Yazarlar ÖTV düzenlemesi Otomobil piyasasına zarif bir dokunuş

ÖTV düzenlemesi: Otomobil piyasasına zarif bir dokunuş

Ahmet Ulusoy
Ahmet Ulusoy Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Sıfır otomobil satışlarında uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahında değişiklik kararı (ÖTV oranları değişmemiş) Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu gelişme ile beraber motor silindir hacmine göre yüzde 45, 50 ve 80 oranında uygulanan ÖTV matrah dilimleri genişletildi.

Bu düzenleme ile alt segment araçlarda ciddi bir indirim bekleniyor.

**

Piyasada uzun zamandır sıfır araçlara yönelik bir ÖTV düzenlenmesi bekleniyordu zaten. Öyle ki yaşamın neredeyse zorunlu ihtiyaçlarından sayılan, ekonominin lokomotif sektörlerinden biri haline gelen otomobil piyasasında araçlar adeta bir yatırım enstrümanı olarak görülmeye başlandı.

Bayilerden alınan sıfır araçların kısa sürede ikinci el piyasasında sıfır fiyatının da üstünde satışa sunulduğunu gördük. Tabii ki bu gelişmede global bir kriz ortamı oluşturan, otomobil fabrikalarının faaliyetlerini durma noktasına getiren pandeminin etkisi de var.

Yaşanan arz sıkıntısına bir de yüksek enflasyon, kur ve faiz artışları da eklenince araç fiyatları her geçen gün yükseldi ve kaçınılmaz olarak araç satışlarında ciddi durağanlık yaşandı.

Böyle bir iklimde piyasanın beklentisine cevap gecikmedi. Resmi Gazetede açıklanan ÖTV düzenlemesiyle, sıfır araç satışlarında durağanlaşan (daralan) seyrin tersine dönmesinin amaçlandığı rahatlıkla söylenebilir.

**

Bayiler sıfır araç listelerini daha düşük fiyatlarla revize ettiler. Şöyle ki 1600 ve altı motorlu araçlarda yüzde 17’ye kadar bir fiyat düşüşü gerçekleşti.

Örneğin; Ford Puma style a/t düzenleme sonrası 340 bin liradan 266 bin 500 liraya (73 bin 500 TL azalma), Yeni captur 345 bin liradan 267 bin liraya (78 bin lira fark), Duster prest 296 bin liradan 235 bin liraya (61 bin lira) güncellendi.

Sıfır araç fiyatlarında yaşanan bu düşüşün araç piyasasına şimdiden bir canlılık getirdiğini çıplak gözle de görebilirsiniz.

**

ÖTV düzenlemesinin olumlu etkilerinden biri de ülkemizde üretimi yapılan araç modellerinin büyük bir kısmının yüzde 50’lik ÖTV diliminde yer alarak daha makul fiyatlarla satışa sunulacak olmasıdır. Yerli üretimin desteklenmesi anlamına gelen bu gelişme ile istihdama da dolaylı olarak katkı sağlanacağı aşikâr.

Matrah artırımın yerli otomobillerin yoğun olduğu segmenti dikkate alması, otomobil talebinin içerde üretilen araçlara kaymasına, otomobil ithalatının azalmasına ve cari açığa pozitif katkıya neden olacağı düşünülmektedir.

Yine, ÖTV düzenlemesinin hibrit araçlara olan ilgiyi artıracak olması da pozitif etki olarak düşünülebilir. Böylece gelişmiş teknoloji ile üretimi yapılan elektrikli araçların daha fazla talep edilmesiyle; hem hibrit araç teknolojisi alanında ilerleme, hem de çevreci araçların daha fazla trafikte yer alması sağlanacaktır.

ÖTV düzenlemesi ile birlikte sıfır araçlarda yaşanan fiyat düşüşü ikinci el fiyatlarına da olumlu yansıyacaktır.

Tüketicilerin eskiye nazaran fiyatları daha makul hale gelen sıfır araçlara olan talepleri artacaktır. İkinci el piyasasına olan talebin bir kısmının sıfır araçlara yönelmesiyle ikinci el araç piyasası daha düşük fiyat seviyelerinde dengelenecektir.

**

Bir dokunuşla çok hedefte düzenleme dedik ya; iyileşmenin beklendiği bir alan da enflasyon oranları.

Otomobilin TÜFE içindeki ağırlığı yüzde 7,2. Ağustos ayının ikinci yarısından itibaren geçerli olacak ÖTV düzenlemesi (dolaylı fiyat indirimi) ile ağustos ayında TÜFE’de yaklaşık yüzde 0,3-0,4 düzeyinde bir indirim gelebilecek. Ağustos 2020 TÜFE artışı yüzde 0,86. Dolayısıyla yeni ÖTV düzenlemesi ağustos enflasyonuna aşağı yönde önemli ölçüde etkileyecektir.

Enflasyondaki azalma ise Merkez Bankasının faiz konusunda elini rahatlatacaktır. Yine özellikle swap anlaşmalarıyla kurlarda yaşanan gevşeme maliyet kanalından enflasyonu ve dolayısıyla faizleri aşağı doğru baskılayacaktır.

Kredi faizlerindeki azalma otomobil sektöründe daha kalıcı canlılığa neden olacaktır.

**

Sonuç olarak, matrah güncellemesi sektöre kısa süreli bir soluk aldıracaktır. Ancak otomobil firmalarının fiyat güncellemeleriyle (fiyat artışları) genişletilen matrah dilimleri önemini kaybedecektir.

Sektördeki canlılığı istikrarlı hale getirecek uzun soluklu düzenlemelere ihtiyaç olduğunu belirterek bitirelim.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.