Dünya Gazzede Yahudilerin İsrail polisi himayesinde Mescid-i Aksaya baskınlar düzenlemesi protesto edildi

Gazze'de Yahudilerin İsrail polisi himayesinde Mescid-i Aksa'ya baskınlar düzenlemesi protesto edildi

Gazze Şeridi'nde, Yahudi yerleşimcilerin İsrail polisi himayesinde Mescid-i Aksa'ya düzenlediği baskınlar protesto edildi. Hamas'ın öğrenci kolu "İslami Blok" tarafından düzenlenen gösteride, Mescid-i Aksa'daki baskınları kınayan pankartlar açıldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Gazzede Yahudilerin İsrail polisi himayesinde Mescid-i Aksaya baskınlar düzenlemesi protesto edildi
Arşiv.

İslami Blok Basın Merkezi Müdürü Ahmed Hamed, yaptığı açıklamada, Gazze'deki üniversite öğrencilerinin Aksa'yı ve Kudüs'ü desteklemek için gösteri gerçekleştirdiğini belirtti.

"Aksa'ya yönelik tüm baskınları ve tüm uygulamaları reddediyoruz. Kudüs hakkında taviz verilemeyecek bir Filistin sabitesidir." ifadelerini kullanan Hamed, Kudüs sakinlerini baskınları engellemek için Aksa'da toplanmaya ve nöbet tutmaya çağırdı.

Yahudi yerleşimcilerden Aksa'ya baskın

Fanatik Yahudi yerleşimciler, İbrani takvimine göre yılın ilk günü olan "Roş Aşana Bayramı" münasebetiyle 26 Eylül'den bu yana Mescid-i Aksa'ya baskınlar düzenliyor.

Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994'te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.

Ancak Yahudiler, 2003'ten bu yana İdarenin izni olmadan İsrail'in tek taraflı kararıyla polis eşliğinde kutsal mabede giriyor. Bu girişleri baskın olarak nitelendiren Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Müslümanların egemenliğinin ihlal edildiğini vurguluyor.

İşgalci İsrail'den Gazze Şeridi'ne hava saldırısı
DÜNYA
İşgalci İsrail'den Gazze Şeridi'ne hava saldırısı

Gazze'nin çocukları: Minicik hayatlar yerle bir oluyor
FOTOĞRAF 12
Title
İsrailin zulmü bitmek bilmiyor.
Title
Senelerdir İsrailin işgali minicik hayatları yerle bir ediyor.
Title
Korkmuş gözler, masum hayatların yok oluşuna dünya gözlerini kapatıyor.
Title
Mavi gözlü ve sarışın olmamaları ise zulmü meşru kılmaya yeterli.
Title
Yapılan araştırmalara göre İsrail’in ablukası altında yaşam süren Gazze’deki çocukların yüzde 80inin maruz kaldıkları baskı ve şiddetten dolayı depresyona girdiği ortaya çıktı.
Title
Gazzede 800 bin çocuk abluka altında yaşam sürüyor ve bu durumun ruh sağlıklarını derinden etkiliyor.
Title
İntiharı düşünüyorlar
Title
Çocukları Kurtarın Vakfı (Save the Children) tarafından yayınlanan rapora göre, Gazze Şeridindeki her beş çocuktan dördü İsrailin bölgede on beş yıldır uyguladığı ablukanın neden olduğu depresyon, üzüntü ve korkuyla mücadele ediyor.
Title
rgüt, 2018 yılında gerçekleştirdiği benzer araştırmanın ardından Gazze’de 488 çocuk ve 168 ebeveyn ve bakıcıyla görüştüğünü açıkladı.
Title
Raporda Gazzedeki çocukların yarısından fazlasının intiharı ve beşte üçünün kendine zarar vermeyi düşündüğü bildirildi.
Title
Raporda, Gazzeli çocukların yüzde 79unun son birkaç yılda altını ıslatma sorunu yaşadığı ve yüzde 59unda konuşma, dil ve iletişim güçlükleri meydana geldiği kaydedildi. Çocuklarda geçici ani tepkisellik gibi sorunların meydana geldiğini ve bir kısmında travma veya istismar belirtileri olduğu kaydedildi.
Title
15 yıldız İsrail tarafından işgal altına alınan Gazzede binlerce kişi hayatını kaybetti.
Gazze'nin çocukları: Minicik hayatlar yerle bir oluyor
İşgalci İsrail'in zulmü bitmiyor. Gazze'de senelerdir zulüm altında olan çocukların hayatı gözler önünde kayboluyor. Yapılan araştırmalara göre çocukların yüzde 80'inin baskı ve şiddetten dolayı depresyona girdiği ve yarsının ise intiharı düşündüğü ortaya çıktı. Dünya olan bitene gözlerini kapatmış durumda. Minicik hayatlar yerle bir oluyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.