|
Spor

Cizre siyahi futbolcuları bağrına bastı

Şırnak'ın Bölgesel Amatör Lig takımlarından Cizrespor'un siyahi oyuncuları Djiehoua ve Traore, ilçede büyük ilgi görüyor.

Yeni Şafak
15:17 . 3/12/2014 الأربعاء
AA

Şırnak'ta Bölgesel Amatör Lig'de mücadele eden Cizrespor'da forma giyen Fildişi Sahili'nden Serge Pacome Djiehoua ve Malili Boubacar Moussa Traore'ye ilçe halkı büyük ilgi gösteriyor.


Cizrespor'un Yunanistan ikinci liginden transfer ettiği ve bir dönem Antalyaspor ve Boluspor'da oynayanDjiehoua ile geçen sezondan bu yana takımda yer alan Traore'yi ilçe halkı adeta bağrına bastı.


Siyahi futbolculara, karşılaşmalarda taraftarın tezahüratının yanı sıra sokakta da vatandaşlar sevgi gösterisinde bulunuyor.


"Burası çok güzel ve insanlar beni çok seviyor"


Djiehoua, yaptığı açıklamada, transferin gerçekleşmesinin ardından çok sayıda kişinin kendisine bu işten vazgeçmesini ve Cizre'ye gitmemesi yönünde telkinde bulunduğunu belirterek, bunları dikkate almadığını söyledi.


Daha önce Antalyaspor ve Boluspor'da forma giydiği için Türkiye'yi çok yakından tanıdığını dile getiren Djiehoua, Cizrespor'da futbol oynamaktan keyif aldığını kaydetti.


"İlk geldiğim anda havaalanındaki ilgi beni çok etkiledi. Burası çok güzel ve insanlar beni çok seviyor" ifadesini kullanan Djiehoua, şöyle konuştu:


"Burası aile gibi bir ortam ve çok iyi arkadaşlarım var. Onun için burada olmaktan mutluyum. Hemen hemen her maçta gol atıyorum. Çarşıya çıktığımda herkes yanıma gelip benimle fotoğraf çektiriyor. Ben de bu ilgiden dolayı çok memnunum. Antalyaspor taraftarı da beni seviyordu ama buradaki sevgi başka."


İzinsiz gösteriler korkuttu

Djiehoua, Suriye'nin Kobani (Ayn el Arap) kentine IŞİD tarafından yapılan saldırının ardından ilçede izinsiz gösteriler düzenlendiğini anımsatarak, "Silah sesleri ve atılan gaz bombalarından dolayı biraz korktum. Çünkü ilk defa böyle bir şey yaşadım" diye konuştu.


Ancak daha sonra kulüp yetkililerinin durumu kendilerine anlattığını, bu nedenle artık korkmadığını ifade eden Djiehoua, Cizrelileri çok sevdiklerini vurguladı.


Kürtçe öğrenmeye çalışıyor

Traore ise yaklaşık 2 yıldır Cizrespor'da forma giydiğini anımsatarak, taraftarlarla iyi diyalog kurmak için Kürtçe öğrenmeye başladığını söyledi.


Cizrelilerin yabancı oyunculara çok iyi davrandığını bildiren Traore, şöyle dedi:


"Burada yabancı olduğumuzu hissetmiyoruz. Gelenek ve göreneklerini çok yakından öğrenmek istiyoruz ancak yoğun antrenman ve maç programı nedeniyle fırsat bulamıyoruz. Özellikle izinli olduğum gün düğüne gitmek istiyorum."


"Çocuklar sokakta dahi görse tezahürat yapıyor"

Cizrespor Teknik Direktörü Yahya Ünal da Djiehoua ve Traore'yi ilçe halkının çok sevdiğini ifade ederek, "Çocuklar sokakta görse dahi tezahürat yapıyor. Djiehoua ve Traore takıma büyük katkı yaptı" dedi.


Ünal, Ziraat Türkiye Kupası'nda zorlu rakipleri geride bırakıp gruptan çıkmayı hedeflediklerini de söyledi.


Takım kaptanı Bünyamin Kılıç, Djiehoua'nın deneyimli bir oyuncu olduğunu belirterek, şöyle konuştu:


"Djiehoua'nın transferinin ardından bazı gazetelerde kaçtığına ilişkin haberler yayımlandı. Oysa öyle bir sıkıntımız olmadı. Djiehoua takıma sonradan katılmasına rağmen çok çabuk adapte oldu."

#Cizrespor
#Djiehoua
#Boluspor
#antalyaspor
#Kobani
#ışid
#Traore
#Kürtçe
#Yahya Ünal
#Cizrespor Teknik Direktörü Yahya Ünal
#Türkiye Kupası
قبل٪ s
default-profile-img