Gündem Kavalaya darbe suçlamasından tahliye kararı

Kavala'ya 'darbe' suçlamasından tahliye kararı

15 Temmuz darbe girişimine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’ suçundan tutuklanan Osman Kavala ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği söz konusu suç kapsamında, Kavala’nın tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alarak tahliye edilmesine karar verdi. Aynı soruşturmada 10 gün önce ‘askeri ve siyasal casusluk’ suçundan tutuklanan Kavala’nın tutukluluğu devam edecek.

Abone Ol Google News
Mustafa Sait Özkan Yeni Şafak
Kavalaya darbe suçlamasından tahliye kararı
Osman Kavala

Eski CIA ajanı Henri Barkey ile yoğun irtibatı olduğu yönünde suçlamalar yöneltilen Kavala’yla ilgili bugün önemli bir gelişme yaşandı. Kavala hakkında ‘‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’ suçundan İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tahliye kararı verildi. Söz konusu kararın Ceza kanununa göre ‘anayasal düzeni bozmaya teşebbüs’ suçunun 2 yıllık tutukluluk süresinin dolması nedeniyle verildiği edinilen bilgiler arasında yer aldı.

Darbenin karar sürecine katıldı
GÜNDEM
Darbenin karar sürecine katıldı

SİYASAL VE ASKERİ CASUSLUK SUÇUNDAN TUTUKLU

Gezi Parkı eylemlerine finansman sağlamakla suçlanan Osman Kavala, Şubat ayında görülen Gezi davasının karar duruşmasında beraat etmiş, hükümle birlikte tahliye edilmesine karar verilmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 11 Ekim 2019 tarihinde Gezi Parkı davasında tutuklu yargılandığı için savcılık tarafından re’sen tahliye edilen Kavala, ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’ suçundan 19 Şubat tarihinde gözaltına alınarak tutuklandı. Kavala aynı dosyada 9 Mart tarihinde ayrıca ‘siyasal ve askeri casusluk’ suçu kapsamında da tutuklandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.