|

Yerli arama motoru 'Geliyoo' tepki gördü

Yerli ve milli arama motoru olarak piyasaya çıkan Geliyoo'nun test sürümü tepki gördü. 10 milyonluk yatırım yapıldığı açıklanan projede 15 dolara mal edilen Google altyapısı görenler 'Gidiyoo' ve 'Gelemiyoo' isimli tepki siteleri açtı.

Yeni Şafak
16:20 - 18/01/2017 Çarşamba
Yeni Şafak
Geliyoo portalının geliştiricileri bu proje için 10 yılda 10 milyon lira harcadığını açıklamıştı.

Geliyoo portalının geliştiricileri bu proje için 10 yılda 10 milyon lira harcadığını açıklamıştı.

Geride bıraktığımız gün 'Yerli ve Milli arama motoru' olarak lansmanı yapılan 'Geliyoo' ilk başta birçok kişinin dikkatini çekti. Zira arama motorunda Google, Yandex ve Bing başı çekiyor. Bu alanda yapılacak milli yazılımın başarılı olması, Türkiye'yi dijital anlamda önemli bir konuma getirecektir.'Geliyoo'nun bu sloganla çıkış yapması herkesi heyecanlandırdı. 10 yılda 10 milyonluk yatırım yaptığını açıklayan ekip, kendilerine destek verilmesini istedi. Fakat çok geçmeden test yazılımı olarak yayınlanan sürümün Google altyapısından beslendiği ortaya çıktı. Hatta 'Gidiyoo.org' ve 'Gelemiyoo.com' gibi eleştirel siteler kuruldu.

Gidiyoo.org'da “Bu yerli arama motorunu 1 saat içinde 60 liraya yaptık. Peki 10 yılda harcanan 10 milyon TL nereye gidiyoo?” ifadelerine yer verildi. Üstelik tepki olarak yapılan sitede görsel aramaların başarılı bir şekilde yapılırken, 'Geliyoo'da bu sistemin çalışmaması dikkatlerden kaçmadı.'Gelemiyoo.com'da ise “Halkı kandırmayın!... Gerçek fikirler değerlensin, emekler boşa gitmesin!” ifadeleri kullanıldı.Bu tepkilere cevap gecikmedi. Geliyoo.com haber portalından yapılan açıklamada, bu zamana kadar yapılan yatırımın henüz yayınlanmadığı ve kendilerine haksızlık yapıldığı ifade edildi. İşte o açıklamanın bir bölümü:  • "Geliyoo'nun gerçek yazılım altyapısı, BigData üzerine kurulmuş ve içerisinde temel BigData özelliklerinin tamamı yer almaktadır. Türkiye'de arama motoru teknolojisine harcamış olduğumuz zaman, para ve emek vurgulanarak haberin kaynağında ve temelinde bilgilendirme yatmaktadır. Harcanan miktar için bahsedilen rakam 10 Milyon Türk Lirasıdır. Ayrıca bu para 7 yılda harcanmış olup her biri Resmi Fatura ve Gider Makbuzları ile tarfımızca arşiv altına alınmıştır. Vurgu yapılarak bahsedilen 10 Milyon Türk Lirası harcanmış olan çalışma şu anda online da görülen çalışma DEĞİLDİR."

Sonuç olarak kimin haklı olduğunu zaman gösterecek. 'Geliyoo' için kendini aklamanın tek yolu, bu zamana kadar yatırım yapılan sistemin bir an önce final sürümünün hazırlanarak yayınlanması gibi görünüyor.#Geliyoo
#Yerli arama motoru
7 yıl önce
default-profile-img