Gündem İçişleri Bakanı Soylu Afet bölgesindeki dram üzerinden siyaset yapmak şeytanla iş birliğidir

İçişleri Bakanı Soylu: Afet bölgesindeki dram üzerinden siyaset yapmak şeytanla iş birliğidir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde açıklamalarda bulundu. Sel felaketinin sonuçları hakkında değerlendirmelerde bulunan Bakan Soylu, "Esnaf açısından, kayıplarımız açısından, altyapı açısından ağır bir tablo var. Etkilediği insan sayısı açısından da ağır bir tablo var." ifadelerini kullandı. Yaşanan travmanın kolay bir travma olmadığını kaydeden Bakan Soylu, afet bölgesindeki dram üzerinden siyaset yapanlar hakkında ise, "Ayıptır, insanlık dışıdır, şeytanla iş birliğidir." şeklinde konuştu. Bakan Soylu ayrıca yıkılan binalarla ilgili soruşturma başlatıldığını da duyurdu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
İçişleri Bakanı Soylu: Afet bölgesindeki dram üzerinden siyaset yapmak şeytanla işbirliğidir
Süleyman Soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'nun Bozkurt’taki incelemelerinin ardından kameraların karşısına geçerek bilgilendirmelerde bulundu.

Bakan Soylu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Bulunduğumuz Bozkurt ve Kastamonu'nun diğer ilçeleri, aynı zamanda Sinop'umuz ve Bartın'ımızda meydana gelen sel felaketi sonrasında sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla arkadaşlarımızla ayrı ayrı bölgelerde çalışmalarımıza devam ediyoruz.

HES'in hemen üzerinde ağaçların kökleriyle beraber suyun şiddeti sebebiyle koparılıp dağın tepesinden büyük bir çıplaklık açıldığını gördük. Normal olmayan bir manzarayla karşılaştık.

'BOZKURT'TAKİ TABLO BEŞ DERELİ'NİN ÜSTÜNDE'

Yaşadığımız sel bugüne kadar gördüğüm en ağır tablodur. Sadece Bozkurt'taki tablo 5 Dereli'nin üstündedir. Esnaf açısından, kayıplarımız açısından, altyapı açısından ağır bir tablo var. Etkilediği insan sayısı açısından da ağır bir tablo var.

Bakan Soylu: Biz devlet olarak yaraları sarıyoruz fakat vatandaşlarımız da katkı sunmayı talep ediyorlar
OYNAT 01:27
Bakan Soylu: Biz devlet olarak yaraları sarıyoruz fakat vatandaşlarımız da katkı sunmayı talep ediyorlar
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kastamonu'da açıklamalarda bulundu. Afet bölgesi için vatandaşların talepleriyle başlatılan yardım faaliyetlerinin istismar edilmek istendiğini belirtti.

Bakan Soylu, 'Muğla'dan buraya kadar vatandaşların tüm ihtiyaçlarını karşılayarak geldik. İnsanların yaraları tazeyken, yardıma en ihtiyaçları olan vakitte yaptık bunu. Vatandaşlarımız da bunu bildikleri için bizleri arayıp katkıda bulunmak istediklerini söylüyorlar. AFAD'ın Ankara'daki merkezini arayarak, 'Biz nasıl yardımda bulunabiliriz?' diye binlerce vatandaşımız aradı. Biz devlet olarak yaraları sarıyoruz fakat vatandaşlarımız da gönüllü olarak katkı sunmak istiyorlar.' dedi.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve yönetiminde afet sonrası vatandaşımıza ve milletimize karşı en ufak bir mahcubiyet yaşamadık. Kimse 'Nerede bu devlet' demedi. Devlet bütün unsurlarıyla, kurumlarıyla var gücüyle büyük bir çaba ortaya koydu, koymaya devam ediyor, edecektir.

Biz burada insanların yaralarını sarmak için çaba sarf ederken 'Ben nasıl bir dedikodu oluşturayım, bunu nasıl bir siyaset malzemesi yapayım' düşüncesinde olanlar var. Biz işimizi yapıyoruz.

'ELEKTİRİĞİN VERİLEMEDİĞİ KÖYLERE HELİKOPTLERLE ELEKTRİK GÖNDERİYORUZ'

Bin jandarma personelimizle, binin üzerinde AFAD gönüllüsüyle, bini aşkın sadece kamyon, vidanjör ve aynı zamanda bütün temizliği yapabilecek araçlarla birlikte temizlik yapıyoruz. Elektriğin verilemediği köylere helikopterle elektrik gönderiyoruz.

'AFET BÖLGESİNDEKİ DRAM ÜZERİNDEN SİYASET YAPMAK ŞEYTANLA İŞ BİRLİĞİDİR'

Milletimizin, vatandaşlarımızın morali ayakta tutulmaya çalışılıyor. Bu travma kolay bir travma değil. Buranın üzerinden siyaset yapmak ayıptır, insanlık dışıdır, şeytanla iş birliğidir. 'HES patlamış' Bu borulu bir HES, barajlı bir HES değil ki, nasıl patlasın? Ama milletin kafasını karıştıracaklar ve siyaset üretmeye çalışacaklar. Bu yalan makinelerine milletimizin itibar etmemelerini altını çizerek söylemek istiyorum.

