Barış Pınarı Harekatı

Barış Pınarı Harekatı Haberleri

Erdoğan'dan Trump'a yanıt: Terörizmi yendiğimizde daha birçok can kurtarılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a yanıt verdi: "Sayın Başkan, insanlığın baş düşmanı olan terörizmi yendiğimizde daha birçok can kurtarılacak. Bu ortak çabanın bölgemizde barışı ve istikrarı destekleyeceğinden eminim."

Türkiye ile ABD arasındaki 13 maddelik mutabakatın detayları açıklandı

Türkiye ve ABD arasında yürütülen Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin görüşmelerin ardından kamuoyuyla paylaşılan 13 maddelik ortak açıklamada, ABD'nin, Türkiye'nin güney sınırına dair meşru güvenlik kaygılarını anladığı ifade edildi. Ortak açıklamada, 'iki yakın NATO üyesi' olan Türkiye ve ABD'nin, Suriye'nin kuzeydoğusunda DEAŞ’la mücadele faaliyetlerinin devamında kararlı olduğu vurgulandı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Teröristlerin silahları toplanacak mevzileri yok edilecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD heyeti ile Beştepe'de gerçekleştirilen kritik görüşme sonrası açıklama yaptı. Bakan Çavuşoğlu toplantıya ilişkin, "Bugünkü müzakerelerde Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayetli liderliği sonucunda istediklerimizi aldık. YPG'nin silahlarının toplanması konusunda mutabakat sağladık. 120 saat için harekata ara vereceğiz. Bu bir ateşkes değildir. Ateşkes 2 meşru taraf arasında yapılır. YPG unsurları çıktıktan sonra ancak harekatı durdurabiliriz" diye konuştu. Öte ya...

ABD Başkanı Donald Trump: Türkiye’den iyi haberler var, teşekkürler Erdoğan

ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Pence'in görüşmesinin ardından sosyal medya hesabı Twitter’dan paylaşımda bulundu. Trump, “Türkiye’den iyi haberler var. Teşekkürler Cumhurbaşkanı Erdoğan. Sayenizde milyonlarca hayat kurtulmuş olacak” ifadelerini kullandı. Öte yandan, Teksas'ı ziyareti sırasında ABD ve Türkiye arasında Suriye'nin kuzeydoğusuna ilişkin varılan anlaşma hakkında açıklamalarda bulunan Trump, "Yaptırımlara gerek olmayacak, çünkü Türkiye yapacağını, ya...

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence: 120 saat ara verildi YPG geri çekilecek

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, 4 saat 20 dakika süren heyetler arası görüşme sonrası açıklamalarda bulundu. Pence'in ifadelerinde, "Barış Pınarı Harekatı'na 120 saatliğine ara verilmiştir. YPG bölgeden çekilecektir. YPG'nin tamamen çekilmesi sonrası harekat duracaktır" ifadeleri yer aldı. Pence, Trump'un bölgede ABD askerlerinin olmayacağını bir kez daha yeniledi.

Türk yetkili: Türkiye, ABD'den her istediğini aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence başkanlığında gerçekleşen ve 4 saat 20 dakika süren kritik toplantı sonrası Reuters'a açıklamalarda bulunan Türk yetkili, "Türkiye, ABD'den her istediğini aldı" değerlendirmesinde bulundu.

Suriye Milli Ordusu Barış Pınarı Harekatı'nda 71 şehit verdi

Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetlerince başlatılan Barış Pınarı Harekatı, 9. gününde devam ediyor. Harekata katılan Suriye Milli Ordusu, operasyonun başından bu yana 71 şehit verdi, 207 asker yaralandı.

Barış Pınarı Harekatı: Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 702 oldu

Milli Savunma Bakanlığı harekatta etkisiz hale getirilen terörist sayısını açıkladı. MSB'nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, 9 Ekim 2019 tarihinde Fırat’ın doğusunda başlatılan Barış Pınarı Harekatı’nda, etkisiz hale getirilen PKK/YPG’li terörist sayısı toplam 702'ye yükseldiği bildirildi.

Barış Pınarı Harekat ile ilgili sosyal medyada terör propagandası yapan 3 kişi tutuklandı

Elazığ'da, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin sosyal medyada terör propagandası yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 3 zanlı tutuklandı.

Teröristler sivillerin evlerini yakıp kaçtı: Evde oturacak bir şeyimiz kalmadı

Barış Pınarı Harekatı'nda terörden arındırılan Tel Abyad ilçe merkezinden çıkan YPG/PKK'lı teröristler sivillerin evini kundaklayıp kaçtı. Evi yakılan sivil, "Evimizi PKK yaktı. İlçeden ayrıldık ancak geri döndüğümüzde evimizi yakmış olduklarını gördük. Evde oturacak bir şeyimiz kalmadı. Komşulardan aldık. Allah onları kahretsin. Allah kurutsun onları" dedi.

