Ekonomi Ekonomide sevindirenüç gelişme

Ekonomide sevindiren üç gelişme

Kur saldırılarına göğüs germeye çalışan Türkiye, ekonomiden gelen üç güzel gelişmeyle moral buldu. Ekonominin önemli dinamiklerinden biri olan gayrimenkul sektöründe konut satışları temmuzda 124 bine dayandı, yabancı satışı zirve yaptı. Genç işsizlik Mayıs’ta yüzde 2 azaldı. Merkezi yönetim bütçesi de 1,1 milyar lira fazla verdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Gayrimenkul sektöründe konut satışları temmuzda 124 bine dayandı,
Gayrimenkul sektöründe konut satışları temmuzda 124 bine dayandı,

Günlerdir süren ekonomik saldırılara en güzel yanıt yine rakamlardan geldi. Türkiye genelinde açıklanan veriler, ülke ekonomisinin algı operasyonlarıyla dile getirilmeye çalışıldığı gibi kötü olmadığını çok net ortaya koydu. Türkiye, dün ekonomiden gelen üç güzel gelişmeyle moral buldu. İlk olumlu gayrimenkulden geldi. Türkiye'deki cazibeyi görerek hareket eden yabancılar döviz bozdurup gayrimenkulde alım gerçekleştirdi. Böylece yabancıya konut satışı Temmuz’da zirveyi gördü.

Yabancıya satış yüzde 65,6 arttı

Türkiye genelinde konut satışları Temmuz'da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,9 artarak 123 bin 878 olurken yabancıya konut satışı ise yüzde 65,6 artarak 2 bin 858 oldu. Temmuz ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 584 konut satın aldı. Irak'ı sırasıyla, 321 konut ile İran, 211 konut ile Suudi Arabistan, 173 konut ile Rusya Federasyonu ve 171 konut ile Kuveyt takip etti. Türkiye'de yabancıların satın aldığı konut sayısı ocak-temmuz döneminde ise yüzde 29,6'lık artışla 11 bin 321'den 14 bin 674'e yükseldi. Ocak-temmuz döneminde İstanbul'da yabancılara 4 bin 955 konut satışı yapılırken, Antalya'dan 3 bin 524, Bursa'dan 988, Yalova'dan 725, Trabzon'dan 648 ev alındı.

Yüksek faiz kredili satışları etkiledi

Konut kredisi faiz oranlarındaki hızlı yükselişin etkisi ile konut kredili alımlarda yüzde 21,2 oranında azalış göstererek 30 bin 405 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 24,5 olarak gerçekleşti. Diğer konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre Temmuz'da yüzde 20,9 oranında artarak 93 bin 473 oldu. Geçen ay 57 bin 617 konut ilk defa satılırken, 66 bin 261 konut ise ikinci elden işlem gördü.

.

İşsiz sayısı 89 bin kişi azaldı

İkinci önemli haber işsizlikteki gerileme oldu. Türkiye’de işsizlik oranı, mayısta geçen yılın aynı dönemine göre 0,5 puan azalarak yüzde 9,7 oldu. İşsiz sayısı 89 bin kişi azalarak 3 milyon 136 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,5 puanlık azalış ile yüzde 9,7 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 0,6 puanlık azalış ile yüzde 11,6 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 2 puanlık azalış ile yüzde 17,8 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 0,5 puanlık azalış ile yüzde 9,9 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde kayıt dışı çalışanların oranı 0,5 puan azalırken, kamu istihdamı yüzde 15,1 arttı. İstihdam oranı ise 0,4 puanlık artışla yüzde 48,1’e yükseldi.

Merkezi yönetim bütçesi fazla verdi

Dün piyasalara destek veren üçüncü önemli gelişme ise merkezi yönetim bütçesinin verdiği fazla oldu. Temmuzda 1,1 milyar lira fazla veren bütçede geçen ay 9 milyar 272 milyon lira faiz dışı fazla oluştu. Vergi gelirleri tahsilatı yüzde 18 artışla 54 milyar 360 milyon lira oldu. Genel bütçe vergi dışı diğer gelirleri temmuzda geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 12,6 artarak 5 milyar 550 milyon lira olarak hesaplandı.

Z. Altan Elmas

Sektörümüz dimdik ayakta

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, fiyatların yükseleceği beklentisinin konut alıcısını harekete geçirdiğini söyledi. Elmas, “Son günlerde döviz kuru üzerinden Türkiye’ye karşı yürütülen savaşa ve sosyal medya üzerinden sektörümüze karşı yürütülen tamamı yalana dayalı karalama ve yıpratma çalışmalarına rağmen sektörümüz dimdik ayakta durmaya devam ediyor. Türkiye’mizi büyütmeyi de sürdüreceğiz” dedi.

Nazmi Durbakayım,

Eylül sıçraması daha yüksek olacak

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, faizlerin tekrar artması ve bayram tatili nedeniyle ağustosta düşüş beklediklerini, ancak eylül ayı ile birlikte konut satışlarında büyük bir sıçrama yaşanacağını öngördüklerini söyledi. Durbakayım, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı himayesinde ve Emlak Konut GYO önderliğinde başlayacak kampanya, dip yapan ağustos ayı satışlarını katlayacaktır” dedi.

Abone Ol Google News
Yeni yatırımcılar kapımızı çalıyor
Ekonomi

Yeni yatırımcılar kapımızı çalıyor

Pandemi sürecindeki başarı, yatırımcıları Türkiye’ye çekiyor. Türkiye’nin kapısının çalındığını aktaran Cumhurbaşkanı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, ‘’Uluslararası şirketler, pandemi sürecinde neler yapıldığına bakıyor. Bu Türkiye için kıymetli bir kriter’’ dedi. Yatırım kararı alınmış ve 2021’in sonuna kadar tamamlanması beklenen 52 tane uluslararası yatırım projesi takip ettiklerini belirten Dağlıoğlu, projelerin yatırım bedelinin yaklaşık 4 milyar dolar, taahhüt edilen istihdamın ise 10 bin 500 kişi olduğunu ifade etti.
BAE ateşle oynuyor
Dünya

BAE ateşle oynuyor

18 Mayıs’ta Hafter’in işgalinden kurtarılan ve Türkiye’nin üs kuracağı belirtilen Vatiyye Üssü’ne hava saldırısı düzenlendi. Libya ordusunun yürüttüğü “Öfke Volkanı Operasyonu” sözcülerinden Abdulmalik el-Medeni saldırıyı Mısır’dan havalanan BAE uçaklarının düzenlediğini duyurdu. Libya Savunma Bakan Yardımcısı Selahaddin Nemruş da “uyun bir zaman ve mekanda karşılık verilecektir” dedi.
İşgalci İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı
Dünya

İşgalci İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı

İşgalci İsrail'in savaş uçakları, Gazze'nin doğusundaki Zeytune bölgesinin tarım arazilerinde yoğunlaşan hava saldırıları düzenledi. Saldırıların ardından ölü ya da yaralı olup olmadığına dair bilgi verilmedi. İşgalci İsrail ordusu, söz konusu saldırının Gazze'den fırlatılan roketlere karşılık olduğunu iddia etti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.