|

Bir fitre bedeli 23 Türk Lirası

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ana teması "Ramazan ve İnfak" olan 2019 yılı ramazan ayı bilgilendirme toplantısında "Bir fitre bedeli 23 Türk Lirasıdır" açıklamasında bulundu.

11:46 - 29/04/2019 Pazartesi
Güncelleme: 13:04 - 29/04/2019 Pazartesi
AA
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ramazanda kurum olarak yardımlaşmanın, dayanışmanın ve kaynaşmanın kilit kavramlarından biri olan "infak" temasını gündeme taşıdıklarını belirterek, "(Ramazan) ve 'İnfak' birbiriyle bütünleşen iki yüce değer olarak bu yıl oruç ayında gerçekleştireceğimiz faaliyetlerimize mihver olacak." dedi.

Erbaş, Üsküdar'daki İslam Araştırmaları Merkezi'nde ana teması "Ramazan ve İnfak" olan 2019 yılı ramazan ayı bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Burada konuşan Erbaş, 5 Mayıs pazar günü kılacak teravih namazının ardından, 6 Mayıs pazartesi günü tutulacak oruç ile rahmet, bereket ve mağfiret iklimi ramazan ayına, girileceğini söyledi.

Allah’ın yeryüzüne rahmetinin açık bir tecellisi

Ramazanın, her türlü iyilik ve güzelliği, hayır ve bereketi bünyesinde barındıran kutlu bir mevsim olduğunu anlatan Erbaş, "Ramazan sahuruyla, iftarıyla, teravihiyle, teheccüdüyle, mukabelesiyle, itikafıyla, Kadir Gecesi'yle, fıtır sadakasıyla, dualarıyla, tevbe-istiğfarlarıyla, zikir ve niyazlarıyla ve daha birçok feyiz ve bereketiyle, bizler için büyük bir nimet ve Allah’ın yeryüzüne rahmetinin açık bir tecellisidir. Ramazan, dünyanın baş döndürücü kuşatması altında daralan ruhlarımızı teskin etmek, bunalan gönüllerimize inşirah vermek, kulluk yönündeki istikametimizi tahkim etmek için eşsiz bir fırsattır" diye konuştu.

  • Bereketine ve güzelliğine gölge düşürmeyelim
  • "Ramazan bir bağışlanma mevsimidir" diyen Erbaş, şöyle devam etti: "Ramazan atmosferinin neşe ve coşkusunun en fazla yaşandığı yer, iftar sofralarıdır. Bu huzuru ve güzelliği bütün boyutlarıyla yaşamak için iftar sofralarımız garip, yoksul, muhtaç, akraba, dost ve komşularımızla buluşma sofralarımız olsun. İftar sofraları, işvereni çalışanıyla, amiri memuruyla, evladı anne-babasıyla, zengini fakir ile iman, kulluk ve kardeşlik düzleminde buluştursun.
  • Ramazan en fazla yardımlaştığımız bereket mevsimidir. Yardımları, infak adabına, ihsan ahlakına uygun olarak, incitmeden, gösterişe asla kapılmadan yapalım. Kibir ve gösterişin karıştığı yardımların Rabbimiz katında hiçbir değeri ve karşılığı yoktur. Kaba ve incitici şekilde yapılan iyilikler, mümin nezaketine ve zarafetine asla yakışmaz."

İnfak kalpleri birleştirir

Her ramazan ayında İslam ahlakının hayat veren ilkelerinden birini gündeme taşıdıklarını aktaran Erbaş, "Bireysel ve toplumsal anlamda bir farkındalık oluşturmak amacıyla geçtiğimiz yıl ramazan ayında 'İsraf Olmasın' demiş, israfla mücadelenin dini, ahlaki ve insani bir sorumluluk olduğuna dikkat çekmiştik. Bu yıl da Diyanet İşleri Başkanlığı olarak yardımlaşmanın, dayanışmanın ve kaynaşmanın kilit kavramlarından biri olan 'infak' temasını gündeme taşıyoruz. 'Ramazan' ve 'İnfak' birbiriyle bütünleşen iki yüce değer olarak bu yıl oruç ayında gerçekleştireceğimiz faaliyetlerimize mihver olacak. 'İnfak Kalpleri Birleştirir' sloganıyla müminleri maddi ve manevi anlamda infakta bulunmaya, yarım hurmayla da olsa korunmaya, arınmaya ve gönüllerimizi buluşturmaya davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Kardeşlerini Unutma! Beklenen Sensin

Erbaş, ramazan boyunca "Kardeşlerini Unutma! Beklenen Sensin" diyerek sınırları aşan bir iyilik çağrısı yapacaklarını vurgulayarak, "Özellikle bu yıl 'Kardeşliğimiz Zekatla Bereketlensin' sloganıyla, bütün dünyanın ihtiyaç duyduğu, özlemini çektiği eşsiz bir yardım sistemi olan zekat ibadetini gündem yapıyoruz." dedi.

