Dünya Hindistan Türkiyenin desteğiyle donanma gemisi inşa edecek

Hindistan Türkiye'nin desteğiyle donanma gemisi inşa edecek

Savunma sanayinde dünyaya parmak ısırtan Türkiye, farklı ülkelere yardımlarını esirgemiyor. Son olarak Güney Asya ülkelerinden Hindistan'a teknoloji ihracatı yapacak. Devlet şirketi Hindustan Tersanesi, Türkiye'den teknoloji transferiyle donanma gemisi inşa etmeye hazırlanıyor. Projenin 1.5 ila 2 milyar dolar arasında bir tutara sahip olacağı tahmin edilirken, teknoloji transferi İstanbul Tuzla'daki Anadolu Tersanesi'nden yapılacak.

Haber Merkezi Diğer
Arşiv
Arşiv

Hindistanlı devlet şirketi Hindustan Tersanesi, Türkiye'den teknoloji transferiyle donanma gemisi inşa etmeye hazırlanıyor. Asya ülkesinin Visakhapatnam şehrinde yer alan tersane, Hindistan donanmasından 5 adet gemi üretimi için sipariş bekliyor. Hindustan Times gazetesinin konuyla ilgili kaynaklara dayandırdığı haberine göre, gemilerin inşasında Türkiye'den teknoloji transferi gerçekleştirilecek.

  • Projenin 1.5 ila 2 milyar dolar arasında bir tutara sahip olacağı tahmin ediliyor. Teknoloji transferi, İstanbul Tuzla'daki Anadolu Tersanesi'nden yapılacak.

Gemiler 12 ayda teslim edilecek

Hindistan'daki tersane, ilk filo destek gemisini 4 yıl içinde teslim etmeyi hedefliyor. Diğer gemilerin ise 10 ila 12 ay arasında bir sürede teslim edilmesi bekleniyor. 230 metre uzunluğunda olacak gemiler, savaş gemileri için yakıt ve diğer malzemeleri taşıyacak.

Proje ekime kadar tamam

Bir yetkilinin konuya ilişkin "Türk konsorsiyumu ile anlaşma, Hindustan Tersanesi'nin Hindistan Donanması'ndan sipariş almasının ardından başlayacak. Her şey yolunda gider ise bu, Ekim 2021'e kadar gerçekleşebilir. Projeye birkaç Hint tedarikçi de dahil olacak." dedi. Konuyla ilgili başka bir kaynağın "Türkiye’nin tersaneleri uzun süredir dolu. Teknoloji transferi ve tüm gemilerin Hindistan’da yapılmasıyla kaybedilecek bir şey yok. Türk mühendisler projeye yardım etmek için Hindistan'a gelecekler." ifadeleri aktarıldı.

Göklerde 300 bin saat: Bayraktar TB2'den yeni rekor
TEKNOLOJİ
Göklerde 300 bin saat: Bayraktar TB2'den yeni rekor

Milli fırkateyn 'İstanbul'un inşası son aşamada: 23 Ocak'ta denize iniyor
EKONOMİ
Milli fırkateyn 'İstanbul'un inşası son aşamada: 23 Ocak'ta denize iniyor

"Türkiye çok gelişmiş bir savunma sanayisine sahip"

Uluslararası güvenlik alanında çalışmalar yapan Sameer Patil'in görüşlerine de yer veren gazete, Patil'in, "Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetimindeki Türkiye, tüm ülkelerle ticari ilişkiler kurmaya odaklandı. Bu pragmatizm, Hindistan ile iş birliği çabalarında da görülüyor. Hindistan deniz yeteneklerini geliştirmek istiyor ve Türkiye çok gelişmiş bir savunma sanayisine sahip." dediğini belirtti.

Yunanistan'da Türkiye korkusu: Savaş uçağı, denizaltı ve İHA alacaklar
DÜNYA
Yunanistan'da Türkiye korkusu: Savaş uçağı, denizaltı ve İHA alacaklar

