Dünya Ukraynadan Türkiyeye teklif Beraber uçak üretelim

Ukrayna'dan Türkiye'ye teklif: Beraber uçak üretelim

Türkiye ile Ukrayna birçok alanda yakınlaşırken şimdi de Ukrayna'dan uçak projesini beraber yapalım teklifi geldi. Dünyanın en büyük kargo uçağını üretmeyi planlayan Antonov şirketinin CEO'su konuyu görüşmek için Türkiye'ye gelirken iki ülke arasındaki resmi adımların da her an atılacağı konuşuluyor. Ukrayna aynı zamanda Bayraktar SİHA'ların ihraç edildiği ilk ülkelerden biri olma özelliği taşıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer Yeni Şafak
Ukraynadan Türkiyeye teklif: Beraber uçak üretelim
Antonov uçak

Dünya'nın en büyük kargo uçağının üreticisi olan Antonov'un CEO'su yeni projelerinde Türkiye ile çalışmak istediklerini açıkladı.

Ukrayna merkezli şirketin daha önceden var olan kargo uçaklarından daha büyük bir uçak yapmayı planladığı, bunun için de Türkiye ile birlikte hareket etmek istediği öğrenildi.

Antonov kargo uçakları boyutları ile dikkat çekiyor.
Antonov kargo uçakları boyutları ile dikkat çekiyor.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kubela CNN Türk yayınında konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

  • "Şimdi daha cesur projeler başlatmak istiyoruz. Türk ve Ukrayna teknolojilerinin bir arada kullanıldığı projeler. Bu küresel anlamda da rekabetçi projeler olacak. Uçak üretimi yapan Antonov isimli dünyaca ünlü bir şirketimiz var. Türk ortaklarımıza bir öneride bulunduk. Üret ve uç. Yani sadece uçaklarımızı satmaya çalışmıyoruz"

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Hayalim THY seviyesinde ulusal hava yolu şirketi kurmak
DÜNYA
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Hayalim THY seviyesinde ulusal hava yolu şirketi kurmak

CEO ilk dış ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştirdi

Antonov'un CEO'sunun göreve başladıktan sonra ilk dış ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştirmesi de sembolik açıdan oldukça önemli. Antonov Yönetim Kurulu Başkanı Oleksandr Los, ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştirdi. Ukrayna ve Türkiye'nin Antonov işbirliğine dair detayları ele aldı.

Bayraktar SİHA'ların ihraç edildiği ülkelerden biri de Ukrayna
Bayraktar SİHA'ların ihraç edildiği ülkelerden biri de Ukrayna

Ukrayna Bayraktar İHA için 69 milyon dolar ödeyecek
EKONOMİ
Ukrayna Bayraktar İHA için 69 milyon dolar ödeyecek

Bayraktar SİHA'lar da Ukrayna'ya ihraç edildi

  • Görüşmelerde, ortak işbirliği ile ilgili konular görüşülürken bu iş birliğinin yalnızca hava projeleri ile kısıtlı kalmayıp savunma alanının tamamını kapsaması ele alındı

. Türkiye daha önce Akıncı İHA'larının motorlarının Ukrayna'dan almaya başlamış, Ukrayna ise Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Ukrayna ziyaretinde Türkiye'den bir parti daha İHA alma talebinde bulunmuştu.

Önümüzdeki hafta Antonov yetkilileri tekrar gelecek

Görüşmeler sonunda temasların sürdürülmesi konusunda mutabakat sağlanırken önümüzdeki hafta Antonov işbirliği ve savunma işbirlikleri üzerinde detaylı bir takvim ve yol haritası çıkarılması için Ukrayna'dan üst düzey bir heyetin Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.

Ukrayna'dan halka çağrı: Tatil için en güvenli ülke Türkiye
KORONAVİRÜS
Ukrayna'dan halka çağrı: Tatil için en güvenli ülke Türkiye

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.