|
Dünya

Türk askeri Irak’ta

Mehmetçik Irak kuzeyinde 2 aydır sessiz ve derinden operasyonlar yürütüyor. PKK'lıları imha ettiği yerlerde yeni üsler kurup mevzilenen komandoların güvenliği sağladığı derinlik 20 kilometreye ulaştı. Yüksek rakımdaki sürek avına 'Dicle Kalkanı öncesi alan temizliği' gözüyle bakılıyor.

Yeni Şafak ve
04:00 . 8/04/2018 Pazar
Yeni Şafak
Zeytin Dalı Harekâtı’nın ardından Türkiye, terör hattının doğusuna odaklandı.

Zeytin Dalı Harekâtı’nın ardından Türkiye, terör hattının doğusuna odaklandı.

ABD-İsrail yapımı terör koridorunun batı ucunu Zeytin Dalı Harekâtı'yla çökerten Türkiye, şimdi gözünü o hattın doğusuna dikti. Musul batısında PKK'lı teröristlerin üstlendiği Sincar'a (Şengal) yönelik operasyon hazırlığı sürerken Mehmetçik, Irak'ın Türkiye sınırına yakın bölgelerini haftalardır didik didik ediyor. Onlarca yıldır PKK kamplarının bulunduğu Zaho-Duhok-Barzan-Hacı Ümran hattında şubat ayından beri birçok operasyon yürütüldü. PKK'lılardan temizlenen bölgelerde yeni askeri üsler hayata geçirildi. Üs noktaları daha sonra binlerce metre rakıma bakılmaksızın açılan yollarla birbirine bağlandı. Türk askerinin Irak içlerinde, Silopi-Çukurca-Hakkari-Şemdinli istikametinden güneye doğru yaklaşık 20 kilometre derinliğinde bir koridoru kontrol altına aldığı belirtiliyor.

Onlarca köyün teröristlerden arındırıldığı 'Dicle Harekâtı' kapsamında çok sayıda mağara ve tünel de temizlendi. Irak dağlarını teröre dar eden Mehmetçik, örgüte büyük kayıp yaşattı. Gerek karadan gerekse de havadan 7/24 takip altındaki PKK'lılar bölgede kımıldayamaz hale geldi. Hakurk-Kani Raş-Mavana hattında PKK'nın kullandığı 17 kontrol noktası havaya uçuruldu. Irak kuzeyinde son 1 ayda 70'ten fazla teröristin öldürüldüğü sanılıyor. Sınırötesinde sağlanan alan derinliği sayesinde PKK'nın Kandil-Şemdinli-Hakkari bağlantıları da kesildi. Hakurk'ta sadece dünkü operasyonlarda, aralarında örgüt elebaşıları da olan 6 terörist imha edildi.


KONTROL SAĞLANDI

20 Ocak'ta başlayan Afrin operasyonundan yalnızca birkaç gün sonra harekete geçen birlikler, ilk olarak Hakkari'nin Yüksekova ilçesinin sınır hattında yer alan Anadağ'ın karşısında bulunan Barmiza ve Barazgr ovalarında ilerledi. Sınırötesinde süren 'sessiz temizlik' şubat sonrası daha da hızlandı. Geçtiğimiz günlerde komandolar, Barzani kontrolündeki Soran bölgesine doğru ilerleyerek Sıdıkan kasabasına dek ulaştı. Erbil-Duhok kuzeyinde kalan tüm noktalarda etkinliğini sürdüren TSK, son birkaç gündür Bradost bölgesinin Robya, Pungistan, Pir İbrahim, Keverte ve Robi yamaçlarını da bombalıyor. Bölgedeki birçok köyün Türk ordusunun kontrolü altında olduğu belirtiliyor.

4 BİN 500'Ü AŞTI

Yerel kaynaklar Duhok kuzeyinde TSK'nın 6 yeni üs kurduğunu iddia ederken Genelkurmay Başkanlığı 31 Mart-6 Nisan tarihleri arasında Mardin, Tunceli, Diyarbakır, Şırnak ile Irak'ın kuzeyindeki operasyonlarda toplamda 108 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında öldürülen terörist sayısında son rakam ise 3 bin 991 oldu. Mehmetçiğin ABD destekli PKK'ya son 2 ayda yaşattığı kayıp böylece 4 bin 500'ü aşmış oldu. Yerde komandolar, havada savaş uçakları ve silahlı insansız sistemlerle takibi sürdüren TSK unsurları, bir yandan da teröristlerin bombalı tuzaklarını temizliyor. Irak kuzeyinde yürütülen operasyonların, Dicle Kalkanı Harekâtı öncesi saha temizliği anlamı taşıdığı da ileri sürülüyor. Türk ordusunun Irak kuzeyi ve bilhassa Sincar'a yönelik kapsamlı askeri müdahalesi, ABD-İsrail merkezli projelere büyük darbe vurmuş olacak.

#TSK
#Irak
#Mehmetçik
5 yıl önce
default-profile-img