Gündem İki örgütüayrı tutmakistiyorlar

İki örgütü ayrı tutmak istiyorlar

ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, ABD'nin 3 PKK'lı için para ödülü koyması konusunda İran'a yaptırımlarda Türkiye'nin muaf tutmasını hatırlatarak değerlendirdi.

Yasemin Asan Yeni Şafak
Foto: Arşiv
Foto: Arşiv

Erol, şunları söyledi: "Rahip Brunson'un iadesi sonrası yakalanan havayı devam ettirmek istiyorlar. Türk kamuoyundaki ABD karşıtlığı bir nebze düşürülmek isteniyor. Bir taraftan da ABD, Fırat'ın doğusunda elinde tuttuğu PKK-YPG-PYD terör örgütünü meşru kılmak istiyor. PKK ile bu örgüt arasına mesafe koymak suretiyle Türkiye'nin tezlerini çürütmek istiyor.

Mehmet Seyfettin Erol

İran'a yaptırımlarında Türkiye'nin desteğini alabilmek, bu konuda Türkiye'yi ikna etmek, Fırat'ın doğusunda Türkiye'nin artan tepkilerini azaltmak istiyor. Çünkü her geçen gün Türkiye, bu konuda kararlılığını hem sahada askeri olarak ve diplomasi olarak gündeme getirdiği için Amerika kendisini ciddi baskı altında görüyor. Bundan kurtulmak için de birtakım manevralara ihtiyaç duyuyor. İran'la kriz yaşayan bir ABD, Türkiye ile de kriz yaşamak istemiyor."

Abone Ol Google News
Azerbaycan - Ermenistan savaşında sıcak gelişme: Bayraktar SİHA'lar Ermenistan sınırında uçuyor
Dünya

Azerbaycan - Ermenistan savaşında sıcak gelişme: Bayraktar SİHA'lar Ermenistan sınırında uçuyor

Ermenistan'ın kardeş ülke Azerbaycan'a saldırması üzerine harekete geçen Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait Bayraktar TB2 SİHA'ları Türkiye-Ermenistan sınır hattına yolladı. Ermenistan'ın Azerbaycan sınır hattında gerçekleştirdiği saldırıların ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erivan yönetimini sert şekilde uyararak, "Azerbaycan'ın hakkına, hukununa, topraklarına yönelik her türlü saldırının karşısında yer almaktan asla tereddüt göstermeyeceğiz" ifadelerini kullanmıştı. Ermenistan ordusu, 12 Temmuz'da sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine top atışları da dahil saldırı girişiminde bulunmuş, Azerbaycan ordusunun karşılık vermesi üzerine kayıp vererek geri çekilmişti.
İstanbul'da bir kuyumcu mahallenin altınlarını alarak kaçtı
Gündem

İstanbul'da bir kuyumcu mahallenin altınlarını alarak kaçtı

İstanbul Esenyurt'ta 30 yıllık bir kuyumcu iddiaya göre yüzlerce vatandaşın emaneten tuttuğu altınlarıyla birlikte kayıplara karıştı. İki gündür dükkanı açmayan kuyumcunun önüne gelen vatandaşlar mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.
Trump'ın yeni Twitter'ı: Parler
Teknoloji

Trump'ın yeni Twitter'ı: Parler

Trump, milyarlarca insanı ilgilendiren konularda dahi resmi açıklama yapmak yerine ABD’nin durduğu noktayı Twitter’dan duyururdu. Trump’ın platforma olan sevgisi ise platonik. Twitter'ın ABD Başkanı’nın hesabını kısıtlamasından sonra konu Amerikan sağı için bir varoluş meselesi haline geldi. Hesabının kısıtlanmasını oldukça içerleyen Trump, internet şirketlerine geniş haklar veren 1996 tarihli ‘Section 230’ yasasını dahi değiştirmeye çalıştı. Senato onayı olmadan bu girişimi sonuçsuz kalan başkan şimdi de Twitter’a alternatif olarak tasarlanan sosyal medya platformu Parler’a doğru yol alıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.