|

Obeziteyi engelli oğlu için yendi 70 kilo verdi

Birisi engelli 4 çocuk annesi olan 48 yaşındaki Nurcan Keten, diyetisyene başvurması sonucu yaptığı diyetle ameliyatsız ve ilaç kullanmadan aşırı kilolarından kurtulup bir buçuk yılda 70 kilo verdi.

Yeni Şafak
09:55 - 20/11/2018 Salı
Güncelleme: 10:06 - 20/11/2018 Salı
IHA
Keten'in yeni ve eski hali.
Keten'in yeni ve eski hali.

Aşırı kiloları nedeniyle zihinsel engelli oğlu Hilmi’nin bakımını yapamadığı için çok üzülen Nurcan Keten, bu duruma son verip yeni bir başlangıç yapmak amacıyla Diyetisyen Gülşah Yıldız Akyılmaz’a başvurdu.

Yaşadığı Kayrak köyünden 15 gün arayla 36 kilometre uzaklıktaki kent merkezine gelen 48 yaşındaki Keten’in vücut ağırlığı uygulanan diyet ve yaptığı günlük 1 saatlik yürüyüş sonucu 153 kilodan 83 kiloya kadar düştü.


Artık oğlumla yürüyebiliyorum

Eşinin de bu süreçte kendisine verdiği moral desteği sonrası başarıyla uygulanan diyetin olumlu sonuçlarıyla şimdi ev işlerini tek başına yapmasının yanı sıra haftada bir gün ders alan oğlunun ödevlerini de birlikte gözden geçirmenin mutluluğunu yaşayan Keten, “Kilo vermeye oğlum için başladım. Zihinsel engelli olduğu için kendi işini kendi yapamıyordu. Bir yere gidemiyordu. Sürekli bizim yanında olmamız gerekiyordu. Artık onunla yürüyüp dolaşabiliyorum” dedi.


Azimle ve sabırla diyetini devam ettiriyor

Tavsiyelerini aksatmadan yerine getirip köyünden ürettiği ürünlerle diyet uygulayan danışanının durumundan memnuniyet duyan Diyetisyen Gülşah Yıldız Akyılmaz da, “Kendisi bana her geldiğinde öncelikle evinde var olan malzemeleri belirliyoruz. Mevcut malzemelere göre diyet planlaması yapıyoruz. Hangi besinleri, hangi saatte hangi miktarda yemesi gerektiğini konuşuyoruz. bir buçuk yıldır 70 kiloyu diyeti ve sporu birlikte götürerek başardık. Spor ve diyet birbirinden ayrılmaz ikilidir. Nurcan hanım da azimle ve sabırla diyetini devam ettiriyor” diye konuştu.

#Nurcan Keten
#Obezite
#Diyet
5 yıl önce