Terör örgütü PYD/PKK'nın kara propagandasına ilk adım İran'dan: Fars Haber Ajansı kimyasal silah iftirasını haber yaptı

İran'ın Fars Haber Ajansı, Resulayn’da yerleşim bölgesine kimyasal silah atıldığı, çok sayıda kişinin yanık nedeniyle Haseke kentindeki hastaneye kaldırıldığını yazdı. Haberde kullanılan bombanın fosfor bombası olduğu da iddia edildi. Hiçbir somut delile ve gerçek kaynağa dayandırılmadan ‘yerel kaynaklar’ ibaresiyle yapılan haberde, uluslararası kamuoyunda ve sosyal medyada Türkiye aleyhine yanlış algı oluşturulmaya çalışıldı.

Suriye Milli Ordusu sivillerin kullandığı yollardaki bombaları imha ediyor

Barış Pınarı Harekatı kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte Suriye'nin kuzeyini PKK/YPG'den temizlemeye çalışan Suriye Milli Ordusu Rasulayn ile Tel Abyad arasında bulunan ve sivillerin kullandığı yollardaki bombaları imha ediyor.

Tel Abyad'da mayın ve roket deposu bulundu

Barış Harekatı kapsamında Suriye-Türkiye sınırındaki Tel Abyad ilçesinde terör örgütü YPG/PKK'ya ait mayın ve roket deposu ele geçirildi.

Rasulayn'da teröristlere ait çok sayıda mühimmat bulundu: Silah deposu ele geçirildi

Suriye-Türkiye sınırındaki Rasulayn'da teröristlere ait en büyük silah deposu bulundu, arama tarama çalışmalarında çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

Bakan Çavuşoğlu BBC’ye konuştu: Rusya YPG'yi Suriye ordusu eşliğinde bölgeden çıkartırsa karşı çıkmayız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BBC’de yayımlanan programda Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili "Rusya, Şam ve Ankara arasında mesajları iletiyor. Eğer Rusya, YPG unsurlarını Suriye ordusu eşliğinde bölgeden çıkartırsa buna karşı çıkmayız" dedi.

Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasıyla birlikte Rakka ve Tabga'da YPG/PKK'dan 600'e yakın terörist firar etti

Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasıyla birlikte bozguna uğrayan YPG/PKK'da dağılma başladı. Rakka ve Tabga bölgelerinde terör örgütü YPG/PKK'nın zorla silah altına aldığı 600'e yakın teröristin örgütten firar ettiği belirlendi.

Resulayn'da teröristlerin kirli oyunu ortaya çıktı: Sivilleri evlerinde canlı kalkan yapmışlar

TSK ve SMO birlikleri Resulayn'a girerek bir çok nıktayı teröristlerden temizlemişti. Resulayn’a yakın bölgede terör örgütünden temizlenen bir köydeki siviller, YPG/PKK’nın sivil halkın evlerinden çıkmasına izin vermediğini ve onları ‘canlı kalkan’ olarak kullandıklarını söyledi.

Suriye Milli Ordusu, ABD yapımı ağır zırhlı askeri aracı daha ele geçirdi

Barış Pınarı Harekatının 9. gününde, ABD’nin terör örgütü PKK/YPG’ye verdiği ağır zırhlı askeri araç, Suriye Milli Ordusu’nun eline geçti.

Barış Pınarı Harekatının 9. günü: Tel Abyadlıların terörden kurtarılan ilçelerine dönüşü sürüyor

Barış Pınarı Harekatı kapsamında kurtarılan Tel Abyad ilçe merkezi ve kırsalında terör örgütü YPG/PKK'lılarla girilen çatışmalar sırasında yerinden edilen sivillerin evlerine dönüşü devam ediyor.

Onlar vermedi biz daha iyisini yaptık

Türkiye'nin Suriye'nin kuzey sınırını terör örgütünden temizlemek için başlattığı Barış Pınarı Harekatı ile Avrupa ülkeleri peşi sıra Ankara'ya silah satışını askıya almaya başladı. 3 ülke Suriye’de terör örgütüne karşı kullanılabilecek silahlar için, 7 ülke ise genel silah satışını askıya aldı. Bu gelişmelere tarihi cevap ise Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nin uyguladığı ambargo sonrası kurulan ASELSAN’dan geldi.

Van'daki Kırgız Türklerinden harekata destek: Burada PKK ile mücadelede ön saflarda yer alıyoruz

Afganistan'ın Pamir Yaylası'ndan göç ederek 1982 yılında Van'ın Erciş ilçesine bağlı Ulupamir köyüne yerleşen Kırgız Türkleri, Suriye'nin kuzeyinde yürütülen 'Barış Pınarı Harekatı'na destek verdiklerini söyledi. Kırgız Türkleri, yıllardır bölgede terör örgütü PKK'ya karşı mücadele yürüttüklerini, gerekirse Barış Pınarı Harekanı'da da Mehmetçiğin yanında yer almaya hazır olduklarını belirtti. Atayurt Projesi'nin Koordinatörü Kenan Aytaç, "1982 yılından beri Türkiye'de yaşayan Kırgız Türkleriyiz....

