Gündem Kabaktepeden AKMnin yapımına karşı çıkanlara tepki AK Parti düşmanlığı gözünüzü kör kulağınızı sağır ediyor

Kabaktepe'den AKM'nin yapımına karşı çıkanlara tepki: AK Parti düşmanlığı gözünüzü kör kulağınızı sağır ediyor

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, katıldığı canlı yayında, Türkiye'nin çehresini değiştiren projelere muhalefetin karşı çıkma nedenlerini sıraladı. Bugün açılışı yapılan Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) de bundan nasibini aldığını vurgulayan Kabaktepe, "Bunun birçok temel nedeni var: Vizyonsuzluk, ufuksuzluk, Tayyip Erdoğan'a olan karşıtlık. Buna karşı çıkmanın ne mantığı var? AK Parti düşmanlığı gözlerini kör, kulaklarını sağır ediyor yapılan eseri görmemeye çalışıyorlar" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepeden AKMnin yapımına karşı çıkanlara: AK Parti düşmanlığı gözünüzü kör kulağınızı sağır ediyor​
AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe

Atatürk Kültür Merkezi'nin yeni binası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açılışla, 13 yıl sonra yeniden kapılarını açtı.

Kullanılamaz hale gelen eski AKM binasının yerine AVM yapılacağı iddiasıyla o dönemde projeye karşı çıkanlar ise bugün sessizliğini koruyor.

AVM değil AKM açıldığını gören Meral Akşener suspus
GÜNDEM
AVM değil AKM açıldığını gören Meral Akşener suspus

Konuya ilişkin katıldığı Ülke TV canlı yayınında değerlendirmelerde bulunan AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, muhalefetin yalnızca AKM'ye değil, Türkiye'nin çehresini değiştiren hemen hemen her projeye karşı çıktığını ifade etti.

Kabaktepe'den AKM'nin yapımına karşı çıkanlara tepki: AK Parti düşmanlığı gözünüzü kör kulağınızı sağır ediyor
OYNAT 00:58
Kabaktepe'den AKM'nin yapımına karşı çıkanlara tepki: AK Parti düşmanlığı gözünüzü kör kulağınızı sağır ediyor
AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, katıldığı canlı yayında, Türkiye'nin çehresini değiştiren projelere muhalefetin karşı çıkma nedenlerini sıraladı. Bugün açılışı yapılan Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) de bundan nasibini aldığını vurgulayan Kabaktepe, 'Bunun birçok temel nedeni var: Vizyonsuzluk, ufuksuzluk, Tayyip Erdoğan'a olan karşıtlık. Buna karşı çıkmanın ne mantığı var? AK Parti düşmanlığı gözlerini kör, kulaklarını sağır ediyor yapılan eseri görmemeye çalışıyorlar' dedi.

"AK PARTİ DÜŞMANLIĞI GÖZÜNÜZÜ KÖR KULAĞINIZI SAĞIR EDİYOR"

Muhalefetin bu tutumunun AK Parti ve Tayyip Erdoğan düşmanlığından kaynaklandığını vurgulayan Kabaktepe, "Bunların temel nedeni: Vizyonsuzluk, ufuksuzluk, ülkenin gelişimi ile değişimi noktasındaki beceriksizlik ve başarısızlık, Tayyip Erdoğan'a olan karşıtlık. Mimarisiyle, estetiğiyle dünyada sayılı eserlerden birisini kazandı İstanbul. Buna karşı çıkmanın ne mantığı var? Ya gelişmeye, değişmeye, dönüşmeye, bu memleketin dünya çapında kültürel bir esere kavuşmasını istemiyorsunuz ya da istiyorsunuz ama AK Parti düşmanlığı gözünüzü kör, kulağınızı sağır ediyor. Yapılan eseri görmemeye çalışıyorsunuz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan AKM binasının açılışında 'Gezi' vurgusu: Terör örgütlerinin gövde gösterisi yerine çevrildiğini unutmadık
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan AKM binasının açılışında 'Gezi' vurgusu: Terör örgütlerinin gövde gösterisi yerine çevrildiğini unutmadık

