Hayat Mesleğini öğrettiği oğlu üniversitede baston eğitimi veriyor

Mesleğini öğrettiği oğlu üniversitede baston eğitimi veriyor

Unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden biri olan geleneksek baston yapımı Ali Akçasu tarafından 35 yıldır Zonguldak Devrek’te sürdürülüyor. Gençlerin bastonlara dokunmasına rağmen ağaç olduğunu anlamadığını söyleyen Akçasu'nun oğlu, Bülent Ecevit Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nda Sanat bölümde Baston Uygulama ve Araştırma merkezinde ders veriyor. Gençlerin ağacı tanıması gerektiğine inanan Akçasu, “Sanat çok güzel bir şey” dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Mesleğini öğrettiği oğlu üniversitede baston eğitimi veriyor
Baston ustası Ali Akçasu

"13. Beyoğlu Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali" unutulmaya yüz tutmuş meslekleri her yıl olduğu gibi bu yıl da tanıtmaya devam ediyor.

Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde devam eden festivalde 63 sanatkâr ve zanaatkâr el sanatında hünerlerini sergiliyor. O ustalardan biri de Ali Akçasu. Yaptığı bastonlar ile festivalin ilgi odağı olan Akçasu, bu mesleğe 35 yılını vermiş.

  • Zonguldak Devrek’te doğal olarak yetişen kızılcık ağaçları kullanılarak, el işçiliğine dayalı geleneksel el sanatı olan bastonculuk yapan Akçasu, her bir bastonu değişik renk ve motiflerle yapıyor. Akçasu'nun mesleği öğrettiği oğlu da Bülent Ecevit Üniversitesi Devrek Bastonu Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde dersler veriyor.

Türkiye’nin dört bir yanında baston üretip yollayan Akçasu, bastonlarından Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başta olmak üzere birçok isime verildiğini söyledi.

35 yıldır kuru dallara şekil veriyor
OYNAT 00:00
35 yıldır kuru dallara şekil veriyor
Zonguldak'ta 35 yıldır Devrek bastonu yapan Ali Akçasu, kuru dallara bıkmadan ruh katıyor. Beyoğlu Altın Eller Festivali'nde katılımcıların yoğun ilgisi ile karşılaşan Akçasu, ağaca dokunmanın verdiği mutlulukla Türkiye'nin dört bir yanına baston yapıyor. Çırak bulamayınca mesleğini oğluna öğreten Akçasu, üniversitede baston eğitimi verilmesini sağladı.

Hemen hemen önemli kişilerin hepsinde kendi yaptığı bastonların olduğunu söyleyen Akçasu, 100 liradan başlayan fiyatlara satış yapıyor.

  • Baklava, burma, yılan, çiçek desenli bastonlar yapan Akçasu, çoban çentiği, takım renkli baston, asa baston ve özel sipariş ürünler yapıyor.

Kızılcık bastonu dededen toruna kalabilir

En iyi Devrek bastonun kızılcık ağacının dalından olacağını söyleyen Akçasu, “Kızılcık bastonu dededen toruna kalabilir. Esnek ve sağlamdır. Kesinlikle kırılmaz. 9. ve 1. ay arasında orman köylüsü tarafından bize getirilen dalları depomuzda bekletiriz. Bir yılın sonunda ne kadar baston yapacaksak o kadarını ekmek fırınına götürürüz. Fırına götürdüğümüz zaman 250-300 derece sıcaklıkta 10-15 dakika bekletiriz. Daha sonra doğrultma makinesine koyar ve şekil veririz. Soğuttuktan sonra da ağaç tornasında oklava şeklinde çekeriz. Daha sonra markalama yaparak şekil veririz” dedi.

Sanat çok güzel bir şey

Gençliğin çok bilinçsiz olduğunu belirten Akçasu,

“Benim yaptığımı görmelerine rağmen inanmıyorlar. Plastik mi ya da fabrika ürünü mü diye soruyorlar. Dokunsalar bile anlamıyorlar”

diye sitem ederek ekledi: “Ben insanları seviyorum. İnsanları sevdiğim için de bu işi seviyorum ve ikisi birbirini tamamlıyor. Ağaca dokunmak çok güzel bir duygu. Birileri tarafından beğenildiği zaman daha bir zevkli oluyor. Ben bu işi yapıyor olmaktan memnunun. Sanat çok güzel bir şey.”

Ustalar çırak arıyor
HAYAT
Ustalar çırak arıyor

Sabır dersini yazarken aldım
HAYAT
Sabır dersini yazarken aldım

En eski ayakkabı tamircisi zanaatı bıraktı
HAYAT
En eski ayakkabı tamircisi zanaatı bıraktı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.