Gündem Berat Kandili ne zaman?

Berat kandili ne zaman? 2019 Berat gecesi hangi güne denk geliyor?

Berat Kandili ne zaman?

Berat Kandili ne zaman? Rahmet ve mağfiret mevsimi Ramazan ayının habercisi Şaban ayının 14. gecesi Berat Kandili'nin hangi tarihe denk geldiği merak ediliyor. 2019 yılı Berat Kandili ne zaman, hangi güne denk geliyor?

Haber Merkezi Yeni Şafak
Berat Kandili 19 Nisan Cuma günü gecesi idrak edilecek.
Berat Kandili 19 Nisan Cuma günü gecesi idrak edilecek.

Ramazan ayının habercisi Berat Kandili'nin ne zaman olduğu merak ediliyor. Şaban Ayının 14.gecesi Berat Kandili olarak idrak ediliyor.

Peki Berat Kandili ne zaman? İşte ayrıntılar.

2019 Berat Kandili ne zaman?

Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 yılı itibariyle Berat Kandili tarihini açıkladı. Buna göre Ramazan ayının müjdecisi olan Berat Kandili 19 Nisan Cuma günü ihya edilecek.

Berat, Arapça berâe-berâet kelimesinin Türkçeleşmiş halidir. Kur’an'da "Berae" kökünden 25 kelime bulunmakta olup, bunlardan sadece iki tanesi "Beraet" şeklinde geçmektedir. Berâet, iki şey arasında ilişki olmaması; kişinin herhangi bir yükümlülükten kurtulması veya yükümlülüğün bulunmaması anlamındadır. Istılah olarak berat ise, Allah’ın affı ve bağışlaması, günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelmektedir. Beratın özünde, günahlardan arınma ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşma amacı vardır. Bu gecede Allâh'ın affı ve bağışlamasının çok olacağı müjdelendiğinden, bu geceye “Berat Gecesi” denilmiştir. Berat gecesi hicri aylardan şaban ayının onbeşinci gecesidir.

Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir kutsî hadiste şöyle buyurmuştur: "Şaban ayının on beşinci gününü oruçlu geçirin. Gecesinde ise ibadete kalkın. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teala keyfiyetini bilemediğimiz bir halde en yakın semaya tecelli ederek fecir doğuncaya kadar: ‘Bağışlanma dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Musibete uğrayan yok mu, ona afiyet vereyim…' buyurur." (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salavât, 191.)

Ramazan ne zaman başlıyor?

Ramazan ayı da 6 Mayıs pazartesi günü başlayacak. Ramazan Bayramı ise, 4-5-6 Haziran (Salı-Çarşamba-Perşembe) gününe denk geliyor.

2019 Dini Günler Listesi

7 Mart 2019 Perşembe Regaip Kandili.

8 Mart 2019 Cuma üç aylar başlangıcı.

2 Nisan Salı 2019 Salı Mirac Kandili.

19 Nisan 2019 Cuma Berat Kandili.

06 Mayıs 2019 Pazartesi Ramazan başlangıcı

31 Mayıs 2019 Cuma Kadir Gecesi

4-5-6 Haziran 2019 (Salı-Çarşamba-Perşembe) Ramazan Bayramı

11-12-13-14 Ağustos 2019 (Pazar-P.tesi-Salı-Çarşamba) Kurban Bayramı

8 Kasım 2019 Cuma Mevlid Kandili.

En güzel Berat Kandili mesajları
GÜNDEM
En güzel Berat Kandili mesajları

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.