Gündem Berat Kandili ne zaman?

Berat kandili ne zaman? 2019 Berat gecesi hangi güne denk geliyor?

Berat Kandili ne zaman?

Berat Kandili ne zaman? Rahmet ve mağfiret mevsimi Ramazan ayının habercisi Şaban ayının 14. gecesi Berat Kandili'nin hangi tarihe denk geldiği merak ediliyor. 2019 yılı Berat Kandili ne zaman, hangi güne denk geliyor?

Haber Merkezi Yeni Şafak
Berat Kandili 19 Nisan Cuma günü gecesi idrak edilecek.
Berat Kandili 19 Nisan Cuma günü gecesi idrak edilecek.

Ramazan ayının habercisi Berat Kandili'nin ne zaman olduğu merak ediliyor. Şaban Ayının 14.gecesi Berat Kandili olarak idrak ediliyor.

Peki Berat Kandili ne zaman? İşte ayrıntılar.

2019 Berat Kandili ne zaman?

Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 yılı itibariyle Berat Kandili tarihini açıkladı. Buna göre Ramazan ayının müjdecisi olan Berat Kandili 19 Nisan Cuma günü ihya edilecek.

Berat, Arapça berâe-berâet kelimesinin Türkçeleşmiş halidir. Kur’an'da "Berae" kökünden 25 kelime bulunmakta olup, bunlardan sadece iki tanesi "Beraet" şeklinde geçmektedir. Berâet, iki şey arasında ilişki olmaması; kişinin herhangi bir yükümlülükten kurtulması veya yükümlülüğün bulunmaması anlamındadır. Istılah olarak berat ise, Allah’ın affı ve bağışlaması, günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelmektedir. Beratın özünde, günahlardan arınma ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşma amacı vardır. Bu gecede Allâh'ın affı ve bağışlamasının çok olacağı müjdelendiğinden, bu geceye “Berat Gecesi” denilmiştir. Berat gecesi hicri aylardan şaban ayının onbeşinci gecesidir.

Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir kutsî hadiste şöyle buyurmuştur: "Şaban ayının on beşinci gününü oruçlu geçirin. Gecesinde ise ibadete kalkın. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teala keyfiyetini bilemediğimiz bir halde en yakın semaya tecelli ederek fecir doğuncaya kadar: ‘Bağışlanma dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Musibete uğrayan yok mu, ona afiyet vereyim…' buyurur." (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salavât, 191.)

REKLAM

Ramazan ne zaman başlıyor?

Ramazan ayı da 6 Mayıs pazartesi günü başlayacak. Ramazan Bayramı ise, 4-5-6 Haziran (Salı-Çarşamba-Perşembe) gününe denk geliyor.

2019 Dini Günler Listesi

7 Mart 2019 Perşembe Regaip Kandili.

8 Mart 2019 Cuma üç aylar başlangıcı.

2 Nisan Salı 2019 Salı Mirac Kandili.

19 Nisan 2019 Cuma Berat Kandili.

06 Mayıs 2019 Pazartesi Ramazan başlangıcı

31 Mayıs 2019 Cuma Kadir Gecesi

4-5-6 Haziran 2019 (Salı-Çarşamba-Perşembe) Ramazan Bayramı

11-12-13-14 Ağustos 2019 (Pazar-P.tesi-Salı-Çarşamba) Kurban Bayramı

8 Kasım 2019 Cuma Mevlid Kandili.

En güzel Berat Kandili mesajları
GÜNDEM
En güzel Berat Kandili mesajları
En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı
Gündem

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı. FETÖ üyesi olmadığını belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddederek, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir" dedi.
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.