100 bini aşkın gıda paketi dağıtacağız

Diyanet İşleri Başkanlığı öncülüğündeki Türkiye Diyanet Vakfı'nın, Türkiye ve dünyanın her yerinde açlık, doğal afet, savaş ve şiddetin yaşandığı kriz bölgelerindeki milyonlarca insana insani yardım götürdüğünü hatırlatan Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

  • "Vatandaşlarımız, zekat, fitre, sadaka ve bağışlarını gönül rahatlığıyla gerçek sahiplerine ulaştırmak üzere bize emanet edebilir. Diyanet İşleri Başkanlığı'mız ve Türkiye Diyanet Vakfı'mız 'Dünyanın dört bir yanına ramazan iklimini' taşımak gayesiyle 2019 yılı ramazan hizmetleri kapsamında yurt içinde 81 il 725 ilçede, yurt dışında ise 98 ülke ve 323 bölgede iyiliğin adresi olacak, bu sene de faaliyetlerini arttırarak devam ettirecektir. Ramazan yardım programı çerçevesinde, dünyanın farklı coğrafyalarında 100 bini aşkın gıda paketi dağıtımı gerçekleştireceğiz.

Yurt içine yönelik yardımlar çerçevesinde ise ihtiyaç sahipleri ve mülteci aileler için 40 bin adet alışveriş yardım kartı dağıtacak, 5 bin yetim kardeşimize kıyafet yardımı yapacağız. Ülke genelinde il ve ilçe şubelerimiz tarafından kurulacak iftar sofralarında da 1 milyondan fazla kardeşimizle bir araya geleceğiz. Vakfımız, bu yıl ramazan ayında inşallah aziz milletimizin destekleriyle yurt içinde ve yurt dışında toplam 22,3 milyon TL değerinde yardım yapmış olacaktır."


100 lira bağışla yetimin bayram ihtiyacını karşılayabilirler

"Bayramda yetimleri unutmayacağız." diyen Erbaş, "Bir çocuk için bayramlık, bayramın gelişi demektir. Hele yetim bir çocuksa onu yalnız, garip ve mahzun bırakmamak, bizlerin üzerine düşen en büyük vazifedir. Bu ramazan ülkemizde, ümmet coğrafyasında ve dünyanın dört bir yanında, Allah'ın bizlere emaneti olan yetim çocukların bayramlık ihtiyacını karşılayarak, bayram sabahına daha mutlu kalkmalarına vesile olacağız. Bu bağlamda hayırseverlerimiz 100 lira bağışta bulunarak bir yetimin bayramlık ihtiyacını karşılayabilirler. 'Bir yetim de benim olsun' diyerek, bu seferberliğe katkı sağlayalım" diye konuştu.

  • Bütün camilerin, ibadetin huzur ve huşu içinde yapılabilmesi için ramazana hazır hale getirildiğine vurgu yapan Erbaş, ibadethanelerin, kadınlara, engelli vatandaşlara, çocuklara hazır ve uygun duruma getirilmesi için bütün illerde ve ilçelerde gerekli çalışmaları yapıldığını ve yapılmaya devam edildiğini belirtti.

Erbaş, "Televizyon, radyo ve diğer iletişim mecralarında ramazan, oruç ve İslam ile ilgili program yapanlardan, her türlü hurafe ve yanlışlıktan, gereksiz abartı ve gösterişten uzak kalmalarını, İslam’ın medeniyetler kuran ana yoluna, hakikat ilkelerine, akaid ve ahlak prensiplerine mutlaka bağlı kalmalarını istirham ediyorum. Zaman zaman gündeme getirilen gereksiz ve faydasız tartışmalarla, aykırı görüşleri gelişigüzel ortaya dökerek, birtakım meseleleri ulu orta tartışma konusu yaparak, ramazanın manevi iklimine zarar verilmemesini özellikle rica ediyorum." şeklinde konuştu.


  • Fitre bedeline ilişkin bilgi veren Erbaş, "Vatandaşlarımız ramazan ayı boyunca zekat, fitre, fidye, sadaka, gıda paketi, bayramlık kıyafet gibi bağışlarını '
    ve bagis.tdv.org' adreslerinden online yapabileceği gibi il ve ilçe müftülükleri, TDV şubeleri, tüm PTT şubeleri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla da yapabileceklerdir. Ayrıca, bağışçılarımız tüm GSM operatörlerine bağlı faturalı ve faturasız hatlardan 5601'e SMS göndererek fitre bağışında bulunabilecektir. Bir SMS ücreti, bir fitre bedeli olan 23 Türk Lirası'dır." diye konuştu.

#Diyanet
#Fitre bedeli
5 yıl önce