Barış Pınarı Harekatı Haberleri

Teröristler Resulayn'da elektrik panosunda patlayıcı tuzaklamış

Milli Savunma Bakanlığı, terör örgütü PKK/YPG tarafından Resulayn'da elektrik panosuna yerleştirilen el yapımı patlayıcının tespit edildiğini açıkladı.

Suriye Geçici Hükümetinden YPG/PKK'ya zorla katılanlara af

Suriye Geçici Hükümeti, aldatılarak veya zorla terör örgütü YPG/PKK'ya katılanlardan suç işlememiş olanların affedileceğini açıkladı.

Rasulayn'da YPG/PKK'dan bombalı saldırı: 2 sivil öldü

Barış Pınarı Harekatı ile terör örgütünden temizlenen Suriye’nin Resulayn ilçesinde bomba yüklü motosikletle saldırı düzenlendi. Saldırıda ilk belirlemelere göre 2 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Bebek katili PKK/YPG, Barış Pınarı bölgesinde 2 ayda 45 masum sivili katletti

MSB, "Terör örgütü PKK/YPG, Barış Pınarı bölgesinde ve yurt içinde 9 Ekim'den itibaren 45 masum sivili katletti, 244 sivili de yaraladı" ifadeleri ile örgütün acımasız yüzünü gözler önüne serdi.

Türk ve Rus askerleri 13. ortak kara devriyesini icra etti

Türk ve Rus askerleri, Suriye'nin Ayn el Arap bölgesinde 13. ortak kara devriyesini icra etti.

Ders zili çaldı: Tel Abyad’da teröristler tarafından zarar gören ilkokul onarılarak eğitim-öğretim açıldı

Barış Pınarı Harekatı ile terör örgütü PKK/YPG’den temizlenen Tel Abyad’da hayatı normale döndürme çalışmaları sürdürülüyor. Huzur ve güvenliği sağlanan bölge halkının ihtiyaçlarının karşılanması için onarım ve yenileme çalışmaları da devam ediyor. Bu kapsamda, yoğun şekilde alt yapı çalışmaları yapılırken pek çok okul ve hastane yenileniyor.

TSK'den Tel Abyad'daki sivillere gıda ve sağlık yardımı: Bölge sakinleri, askerleri mutlulukla karşıladı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK terör örgütünden temizlenen Tel Abyad ilçesinin kırsalındaki sivillere gıda ve sağlık yardımında bulundu.

MSB: Barış Pınarı Harekatı sivillere ve dini yapılara zarar vermeyecek şekilde icra edildi

Milli Savunma Bakanlığı, "Güvenli Bölge tesisi faaliyetleri ile yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin güvenli ve gönüllü şekilde evlerine ve topraklarına dönüşü için çaba sarf ederken, PKK/YPG'li teröristlerce yapılan sızma ve saldırı girişimlerine 'meşru müdafaa' kapsamında gerekli karşılık verilmektedir" dedi.

MSB: Terör saldırılarına karşı yol kontrol noktaları inşa ediliyor

Milli Savunma Bakanlığı, güvenli bölge tesisi kapsamında eli kanlı terör örgütü PKK/YPG'nin bombalı araçlarla masum sivilleri hedef aldığı terör saldırılarına karşı yol kontrol noktalarının inşasının sürdüğünü belirtildi.

Ayn El Arus köyüne bombalı araçla saldırı girişimi TSK'nın yol kontrol noktasıyla önlendi

MSB: İnsanlık düşmanı PKK/YPG'nin, Tel Abyad’ın güney doğusundaki Ayn El Arus köyüne bombalı araçla saldırı girişimi TSK'nın yol kontrol noktasıyla önlendi. Teröristlerce köyün dışında yapılan bombalı araç saldırısında 6 masum sivil yaralandı.

Cerablus'taki bomba yüklü araçla terör saldırısı: 9 sivil yaralandı

Fırat Kalkanı Harekat bölgesinde bulunan Cerablus'da PKK/YPG'li teröristlerin bomba yüklü aracı patlatması sonucu 1 'i çocuk olmak üzere 9 sivil yaralandı.

