Gündem Yunanistan ile Akdenizde kriz Türkiye savaş sebebi saydı, Barboros refakate alındı

Son dakika: Yunanistan ile Akdeniz'de Barbaros Sismik Gemisi krizi

Yunanistan ile Akdeniz’de kriz: Türkiye savaş sebebi saydı, Barboros refakate alındı

Ege'de askeri hamleler ile kriz üstüne kriz çıkaran Yunanistan bu sefer Akdeniz'de büyük bir gerginlik çıkaracak adım attı. Yunan fırkateyni HS Nikiforos Focas, Barbaros sismik araştırma gemisini izlemekle görevlendirildi. Yunanistan'ın bu hamlesini açık bir savaş sebebi sayan Türkiye yanıt vermeye hazırlanıyor. Akdeniz'de sismik arama yapan Barbaros gemisi, Türk savaş gemileri, hücumbot ve denizaltılarımızın refakatine alındı. Öte yandan çalışmalarına başlayan Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisini taciz eden Yunanistan'a ait fırkateyn, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı unsurlar tarafından engellendi.

Kıymet Sezer Yeni Şafak
Barbaros Gemisi, Türk Donanması korumasında faaliyetlerine devam ediyor.
Barbaros Gemisi, Türk Donanması korumasında faaliyetlerine devam ediyor.

Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de 41 bin kilometrekarelik kıta sahanlığına hapsetmek isteyen Yunanistan, Akdeniz'i işgal etmek istiyor.

Yunan fırkateyni HS Nikiforos Focas, Akdeniz'de petrol arama çalışması yapan Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi izlemekle görevlendirildi. Türkiye, Yunanistan'ın bu hamlesini açık savaş sebebi olarak gördü. Öte yandan Türkiye'nin Yunanistan Büyükelçilik Müsteşarı Yunan Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Türk savaş gemileri refakate aldı

  • Türkiye, bu açık savaş tehdidine yanıt vermeye hazırlanırken Barbaros gemisi, Türk savaş gemileri, hücumbot ve denizaltılarımızın refakatine alındı.

Öte yandan bir Yunan sitesi, Barbaros Hayrettin Paşa sismik gemisinin Kıbrıs'ın batısında olduğuna dair radar görüntülerini paylaştı.

Yunan savaş gemisinden Barbaros gemisine taciz

Doğu Akdeniz'de çalışmalarına başlayan Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisini taciz eden Yunanistan'a ait fırkateyn, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı unsurlar tarafından engellendi.

Edinilen bilgiye göre, Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisi, dün akşamdan itibaren, Doğu Akdeniz'de önceden ilan edilen Türkiye'ye ait Güzelyurt Araştırma Sahası'nda çalışmalarına başladı.

Gemi, sabah saatlerindeki çalışmaları sırasında, Yunanistan'a ait fırkateyn tarafından taciz edildi. Bunun üzerine, bölgedeki Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı unsurlar, araştırma gemisini uluslararası hukuk ve teamüllere aykırı olarak taciz eden Yunan gemisinin faaliyetini önledi.

Araştırma gemisinin çalışmalarının Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan hak ve menfaatleri doğrultusunda güvenli ve iyi komşuluk ilişkilerine saygılı bir şekilde devam ettiğini belirten yetkililer, çevre denizlerdeki faaliyetlerin daima komşuların hak ve hukukuna saygılı, ancak aynı zamanda hakların korunması noktasında da duyarlı ve kararlı olarak planlandığı şekilde sürdürüldüğünü vurguladı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocias istifa etti
DÜNYA
Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocias istifa etti

Yunanistan’daki intihar kampı
DÜNYA
Yunanistan’daki intihar kampı
ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir
Gündem

ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyinde bir terör devleti kurulmasının engellemeye yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı sonrası ABD'de adeta yaptırım seferberliği ilan edildi. ABD Kongresi ve Hazine Bakanlığı ayrı ayrı yaptırım paketleri hazırladı. Şüphesiz Türkiye'nin bu yaptırımlara karşı atabileceği bazı adımlar bulunuyor. Akıllara gelen ilk seçenek ise, İncirlik ve Kürecik Radar Üssü'nün Amerikan ordusunun kullanımına kapatılması. Yenisafak.com'un sorularını yanıtlayan Türkiye'nin en kıdemli emekli büyükelçilerinden Uluç Özülker, "Yaptırım konusunda çok daha ileriye giden tutum içerisine girildiğinde, Türkiye'nin elinde kozlar ve atabileceği çok adım var. Türkiye bütün bunların altından kalkabilecek kadar güçlüdür" değerlendirmesinde bulundu.
Hakim ve savcıları için alınan karar Resmi Gazete'de
Gündem

Hakim ve savcıları için alınan karar Resmi Gazete'de

Çeşitli derecelerdeki görev sürelerini tamamlayan adli yargı hakimi, cumhuriyet başsavcısı ve savcıları ile idari yargı hakimlerinin isim listelerinden oluşan Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.
8. kattan beton zemine çakılan beyin cerrahı kadın ağır yaralı olarak kurtarıldı
Gündem

8. kattan beton zemine çakılan beyin cerrahı kadın ağır yaralı olarak kurtarıldı

Ataşehir'de 8. kattaki evinin balkonundan henüz belirlenemeyen bir nedenle düşen beyin cerrahı kadın ağır yaralandı. Beton zemine çakılarak yaralanan Çeçen'e ilk müdahaleyi eşi yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.