İstanbul yeni AKM'sine kavuştu: Açılıştan göz kamaştıran kareler
FOTOĞRAF 33
Title
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yenilenen Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) açılışını gerçekleştirdi.
Title
Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile Ankara'dan İstanbul'a gelerek, Cumhuriyet'in 98. yılında hizmete açılan AKM binasındaki törene katıldı.
Title
AKM çevresinde güvenlik önlemleri alınırken, Taksim Meydanı ve çevresindeki yollarda çok sayıda vatandaş, töreni meydana kurulan dev ekranlardan izledi.
Title
AKM'de 13 yıl sonra Sinan Operası ile ilk konser gerçekleşti.
Title
AKM HAKKINDA<br><br>Projesi tiyatro binası olarak 1946'da mimar Feridun Kip ile mimar Rüknettin Güney tarafından çizildi. \"Opera Binası\" olarak tasarlandı, ilk adı İstanbul Kültür Sarayı oldu, sonra bugünkü adını aldı.
Title
Bina, ödenek yokluğu nedeniyle tamamlanamayınca 1953 yılında Bayındırlık Bakanlığı'na devredildi ve 1956'da mimar Hayati Tabanlıoğlu projesi ile inşaata devam edildi.<br><br>Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul Kültür Sarayı adıyla 1969'da hizmete açıldı. 23 yılda tamamlanabilmiş olan İstanbul Kültür Sarayı binası, kısa bir süre sonra 27 Kasım 1970'de Arthur Miller'in Cadı Kazanı adlı oyun oynanırken çıkan yangında harap oldu.
Title
Yangında can kaybı olmadı ancak bina ile beraber IV. Murad adlı oyunun galası için Topkapı Sarayı'ndan getirtilmiş eşyaların bir kısmı da yandı (IV. Murad'a ait bir kaftan, değerli bir Kur'an, IV. Murat'ı göstern bir tablo). Yangının kaynağı tespit edilemedi.<br><br>Atatürk Kültür Merkezi'nde; 1307 kişilik büyük salon, 502 kişilik konser salonu, 296 kişilik tiyatro salonu, 190 kişilik küçük sahne, 206 kişilik sinema salonu ve üst katlarda büyük bir sergi salonu yer alıyordu.<br><br>Koruma kurulu kararıyla binanın bulunduğu alan 1993'te \"kentsel sit alanı\", bina da 1999'da \"korunması gerekli kültür varlığı\" olarak tescil edildi.
Title
YENİ BİNANIN TEMELİ 2019'DA ATILDI<br><br>YENİLENEN AKM HAKKINDA<br>10 Şubat 2019'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın temelini attığı AKM, 2,5 yılda tamamlandı.
Title
AKM bünyesinde 2 bin 40 kişilik opera salonu, 802 kişilik tiyatro salonu, galeri, çok amaçlı salon, çocuk sanat merkezi, müzik platformu, müzik kayıt stüdyosu, bir bilgi merkezi olarak kurgulanan ve müzik, sanat, mimari, tasarım gibi ihtisas başlıklarına odaklanan kütüphane, Yeşilçam Sineması ve tasarım dükkânı bulunuyor.
Title
AKM'nin en öne çıkan unsuru Taksim Meydanı'na bakan, özel olarak tasarlanarak üretilen 15 bin seramik parçasıyla kaplı dev bir küre olan opera salonu.
Title
Opera salonu fiziksel, teknik ve mimari analizler sonucunda, en iyi doğal akustiği elde edebilmek için at nalı biçimli tasarlanarak yapıldı.
Title
Yüksek kalitede ses niteliği ve reverberasyon süresi olarak dünyadaki nitelikli opera salonlarının sahip olduğu standartlarda inşa edildi.
Title
Salonda öncelikle opera, ama aynı zamanda senfonik konserler ve elektro-akustik destekli gösteriler için de doğru akustik şartlar sağlanabiliyor. Yan duvarlar boyunca kaplamalar akustik ihtiyaçlara uygun olarak özel olarak tasarlandı.
Title
Opera salonunda halı veya diğer tekstil döşeme gibi ses yutuculardan kaçınmak gerektiğinden, ahşap zemin tercih edildi.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
İstanbul yeni AKM'sine kavuştu: Açılıştan göz kamaştıran kareler
Yenilenen Atatürk Kültür Merkezi (AKM), Cumhuriyetin 98'inci yaş gününde yeniden hizmete açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle açılışı yapılan AKM'de13 yıl sonra Sinan Operası ile ilk konser gerçekleşti.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.