Kamışlı-Derik kesiminde gerçekleştirilen 12. kara devriyesi tamamlandı

Türk ve Rus askeri unsurlarının, Fırat’ın doğusundaki Kamışlı-Derik kesiminde gerçekleştirdiği 12. kara devriyesi tamamlandı.

MSB: Suriyeli çocuklar artık özgürce oyunlarını oynayabiliyor

Milli Savunma Bakanlığı, terör örgütü PKK/YPG'nin ellerine silah vererek savaştırmaya çalıştığı Barış Pınarı Harekât bölgesindeki Suriyeli çocukların artık özgürce oyunlarını oynayabildiğini açıkladı.

Barış Pınarı sonuna kadar devam edecek

Barış Pınarı Harekâtı’nın ardından ilk Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı. 4 saat 10 dakika süren toplantıda, harekâtın amacına ulaşana kadar süreceği vurgulandı. MGK’da Rusya ve ABD’ye de imzalanan mutabakatlar hatırlatıldı: Tel Rıfat ve Münbiç bölgeleri dâhil teröristten arındırma çalışmalarının bir an önce tamamlanmasını bekliyoruz.

Resulayn'da bomba yüklü araç patladı: 4 ölü, 20 yaralı

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinin karışışında bulunan ve Barış Pınarı Harekatı ile teröristlerden temizlenen Suriye'nin Resulayn ilçesinde terör örgütü PKK/YPG tarafından bombalı araç infilak ettirildi. Saldırıda 4 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

Eğitim ve sağlığa yerinde çözüm

Suriye’de terörden arındırılan bölgelerde eğitim ve sağlık alanındaki ihtiyaçlar yerinde çözülüyor. Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekatı bölgelerinde ihtiyaç duyulan sağlık hizmetleriyle ilgili Kilis, Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlükleri bünyesinde “Suriye Sağlık Görev Gücü Başkanlıkları” kuruldu.

Temizliğe devam

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü Deniz Yarbay Nadide Şebnem Aktop, Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin bilgi verdi. Çok sayıda mühimmatın ele geçirildiği, 2 binden fazla mayın ve EYP’nin imha edildiği harekat kapsamında bölgenin patlayıcılardan tamamen temizlenene kadar çalışmaların süreceği kaydedildi.

MSB: Türk ve Rus askeri unsurlarınca onbirinci ortak kara devriyesi icra edildi

Fırat'ın doğusunda Kamışlı-Derik kesiminde Türk ve Rus askeri unsurlarınca, dörder araç ve İHA'larla onbirinci ortak kara devriyesi icra edildi.

MSB: Rasulayn'da terör örgütü PKK/YPG'ye ait yeni tüneller tespit edildi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Rasulayn'da terör örgütü PKK/YPG'ye ait yeni tünellerin tespit edildiğini açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı: Terör örgütü PKK/YPG'ye gerekli karşılık verildi

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada "Terör örgütü PKK/YPG’nin Tel Abyad’ın güneyindeki unsurlarımıza yönelik havan ve topçu atışıyla yaptığı taciz/saldırılara meşru müdafaa kapsamında gerekli karşılık verilmiştir" denildi.

Suriyelilerin yaşadıkları şehirlere dönüşü sürüyor: Konvoylarla gidiyorlar

Suriye’nin Türkiye sınırındaki Rasulayn, Tel Abyad gibi yaşadıkları bölgede PYD/YPG terör örgütünün baskısından kaçarak Cerablus’ta yaşamak zorunda kalan Suriyeliler de Barış Pınarı Harekatı’nın ardından terörden temizlenen şehirlerine geri dönmeye başladı.

Rasulayn-Kamışlı arasında Türk ve Rus birliklerinin yürüttüğü 10. ortak kara devriyesi tamamlandı

Türk ve Rus askeri unsurlarının, İHA’ların katılımıyla Fırat’ın doğusundaki Rasulayn-Kamışlı kesiminde yürüttüğü 10. kara devriyesi tamamlandı. Türk ve Rus askeri unsurlarının 10 kilometre derinlikte ve 51 kilometre uzunluğundaki güzergahta devriyeyi tamamladığı belirtildi.

