Bahar Kalkanı Harekatı Haberleri

Kahraman Mehmetçik Suriye’de insani yardıma devam ediyor

Milli Savunma Bakanlığının (MSB) sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Kahraman Mehmetçik, Suriye’deki ihtiyaç sahiplerine yönelik insani yardımlara devam ediyor" ifadelerine yer verildi.

İdlib'de yaralanan sözleşmeli er İsmail Anayurt 43 gün sonra şehit oldu

Suriye'nin İdlib kentinde, tanka yapılan roketatarlı saldırı sonucu yaralanan ve 43 gündür hastanede tedavi gören Piyade Sözleşmeli Er İsmail Anayurt, şehit oldu. Şehidin acı haberi memleketi Tokat'ın Erbaa ilçesindeki yakınlarına ulaştı. Şehidin anne ve babasının ise haberi, tedavi gördüğü Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde aldığı öğrenildi.

İdlib'deki M4 kara yolunda 9'uncu Türk-Rus Birleşik Kara Devriyesi icra edildi

İdlib'deki M4 kara yolunda, kara ve hava unsurlarının katılımıyla 9'uncu Türk-Rus Birleşik Kara Devriyesi icra edildi.

MSB: Barış Pınarı bölgesinde 372 çocuğa kıyafet yardımı yapıldı

MSB, Barış Pınarı bölgesinde bulunan Mehmetçiğin, altı köyde 372 çocuğa kıyafet yardımında bulunduğunu açıkladı.

MSB açıkladı: M4 kara yolunda 6'ncı Türk-Rus Birleşik Kara Devriyesi icra edildi

Milli Savunma Bakanlığı, İdlib’deki M4 kara yolunda, kara ve hava unsurlarının katılımıyla 6'ncı Türk-Rus Birleşik Kara Devriyesi icra edildiğini açıkladı.

İdlib'deki M-4 kara yolunda 5'inci Türk-Rus birleşik kara devriyesi icra edildi

İdlib'deki M-4 kara yolunda, kara ve hava unsurlarının katılımıyla 5'inci Türk-Rus birleşik kara devriyesi icra edildi.

Birliklerin çekildiğini iddialarına Milli Savunma Bakanlığından yalanlama

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde planlı konuşlanma ve tertiplenme faaliyetleri sürüyor. Birlik çekilmeleri haberleri gerçeği yansıtmıyor" denildi.

İdlib'de birinci Türk-Rus ortak devriyesi yapıldı

İdlib'deki M4 karayolunda kara ve hava unsurlarının katılımıyla 1'inci Türk-Rus birleşik kara devriyesi icra edildi.

İdlib'deki ateşkese rejim ihlali: Ateşkesten 10 dakika sonra saldırmaya başladılar

İdlib'deki ateşkesin yürürlüğe girmesinden 10 dakika sonra rejimin ihlallere başladığı, ilk günün sonunda 15 ateşkes ihlali gerçekleştirdiği belirlendi. Ateşkes ihlallerine dün ve bugün de devam eden rejim unsurları, gerekli koordinelerin yapılmasına rağmen TSK'ya ait ikmal konvoyuna makinalı tüfekle taciz ateşi açtı. Rejim unsurlarının bir başka birliğin yakınına da üç havan mermisi attığı tespit edildi.

Gün birlik günü

İdlib’te görev yapan Türk askerlerine yönelik 27 Şubat’ta gerçekleşen hain saldırı sonrası başlatılan Bahar Kalkanı Harekatı’na bir destek de Milli Görüş Platformu’ndan geldi.

Herkes onları konuşuyor

Bahar Kalkanı harekatında Türkiye’nin vurucu gücü olan Bayraktar ve Anka İHA/SİHA’lar dünyanın da dikkatini çekti. Forbes “Türk İHA’ları İdlib’de Esad rejimini yıkıma uğratıyor” başlıklı haberde Türkiye’nin İHA üretiminde Çin ile birlikte dünya lideri olduğuna dikkat çekti. www.c4isrnet.com İdlib’deki kapasitenin “Ancak süper güçlerin elinde olduğu”na vurgu yaptı. Fransız L’Opinion, Türkiye’nin SİHA alanında Fransa’yı geçtiğini yazdı.

Allah muzaffer eylesin

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) İdlib’de başlattığı Bahar Kalkanı Harekâtı’na katılacak komando taburları Van ve Muş’tan dualarla uğurlandı. Van’dan 210 askerin gönderilmesi dolayısıyla İl Jandarma Komutanlığı’nda düzenlenen tören duygu dolu anlara sahne oldu.

Batı Suriye konusunda net davranmıyor

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Suriye’de BM liderliğinde siyasi bir çözüm olmasını istediklerini söyledi. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Gülnur Aybet ise Batı ülkelerinin Suriye konusunda net bir duruş sergilemediğini belirterek, “Bu irade olmadığı için sonuca ulaşılamıyor” dedi.

