Dünya Belçika mahkemesi PKKyı terör örgütü saymadı

Belçika mahkemesi PKK'yı terör örgütü saymadı

Belçika temyiz mahkemesi skandal bir karara imza attı. PKK'yı terör örgütü saymayarak teröre finansman sağlayan kişiye sığınma hakkı verilebileceğine karar verdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Belçika mahkemesi PKKyı terör örgütü saymadı
Arşiv

Belçika'da iddianameleri incelemekle görevli Brüksel Alt Mahkemesi (Eyalet temyiz mahkemesi), terör örgütü PKK üyelerine yönelik bir davada sanıkların terörizmle yargılanamayacağına hükmetti ve Federal Savcılık İddianamesi'ne ilişkin takipsizlik kararı verdi.

Bu, daha önce örgüt ile ilgili Belçika'da benzer doğrultuda alınan üçüncü karar oldu. Cuma günü görülen dava sonucunda PKK faaliyetlerine katılmak ve örgüt içerisinde farklı pozisyonlarda görev ifa etmek gibi suçlardan 35 sanık ve bir şirket hakkındaki davanın terör kapsamında görülemeyeceği karara bağlanmış oldu.

'PKK TERÖR ÖRGÜTÜ'

  • Karar sonrası Belçika'nın Ankara Büyükelçisi Michel Malherbe "Belçika, Türkiye'nin önemli bir ortağıdır ve öyle kalacak. Belçika devletinin şu anki pozisyonu iyi bilinmektedir: PKK terörist bir örgüttür" şeklinde açıklama yaptı. Akşam Gazetesi'nin haberine göre, Malherbe, 2017'de aynı davada, savcılığın, istinaf mahkemesinin kovuşturmazlık ile sonuçlanan ilk kararına karşı da temyiz başvurusunda bulunulduğunu hatırlattı.

TERÖRİSTLERİN DOSYASI KABARIK

Sanıklar hakkındaki iddianamede birçok suçlama yer alıyor:

Terör örgütü üyeliği Belçika ve diğer Batı Avrupa ülkelerinden genç ve çocuk yaştakileri ailelerinden kopartıp Belçika, Yunanistan ve Irak'taki kamplarda terör eğitimi vermek. Sahte evrak düzenlemek, haraç toplamak. Ortadoğu'da turist kaçırmak. Terör propagandası yapmak. Örgütü finanse etmek.

İsveç ve Finlandiya’ya 10 şart
GÜNDEM
İsveç ve Finlandiya’ya 10 şart

Terör örgütü PKK şüphelisi Tekirdağ'da yakalandı
OYNAT 00:28
Terör örgütü PKK şüphelisi Tekirdağ'da yakalandı
Terör örgütü PKK üyesi olduğu iddia edilen kadın, Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde yakalandı. Tekirdağ Jandarma Komutanlığı ekipleri, terör örgütü PKK üyesi olduğu iddia edilen R.T'nin Kapaklı ilçesinde olduğu bilgisi üzerine, çalışma başlattı. Ekipler R.T'yi örgüt üyesi bir kişinin yakınlarıyla görüştükten sonra ilçeden ayrılırken otoban gişelerinde yakaladı. Şüphelinin jandarmadaki işlemleri sürüyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.