Türk zırhlısı Macaristan'da: İlk teslimat yapıldı
FOTOĞRAF 8
Title
Macaristan Savunma Bakanı Tibor ​Benkö ve Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol, Nurol Makina tarafından üretilen Ejder Yalçın'ın Macar güvenlik güçlerine teslim töreninde konuştu. Bugün 10 Ejder Yalçın'ın teslimatının tamamlandığını, kısa süre içinde 40 zırhlının daha ülkeye ulaşacağını belirten Benkö, Nurol Makina ile ortak üretim de yapacaklarını kaydetti.
Title
Aykol ise Ejder Yalçın'ın en modern teknolojiyle üretildiğini, 4x4 kategorisinde en güvenilir araç olarak görüldüğünü ve dünyanın birçok bölgesinde görev yaptığını belirtti. Macaristan'ın Ejder Yalçın'ın ihracatının yapıldığı ilk Avrupa Birliği (AB) ülkesi olduğuna dikkat çeken Aykol, Nurol Makina'nın Macaristan'da şirket kurmaya ve yatırım yapmaya hazır olduğunu ifade etti.
Title
Ejder Yalçın, meskun mahal ve kırsal alanlar dahil, her türlü bölge ve arazi şartlarında harekat ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Yüksek koruma ve hareket kabiliyetlerine sahip araç, harekat sahasında kendini kanıtlamış özgün bir platform olarak görev yapıyor.
Title
Ejder Yalçın, sınır gözetleme ve güvenlik aracı, keşif aracı, taktik füze taşımafırlatma aracı, komuta-kontrol aracı, hava savunma aracı, muharebe aracı, personel taşıyıcı araç, KBRN keşif aracı, mayınel yapımı patlayıcı tespit-imha aracı ve zırhlı ambulans gibi kullanıcının değişik harekat ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler sunuyor.
Title
Yüksek faydalı yük taşıma kapasitesi ve özgün araç kontrol yazılımı sayesinde farklı versiyonlarda konfigüre edilebilen araç, bu sayede çeşitli uygulamalara yönelik olarak özelleştirilebiliyor.
Title
Macaristan, güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için Ejder Yalçın'ı tercih eden dünyadaki 6'ncı, AB'deki ilk ülke olmuştu.
Title
Title
Türk zırhlısı Macaristan'da: İlk teslimat yapıldı
Macaristan'a 10 Ejder Yalçın 4x4 zırhlı muharebe aracının teslimatı yapıldı. Kısa süre içinde 40 zırhlı araç daha teslim edilecek.


İlk milli fırkateyn 2021’de denizde
EKONOMİ
İlk milli fırkateyn 2021’de denizde
Abone Ol Google News
Japon milyarder Ay seyahati için kendisine eşlik edecek 8 kişi arıyor
Dünya

Japon milyarder Ay seyahati için kendisine eşlik edecek 8 kişi arıyor

Japon milyarder Maezawa Yusaku, Elon Musk'ın 2023'te Ay'a düzenleyeceği turistik uçuşta kendisine eşlik edecek 8 kişi aradığını duyurdu. İnternet üzerinden doldurulan bir form oluşturan milyarder, dileyen herkesin başvuru yapabileceğini ve tüm masrafları karşılayacağını söyledi. Başvuru için son tarih, 14 Mart.
CHP 11 yıl sonra yine kasetle gündemde: Sancar'ın 'ayıp' nedenli istifasıyla ilgili tüm detaylar
Gündem

CHP 11 yıl sonra yine kasetle gündemde: Sancar'ın 'ayıp' nedenli istifasıyla ilgili tüm detaylar

Taciz ve tecavüz vakalarının son aylarda peş peşe patlak verdiği CHP, şimdi de ‘Ayıp nedenli’ istifa ile gündemde. Denizli Milletvekili Teoman Sancar’ın, sosyal medya hesabından CHP’den istifa ettiğini açıklamasıyla başlayan süreç, Sancar’ın hakkındaki iddialar sonrası “Kasetin var” denilerek kendisine komplo kurulduğunu söylemesiyle başka bir boyuta evirildi. Sancar'ın istifasından CHP'li Merkezefendi Belediyesi'nde çalışan 1 milyon dolarlık sus payı isteyen temizlikçi çıktı. Sancar’ın şikayeti sonrası başlatılan soruşturmada gözaltı sayısı her geçen gün yükseliyor. İşte Sancar’ın istifasıyla ilgili tüm süreç...
İstanbul barajlarındaki doluluk oranında son durum: Su seviyesi yüzde 60 sınırında
Gündem

İstanbul barajlarındaki doluluk oranında son durum: Su seviyesi yüzde 60 sınırında

Ocak ayının ortasında yüzde 20'lere kadar düşen megakentteki barajlarda bulunan su miktarı, kar ve yağmur yağışlarının ardından yükselmeye devam ediyor. İSKİ tarafından bu sabah yapılan açıklamada, İstanbul'a su sağlayan barajlardaki su seviyesinin yüzde 57.63'e ulaştığı belirtildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.