Gündem İki örgütüayrı tutmakistiyorlar

İki örgütü ayrı tutmak istiyorlar

ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, ABD'nin 3 PKK'lı için para ödülü koyması konusunda İran'a yaptırımlarda Türkiye'nin muaf tutmasını hatırlatarak değerlendirdi.

Yasemin Asan Yeni Şafak
İki örgütü
ayrı tutmak
istiyorlar
Foto: Arşiv

Erol, şunları söyledi: "Rahip Brunson'un iadesi sonrası yakalanan havayı devam ettirmek istiyorlar. Türk kamuoyundaki ABD karşıtlığı bir nebze düşürülmek isteniyor. Bir taraftan da ABD, Fırat'ın doğusunda elinde tuttuğu PKK-YPG-PYD terör örgütünü meşru kılmak istiyor. PKK ile bu örgüt arasına mesafe koymak suretiyle Türkiye'nin tezlerini çürütmek istiyor.

Mehmet Seyfettin Erol
Mehmet Seyfettin Erol

İran'a yaptırımlarında Türkiye'nin desteğini alabilmek, bu konuda Türkiye'yi ikna etmek, Fırat'ın doğusunda Türkiye'nin artan tepkilerini azaltmak istiyor. Çünkü her geçen gün Türkiye, bu konuda kararlılığını hem sahada askeri olarak ve diplomasi olarak gündeme getirdiği için Amerika kendisini ciddi baskı altında görüyor. Bundan kurtulmak için de birtakım manevralara ihtiyaç duyuyor. İran'la kriz yaşayan bir ABD, Türkiye ile de kriz yaşamak istemiyor."

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.