Gündem AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünaldan İstanbul Sözleşmesi açıklaması Şiddetin önlenmesi için yasal güvenceler yokmuş gibi davranılıyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal'dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması: Şiddetin önlenmesi için yasal güvenceler yokmuş gibi davranılıyor

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesiyle ilgili değerlendirmede bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, "İstanbul Sözleşmesi dışında kadını ve kadınlarla ilgili şiddeti önlemeye dönük yasal güvenceler hiç yokmuş gibi bir hava oluşturuluyor" dedi. Sözleşmenin sadece Türkiye'de tartışılmadığını söyleyen Ünal, AB üyesi 6 ülkenin sözleşmeyi uygulamaya koymadığını ifade etti. Polonya'nın ise "LGBT topluluğunun kendi cinsiyet anlayışını İstanbul Sözleşmesi üzerinden bütün topluma kabul ettirmeye çalıştığını" öne sürerek, sözleşmeden çekilmek için yasal süreci başlattığını hatırlattı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünaldan İstanbul Sözleşmesi açıklaması: Şiddetin önlenmesi için yasal güvenceler yokmuş gibi davranılıyor
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Kanal 7'de katıldığı canlı yayında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesiyle ilgili değerlendirmelerinin sorulması üzerine Ünal, bu konuya Türkiye ölçekli bakılmaması gerektiğini söyledi.

Yasal güvence yokmuş gibi yansıtılıyor

Hükümet olarak iktidarları boyunca konuya ilişkin yaptıkları çalışmaları ve kadınları güvenceye alan yasal teminatları anlatan Ünal, "İstanbul Sözleşmesi dışında kadını ve kadınlarla ilgili şiddeti önlemeye dönük yasal güvenceler hiç yokmuş gibi bir hava oluşturuluyor" diye konuştu.

Sözleşmenin sadece Türkiye'de tartışılmadığını söyleyen Ünal, Avrupa Birliği üye ülkelerinden Bulgaristan, Macaristan, Çekya, Letonya, Litvanya ve Slovakya'nın sözleşmeyi uygulamaya koymadığını ifade etti.

Polonya çekilme için yasal süreç başlattı

Ünal, Polonya'nın ise "LGBT topluluğunun kendi cinsiyet anlayışını İstanbul Sözleşmesi üzerinden bütün topluma kabul ettirmeye çalıştığını" öne sürerek, sözleşmeden çekilmek için yasal süreci başlattığını hatırlattı.

Sözleşmenin, tartışılan toplumsal aile değerlerine karşı eğilimlerin meşrulaştırılması gibi sorunlu maddelerine çekince koyulamadığını anlatan Ünal, Türkiye'de Anayasa'nın, aileyi koruma sorumluluğunu devlete verdiğini belirtti.

Türkiye'nin 'İstanbul Sözleşmesi'den çekilmesinin nedenleri yedi maddede sıralanıyor
GÜNDEM
Türkiye'nin 'İstanbul Sözleşmesi'den çekilmesinin nedenleri yedi maddede sıralanıyor

Türkiye İstanbul Sözleşmesi'nden çekildi
GÜNDEM
Türkiye İstanbul Sözleşmesi'nden çekildi

İstanbul Sözleşmesi nedir? Neden imzalandı? Niçin iptal edilmek isteniyor?
HAYAT
İstanbul Sözleşmesi nedir? Neden imzalandı? Niçin iptal edilmek isteniyor?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.