Barış Pınarı Harekatı’nda etkisiz hale getirilen PKK/YPG’li terörist sayısı 673'e yükseldi

Fırat’ın doğusunda devam eden Barış Pınarı Harekâtı’nda etkisiz hale getirilen PKK/YPG’li terörist sayısı toplam 673'e yükseldi.

Türkiye’ye karşı hazırladılar

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna düzenleyeceği operasyona karşı ABD ordusunun PKK/YPG’ye özel eğitim verdiği ortaya çıktı. Foreign Policy’nin haberine göre ABD askerleri terör örgütüne nasıl koordinasyon sağlanacağı ve “derinlikli savunma” alanında eğitim verdiği belirtildi. Ayrıca ABD’nin terör örgütüne bölgede bir tünel ağı inşa etmesine de destek olduğu ortaya çıktı.

LaFarge’de gizli belge temizliği

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde başlattığı terör temizliğiyle bölgeden çekilmeye devam eden ABD askerleri, PKK’yla işbirliğine delil olabilecek her türlü malzemeyi de üsleri terketmeden önce yakıyor. ABD kuvvetleri, Fransız Çimento firması LaFarge’ın tesisleri içerisindeki karargahını boşaltırken, belge, teçhizat ve malzemeyi yakarak imha etti.

Türkiye’ye haksızlık yapılıyor

BAU Global Başkanı Enver Yücel, Türkiye’ye göçmenler konusunda haksızlık yapıldığını söyledi. Türkiye’nin verdiği sınavın ortada olduğunu dile getiren Yücel, Avrupa Birliği başta olmak üzere gelişmiş ülkelerin çözüm konusunda adım atmadığını dile getirdi.

Barış Pınarı dengeleri sarstı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Azerbaycan dönüşü beraberindeki gazetecilere verdiği mülakat, Barış Pınarı Harekatı’nın Suriye’de dengeleri nasıl sarstığını ortaya koydu.

Hiçbir güç bizi durduramaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye siyasi ve ekonomik tehditlerde bulunup Barış Pınarı Harekatı’nın sona ermesini isteyenlere rest çekti. Gerekirse yedi düvele karşı duracaklarını söyleyen Erdoğan, “Ne zaman ki Münbiç’ten Irak sınırına kadar 30-35 km’lik derinliği kontrol altına aldık, o zaman harekatımız sona erer. Bu hedefe ulaşana kadar hiçbir güç bizi durduramaz” dedi.

Şimdi de tank yalanı

YPG/PKK yanlıları, Barış Pınarı Harekatı’nı karalamak için şimdi de “yanan zırhlı araç ve tank” yalanlarına başvuruyor.

Ağabeye son görev

Barış Pınarı Harekatı’nda şehit düşen Uzman Onbaşı Mesut Çelik ve Üsteğmen Çelebi Bozbıyık, memleketlerinde son yolculuklarına uğurlandı. Binlerin katıldığı törenlerde teröre lanet yağdı. Şehit Çelik’in kız kardeşi Sema, ağabeyinin tabutuna omuz verirken güçlükle ayakta durdu. Acılı kardeş, “Şehitler ölmeyecekler, onların ruhları yaşıyor” dedi.

PKK işgali bitti, imar başladı

Yeni Şafak, PKK’nın 5 yıllık işgalinden kurtarılan Tel Abyad’a girdi ve günlük hayatın nabzını tuttu. Teröristler her yere elebaşı Öcalan’ın posterlerini asmış. Yerin altı labirent gibi tünellerle dolu. Teröristlerin kaçmadan önce kapattığı tünellerin tespiti zaman alacak. Kilometrelerce uzunluktaki mevzilerin sınıra paralel olması ise Türkiye’ye karşı bir hazırlığı gösteriyor. Teröristler Türkmen ve Arapların evlerini de yakmış. İlçenin imarı için tüm planlar hazır. Polis teşkilatının 2 hafta,...

Münbiç’te Suriye askeri yok

Suriye Milli Ordusu, 7 bin askerle kuşattığı Münbiç’e girmek için Ankara’dan emir bekliyor. Muhalif kaynaklar, PKK’nın kenti Esed rejimine terkettiği iddialarını yalanladı. Cephe’tül Şam komutanlarından Zekeriya Karslı, “Az sayıdaki Rus askeri ile rejim askeri birkaç devriye attıktan sonra bölgeden ayrıldı. Şu an Münbiç’te sadece YPG/PKK’lı teröristlaer var” bilgisini verdi.

TÜSİAD'dan yine ses yok

Türkiye'deki her toplumsal ve siyasal olayda taraf olup sert tepkiler veren Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) söz konusu Barış Pınarı Operasyonu'da sus pus oldu.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.