EkonomiHalka arzlarla kredi sistemi rahatladı

Halka arzlarla kredi sistemi rahatladı

Halka arz sonrasında 4 milyar liralık piyasa değeri oluşan MLP Sağlık Hizmetleri, Borsada 'MPARK’ kodu ile işlem görmeye başladı. BİST Başkanı Himmet Karadağ, bu süreçte bankacılık sistemi kredi talebinden 1,4 milyar lira tutarında bir büyüklüğü halka arzla finanse ederek kredi sistemini rahatlattıklarını söyledi.

Mesude DemirhanYeni Şafak
MLP Sağlık Hizmetleri’nin (MLP Care) ilk halka arz süreci ardından Borsa İstanbul’da ‘MPARK’ kodu ile işlem görmeye başladı
MLP Sağlık Hizmetleri’nin (MLP Care) ilk halka arz süreci ardından Borsa İstanbul’da ‘MPARK’ kodu ile işlem görmeye başladı

Medical Park ve Liv Hospital’ı bünyesinde barındıran MLP Sağlık Hizmetleri’nin (MLP Care) ilk halka arz süreci ardından Borsa İstanbul’da ‘MPARK’ kodu ile işlem görmeye başladı.

600 MİLYON LİRALIK SERMAYE GİRİŞİ

Halka arz sonrasında yaklaşık 4 milyar liralık piyasa değeri oluşan MLP Care, BIST'in 406'ıncı şirketi oldu. Bu halka arzla birlikte şirkete 600 milyon liralık sermaye girişi gerçekleşti.

YÜZDE 83,5'İ YURT DIŞINA SATILDI

Borsa İstanbul’da dün düzenlenen gong töreninde konuşan Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, bankacılık sistemi kredi talebinden 1,4 milyar liralık büyüklüğü halka arzla finanse ederek kredi sistemini rahatlattıklarını söyledi. Enflasyon ve faizle mücadelenin halka arzlar ve sermaye piyasası ürünlerinden geçtiğini belirten Karadağ, "Bu halka arzla birlikte, borsa değeri 1,4 milyar lira oldu. Hisselerin yüzde 83,5’i yurt dışındaki yatırımcıya satıldı" dedi.

HEDEF: 1 TRİLYONU AŞMAK

Borsa İstanbul’un Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’da en likit borsa olduğunu anımsatan Karadağ, piyasa değerinde bu sene sonuna doğru 1 trilyon lira rakamını geçmeyi hedeflediklerini aktardı.

  • Yurt dışından yoğun talep var
  • MLP Care Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Muharrem Usta ise özellikle yurt dışından gelen talebin kurumun yanı sıra Türkiye ekonomisine olan güvenin de önemli bir göstergesi olduğunu belirterek, yurt içi ve yurt dışından gelen talepten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Usta, halka arzda Singapur, Birleşik Krallık, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri ile Kıta Avrupası’ndaki tanınmış, büyük yatırım fonlarının ilgisi ile karşılaştıklarını anlattı. Usta, halka açılan hisselerin yüzde 70’inden fazlasının uzun vadeli yatırımcılara dağıtılmasının, MLP Care ile birlikte Türkiye ekonomisine olan güvenin de bir yansıması olduğuna işaret etti.
TSK: 2018 terörist etkisiz hale getirildi
Gündem

TSK: 2018 terörist etkisiz hale getirildi

TSK, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında etkisiz hale getirilen terörist sayısının 2 bin 18 olduğunu açıkladı.
İstanbul'da beklenen kar yağışı için tarih verildi
Gündem

İstanbul'da beklenen kar yağışı için tarih verildi

Meteoroloji hava durumu tahminlerini açıkladı. Merakla beklenen İstanbul için kar tahmini geldi. Son tahmine göre İstanbul'da 28 Şubat Çarşamba ve 01 Mart Perşembe günü kar yağışı etkili olacak. İşte bölge bölge hava durumu raporu...
Cüneyt Arkın: Özgürlüğe dörtnala koşsaydım
Hayat

Cüneyt Arkın: Özgürlüğe dörtnala koşsaydım

Ünlü Yeşilçam oyuncusu Cüneyt Arkın, yoğun çalışma temposundan dolayı mevsim geçişlerini bile fark etmediğini belirterek, "Keşke daha az film çekseydim de dörtnala koşsaydım özgürlüğe, baharlara, çiçeklere" dedi. Sigara ve alkol konusunda gençleri uyaran oyuncu Arkın, Mehmetçik'in yaptığı fedakarlığın büyük olduğunu ifade etti.
Cenk Tosun Watford maçının son saniyesinde yıkıldı
Spor

Cenk Tosun Watford maçının son saniyesinde yıkıldı

Beşiktaş'tan Premier Lig takımlarından Everton'a transfer olan Cenk Tosun, Watford maçına 57. dakikada dahil oldu. Milli futbolcunun oyuna girdiği sırada deplasman tribününde bulunan Evertonlular, başarılı oyuncuya alkışlarla destek verdi. Cenk'in oyuna girmesinden 22 dakika sonra golü yiyen maviler, son saniyede milli futbolcuyla çok önemli bir fırsattan yararlanamadı.
Balona röveşata atan Gülbey Türkücü ilk maçında şov yaptı
Spor

Balona röveşata atan Gülbey Türkücü ilk maçında şov yaptı

Kaydedilen görüntüsüyle sosyal medyada fenomen olan Gülbey Türkücü, Elbistan Belediyespor formasıyla çıktığı ilk maçta 2 gol kaydetti.