Bakan Soylu: Afet bölgesi üzerinden siyaset yapmak şeytanla iş birliğidir
OYNAT 02:41
Bakan Soylu: Afet bölgesi üzerinden siyaset yapmak şeytanla iş birliğidir
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kastamonu'da açıklama yapıyor.

Yalan haberlere afet bölgesi üzerinden, insanların acıları üzerinden siyaset yapılmasını eleştiren Soylu, 'Yaşadığımız sel, bugüne kadar gördüğümüz en ağır tablo. Sahada gördüğümüz tablo bizi üzüyor. Bir taraftan temizlik yapmaya çalışıyoruz, bir taraftan tüm köylere elektrik verilmesi için helikopterlerle jeneretör ulaştırılıyor. Sadece helikopterle dün ve bugün 20 ton gıda dağıtımı yaptık.

Buranın üzerinden siyaset yapmak ayıptır, insanlık dışıdır, şeytanla iş birliğidir. HES patlamış diyorlar bu doğru değil. Gidin görün, sizin elinizde böyle bir bilgi olsa hiç durur musunuz. Burası borulu bir HES, barajlı bir HES değil ki, nasıl patlasın. Milletin kafasını karıştıracaklar, buradan siyaset üretmeye çalışacaklar. 500 kişi öldü, 1000 kişi öldü yalanlarını söylüyorlar. Sorumluluk mevkiindeki bir kişinin kaynak vermeden tüm kamuoyuna yalan bilgi vermesi kadar büyük bir sorumsuzluk var mı. Milletin bu yalan makinelerine itibar etmemesini rica ediyoruz. Bizim görevimiz vatandaşı doğru bilgilendirmek.' dedi.


Bir yalan daha: '500 kişi, 1000 kişi öldü.' Kimden duydun? 'Oradan bir görevli söyledi.' Hayatını kaybeden 58 vatandaşımızın 15'inin kimliği henüz belli değil. 112'ye gelen kayıplar 143 civarındaydı vefatlar da dahil olmak üzere. Aralarında mükerrer oldu, daha sonra ihbarların sayısı arttı. Onlardan ulaştıklarımız, yaşadıklarını gördüklerimiz oldu. Bütün bunları düşe düşe ihbar rakamı 62 buradaki ihbar, yaklaşık 14-15 de Sinop'taki ihbar. Toplam 77. Bu 77'nin hepsi kayıptır veya arama kurtarma yapılacak diye bir şey yok. Bunları abartmak kimin ne işine geliyor, bilmiyorum. Öyle dedikodularla karşı karşıyayız ki 'Acaba aynı okullarda mı okuduk, aynı memlekette vatan sevgisini mi aldık' diye düşünüyorum.

'YARIN İTİTBARIYLA KAMPANYAMIZI BAŞLATACAĞIZ'

Bence muhalefetin bu olmaması gerekir. Muğla'daki tüm hasarları ödeyerek geldik. Muğla ne zaman oldu? 10-14 gün. Tarım hasarlarının tespiti devam ediyor. Antalya'da yine hasarların önemli bir bölümü ödendi. Vatandaşımızın en ihtiyaç duyduğu anda bu sağlanmaya çalışıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın AFAD'a verdiği onayla çalışmaya başladık. Yarın itibarıyla kampanyamızı başlatacağız. Şu ana kadar 47 milyon 600 bin lira yardım yapıldı vatandaşlarımızdan. 60 milyon da taahhüt var şu anda. Pazartesi itibarıyla onlar da yatıracaklar zannediyorum. Vatandaşlarımız SMS atabilirler, ayni olarak da yardım yapabilirler.

Ayni yardım yapmak isteyenler, burada ne ihtiyaç olabilir? Giysi ve ayakkabı. Giyim mağazaları vasıtasıyla bunları vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Suya ihtiyacımız her zaman var, devam edecek. Kuru gıda kolisine ihtiyacımız var. Ev eşyası göndermek isteyenler varsa irtibatta bulunabilirler. Köylerden un ihtiyacı geldi, şeker ihtiyacı var. Mutfak eşyası ihtiyacı olacaktır. Evini tahliye ettiğimiz vatandaşlara, evinde hasar olsun olmasın, 3 bin lira veriyoruz. Giyim yardımında, her şeyde bulunacağız. Evinde hasar olan vatandaşa 50 bin liraya kadar kira ve eşya yardımı vereceğiz. İlk birimini yarın herhangi bir tespit yapmaksızın başlatacağız. Bütün vatandaşlarımızın mağduriyetlerini en yüksek noktada gidermek için elimizden geleni yapacağız. Hangi belediye olursa olsun, biz ayrım yapmadık. Bizi öldürün ama bu milleti öldürmeyin. Meclis'te, dışarıda, bize karşı yaptığınız siyaset üslubundan buralarda vazgeçin. Siyasi muhalefeti, siyasi muhalefetin peşine takılan medyayı, sosyal medyayı, birtakım düşün insanlarını, bilim insanlarını sağduyuya davet ediyorum. Köy yollarının yarın akşam itibarıyla zannediyorum yüzde 90'ını bitirmiş oluruz.

Kastamonu, Sinop ve Bartın'daki sel felaketinde can kaybı 58'e yükseldi
GÜNDEM
Kastamonu, Sinop ve Bartın'daki sel felaketinde can kaybı 58'e yükseldi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.