YPG/PKK Tel Abyad'da sivillere bomba yüklü araçla saldırdı: 3 kişi hayatını kaybetti 20 kişi yaralandı

Terör örgütü YPG/PKK, Tel Abyad’ın sanayi bölgesinde sivil halka bombalı araçla saldırdı. Terör saldırısında, 3 kişi hayatını kaybetti, 20’den fazla kişi yaralandı.

Terörden temizlenen Tel Abyad’da cuma namazı kılındı

Barış Pınarı Herakat’nın ardından hayatın normale döndüğü Suriye’nin Tel Abyad kenti Türk bürokrat ve askerleri ağırladı. Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Türk ve Suriyeli askeri yetkililer, cuma namazını Tel Abyad’da bölge halkıyla birlikte kıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan MKE açıklaması: Özelleştirme değil modernize edilecek

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "MKE'nin özelleştirilmesi söz konusu değil. Özel sektör nasıl çalışıyorsa, benzer bir yöntemle modernize edilecek" dedi. İHA ve SİHA’ların yüzde 90’ının yerli. Şu anda ülkemiz çok şükür İHA ve SİHA'ları ihraç edecek duruma geldi.

MSB: 95 kişiden oluşan 70 aile daha Cerablus’tan Tel Abyad bölgesine geri dönmek için yola çıktı

Milli Savunma Bakanlığı, "Barış Pınarı Harekât bölgesinde huzur ve güvenin tesis edilmesiyle bölgeye geri dönüşlerin devam etmesi bekleniyor. Bu kapsamda 295 kişiden oluşan 70 aile daha Cerablus’tan Tel Abyad bölgesine geri dönmek için yola çıktı" açıklamasında bulundu.

7 YPG/PKK'lı terörist Ayn el Arab'da SİHA’larla etkisiz hale getirildi

Barış Pınarı Harekatı bölgesindeki TSK unsurlarına saldırı düzenleyen 7 YPG/PKK'lı terörist, Ayn el Arab kırsalında SİHA’larla etkisiz hale getirildi.

"Bize yardımcı olan herkesten Allah razı olsun": Tel Abyadlılar eve dönüş mutluluğu yaşıyor

Terör örgütlerinin işgali nedeniyle yıllardır topraklarından uzakta yaşayan Suriyeliler, Barış Pınarı Harekatı ile bölgenin YPG/PKK işgalinden kurtulmasının ardından baba ocağına dönüş yapıyor. Selva el Matar, "Topraklarımız YPG/PKK'dan temizlendikten sonra ilk kez bugün evimize dönüyoruz. Bize yardımcı olan herkesten Allah razı olsun" dedi.

Rasulayn-Kamışlı arasında Türk ve Rus birliklerinin düzenlediği 9. ortak kara devriyesi tamamlandı

Milli Savunma Bakanlığı, Türk ve Rus askeri unsurlarının, Fırat'ın doğusundaki 9'uncu kara devriyesinin planlandığı gibi tamamlandığını açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı: Rasulayn'da 683 roket lançeri ve 93 EYP kabı ele geçirildi

Milli Savunma Bakanlığı: Rasulayn’da arama-tarama faaliyetlerine devam eden Komandolarımız, PKK/YPG terör örgütü tarafından silah imalathanesine dönüştürülmüş tek katlı binada toplam 683 adet roket lançeri ve 93 adet EYP kabı ele geçirdi.

Dönüş sürecini kolaylaştıracağız

Suriyelilerin terörden arındırılan bölgelere dönüşüne Kızılay destek olacak. Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, “Mültecilerin kendi vatanlarına dönmesi için devletimize destek olarak, bu süreci kolaylaştırıcı olacağız” dedi.

Terör örgütü YPG/PKK Azez ve Tel Abyad'da sivillere saldırdı: 4 ölü, 22 yaralı

Terör örgütü YPG/PKK'nın, Türkiye-Rusya mutabakatına rağmen işgalini sürdürdüğü Tel Rıfat'tan Azez ilçesine düzenlediği topçu ve Katyuşa roketi saldırısında 1 sivil hayatını kaybetti, 13 sivil yaralandı. Tel Abyad'ın Curn köyüne attığı havanlarla vurduğu okulda ise 3 sivil yaşamını yitirdi, çocuklarla beraber 8 sivil de yaralandı. Durumu ağır olanların Kilis’e getirildiği bildirildi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.