Dünya Erdoğanın S-400 açıklaması sonrası ABDden yaptırım tehdidi

Erdoğan'ın S-400 açıklaması sonrası ABD'den yaptırım tehdidi

S-400 ve Rusya ile ilişkiler söz konusu olduğunda Türkiye’ye “tehdit ve yaptırım politikası” izleyen ABD, yine aynı yolu seçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Amerikan kanalında açık açık "S-400 almaya devam edeceğiz" demesinin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü "Türkiye'yi Rusya'dan ek askeri malzeme almaktan kaçınması konusunda uyarıyoruz" sözleriyle yaptırım tehdidinde bulundu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Erdoğanın S-400 açıklaması sonrası ABDden yaptırım tehdidi
ABD Başkanı Joe Biden

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM 76. Genel Kurulu'na katılmak üzere gittiği ABD'de, CBS News kanalına verdiği röportajda, "Hangi ülkeden ne tür savunma sistemleri aldığımıza kimse müdahale edemez. Buna kimse karışamaz. Bu kararları sadece biz veririz. S-400 almaya devam edeceğiz" demişti.

Erdoğan'ın röportaj verdiği CBS News: Türkiye Cumhurbaşkanı meydan okuyor
DÜNYA
Erdoğan'ın röportaj verdiği CBS News: Türkiye Cumhurbaşkanı meydan okuyor

Türkiye’nin ulusal güvenliğini yakından ilgilendiren konularda adeta kör ve sağır olan, hatta hasımlık politikası izleyen ABD, Erdoğan'ın açıklamalarının ardından yine Türkiye'ye yönelik tehdit ve yaptırıma başvurdu.

KÜSTAH TEHDİT

BBC Türkçe'nin Reuters'e dayandırdığı haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü, "Türkiye'yi her düzeyde ve her fırsatta, S-400 sistemini elinde bulundurmaması ve Rusya'dan ek askeri malzeme almaktan kaçınması konusunda uyarıyoruz" dedi.

Size bunun için güvenmiyoruz
DÜNYA
Size bunun için güvenmiyoruz

ABD'li yetkili, "Rusya'dan her türlü yeni silah alımının, Aralık 2020'de uygulananlardan ayrı ve ek CAATSA 231 yaptırımlarını da tetikleme riski taşıdığını Türkiye'ye açıkça söylemeye devam ediyoruz" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan CBS televizyonunda Afganistan mesajı: Amerika orada niçin var?
OYNAT 00:39
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan CBS televizyonunda Afganistan mesajı: Amerika orada niçin var?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerikan CBS televizyonuna verdiği röportajda ABD'nin Afgan mülteciler konusunda daha fazla sorumluluk alması gerektiğini belirterek, 'ABD'nin tabii ki çok şeyler yapması gerekir. Amerika orada niçin var? Neden var? Önce bu soruların cevabını kendisine vermesi gerek' dedi. Türkiye'de kayıt dışı 300 bin Afgan mülteci olduğunu hatırlatan Erdoğan, 'Ülkemize hala Afgan mülteci almaya gücümüz yetmez' dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.