Dünya Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye ile ilişkileri geliştirmek için görüşmeler yapıyor

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye ile ilişkileri geliştirmek için görüşmeler yapıyor

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ticaret ve güvenlik alanlarında Türkiye ile daha iyi ilişkiler için gizli ve açık görüşmeler gerçekleştirdiği iddia edildi.

Haber Merkezi Diğer
Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye ile ilişkileri geliştirmek için görüşmeler yapıyor
BAE Veliaht Prensi Muhammed b. Zayed ile Suudi Prens Muhammed b. Selman

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ticaret ve güvenlik alanlarında Türkiye ile daha iyi ilişkiler için gizli ve açık görüşmeler gerçekleştirdiği öne sürülüyor.

Bloomberg'de yer alan habere göre İki ülke bölgede ticaret ve güvenliğe fayda sağlayabilecek adımlar atarak Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istiyor.

KATAR İLE İLİŞKİLER DÜZELDİ

Suudi Arabistan ve BAE geçtiğimiz günlerde Katar’la anlaşmazlığı sona erdirmişti.

Gazeteye konuşan ir Türk yetkili, Türkiye ve BAE'nin ticaretin önündeki engelleri kaldırmayı görüştüğünü belirterek, bu girişimlerin salgın nedeniyle durdurulan başkentler arasındaki uçuşları yeniden başlatma kararını teşvik ettiğini de sözlerine ekledi.

Haberde Türkiye'nin Müslüman Kardeşler desteği konusunda fikir değiştirmediği, BAE ve Suudi Arabistan'ın ise bu hareketi tehdit olarak gördüğünün altı çizildi.

Suudi Arabistan buzları eritmeye çalışıyor: Türkiye ile mükemmel ilişkilere sahibiz
DÜNYA
Suudi Arabistan buzları eritmeye çalışıyor: Türkiye ile mükemmel ilişkilere sahibiz

İHRACAT PAZARI BÜYÜK

Ülkeler arsandaki ihracat pazarı güçlü bir pazarlık kozu. BAE, 2019'da gerçekleştirdiği 8 milyar dolarlık ikili ticaret hacmi ile Irak'tan sonra Türkiye’nin Orta Doğu’daki ikinci en büyük ticaret ortağı. Türkiye'ye petrol ve kimyasal tedarik eden Suudi Arabistan, düşen ihracata rağmen bölgesel pazarlarının başında geliyor.

Körfez krizi bitti
DÜNYA
Körfez krizi bitti
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.