Ateşkes

Rejim ve Rus katliamları, yeni göç dalgası ve Türkiye’nin “Bahar Kalkanı” harekatı dolayısıyla tüm dünyanın yakından izlediği İdlib krizi dün Moskova’da masaya yatırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin’in 6 saat süren görüşmesinden “ateşkes” kararı çıktı. Ateşkes gece saat 00.01’de devreye girdi.

SİHA korkusu firar ettiriyor

TSK’nın Suriye’de SİHA’larla hedefleri imha etmesi rejim bünyesinde bulunan İran destekli milisleri korkuttu. Özellikle Deyrizor’da isyan olduğu belirtiliyor. Halep ve İdlib’e gönderilmek istenen birçok milisler birliklerden kaçtı. Rejim kontrol ettiği bölgelerde 15 yaşın üzerindeki çocukları zorla silah altına alıyor.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan açıklama: Şehidimizin kanı yerde bırakılmamıştır

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada '5 Mart'ta silah arkadaşımızın şehit edilmesini müteakip SİHA ile rejime ait 2 top ve 2 ÇNRA imha edildi, 21 rejim askeri etkisiz hale getirildi.' ifadeleri kullanıldı.

Bahar Kalkanı Harekatı'nda 184 rejim askeri daha etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı, Bahar Kalkanı Harekatı'nda son 24 saatte 184 rejim askerinin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Ayrıca operasyonlarda 4 tank, 5 top/ÇNRA, 3 tanksavar silahı, 8 askeri araç, 2 doçka yüklü pikap, 2 zırhlı muharebe aracının daha imha edildiği belirtildi.

İdlib'de SİHA'lardan nokta atışı: Rejim komutanı Süheyl El Hasan SİHA ile vuruldu

Suriye'de rejimin en kanlı saldırılarını gerçekleştiren Kaplan Tugayları Komutanı Süheyl Selman el-Hasan, Bahar Kalkanı harekâtında Serakib bölgesine düzenlenen operasyonunda SİHA ile vurulduğu öğrenildi. Ağır yaralanan rejim komutanının yüzlerce sivilin öldüğü, binlercesinin yaralandığı ve göçe zorlandığı İdlib saldırılarını yöneten isim olduğu belirtildi.

MSB: Bahar Kalkanı Harekatı'nda 2 askerimiz şehit oldu, 6 askerimiz yaralandı

Milli Savunma Bakanlığı, Bahar Kalkanı Harekatı'nda rejim güçlerinin açtığı ateş sonucu 2 askerimizin şehit olduğunu, 6 askerimizin yaralandığını açıkladı. Öte yandan harekatın başlangıcından bu yana 3 bin 138 Rejim unsurunun etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Esed rejimi pilotlarını F16 korkusu sardı: Bir uçak düşürülünce diğeri aceleyle üssüne geri döndü

Türk F16'sının, Beşşar Esed rejimine ait bir uçağı düşürmesi, havadaki diğer rejim uçağının aceleyle üssüne dönmesine neden oldu. Kule ile rejim pilotu arasında yaşanan telsiz konuşmaları da ortaya çıktı. Kule, Şahin 2 kodlu diğer uçağın pilotunu aradı. Uçağın pilotu, "Duyuyorum. Dönüyorum. Dönüş yolundayım" yanıtını verdi.

Bahar Kalkanı'nda son 24 saatte 327 rejim askeri etkisiz hale getirildi

Bahar Kalkanı Harekatı'nda son 24 saatte bir uçak, 1 İHA, 6 tank, 5 obüs/ÇNRA, 2 hava savunma sistemi, 327 Rejim askeri etkisiz hale getirildi.

Milli Savunma Bakanlığı açıkladı: Rejime ait bir savaş uçağı daha düşürüldü

Milli Savunma Bakanlığı, Bahar Kalkanı Harekatı kapsamında rejime ait bir L-39 tipi savaş uçağının düşürüldüğünü açıkladı. Geçtiğimiz günlerde de rejime ait iki uçak düşürülmüştü.

"Suriye’de işimiz ne" diyenlere İdlib gazisinden cevap: Geç bile kalmışız

İdlib’deki hain saldırıda yaralanan Uzman Çavuş Zafer Ayhan, "Suriye’de işimiz ne" diyenlere tepki göstererek, "Sınır güvenliğini korumak bizim işimiz. Ülkemizin bütünlüğü güvenliği için orada olmak zorundayız. Ben de TSK bünyesine katılmadan önce Suriye’de ne işimiz var diye sorguluyordum. Şimdi işin içine girince çok daha iyi anladım. Geç bile kalmışız" açıklamasında bulundu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+