Gündem İstanbulda faciadan dönüldü

İstanbul'da faciadan dönüldü

İstanbul Beşiktaş'ta freni boşalan yolcu otobüsü kaldırımı aşarak ağaçlık alana girdi. Kazada ölen ya da yaralanan olmazken, otobüs şoförü olayın şokuyla baygınlık geçirdi.

İha Yeni Şafak
İstanbul'da faciadan dönüldü
İstanbul'da faciadan dönüldü
Edinilen bilgilere göre, olay, saat 12.00 sıralarında Beşiktaş Vişnezade Mahallesi Prof. Dr. Bedri Karafakioğlu Caddesi üzerinde meydana geldi. Beşiktaş istikametine gitmekte olan Hafız Güzel yönetimindeki 34 TP 6442 plakalı yolcu otobüsünün aniden freni boşaldı. Önündeki yakıt tankerine çarpmamak için otobüs direksiyonunu kıran tecrübeli şoför, aracı kaldırıma çıkarttı. Kaldırımı aşan otobüs, ağaçlık alanda durabildi.

Kazada şok yaşayan yolcu otobüsü şoförü baygınlık geçirdi. Çevredeki vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Sağlık ekipleri şoför güzele ilk müdahaleyi otobüsün içinde yaptı. Otobüste bulunan yolcular ise sağlık ekipleri gelene kadar şoför Güzel'i ayıltmaya çalıştı. Hastaneye gitmeyi kabul etmeyen şoför, yaşananları gazetecilere anlattı.

Kazanın duraktan yeni çıktıktan sonra meydana geldiğini söyleyen Hafız Güzel, "Otobüste fren ışığının yandığını gördüm. Frene bastım durduramadım otobüs. El frenini çektim ama freni patladı sanırım. Önümde tanker vardı. Tankere vurmamak için hesap yaptım. Arabayı sola kırdım tekrar el frenini çektim. Yine durduramadık ve buraya girdik" dedi.

Kazayı yaşayan yolculardan biri ise "Aşağı inerken aracın freni boşaldı. El freni de tutmayınca şoförümüz tecrübeye dayanarak kendini parka doğru attı. Araç kaldırımın üzerinde şu anda. Ben herhalde gittik dedim. Allah'a şükür hiçbir şeyimiz yok" ifadelerini kulandı.

İETT'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Beşiktaş'ta yokuş aşağı inerken fireni boşalıp önce kaldırıma çarpan, ardından da ağaçlık alana giren İETT otobüsüne ilişkin İETT'den yapılan açıklamada, incelemede otobüsün freni ile ilgili hiçbir sorunun olmadığının belirlendiği kaydedildi.

İETT tarafından Beşiktaş Vişnezade Mahallesi Prof. Dr. Bedri Karafakioğlu Caddesi üzerinde saat 11.25 sıralarında meydana gelen otobüs kazası ile ilgili açıklama yapıldı. Yapılan yazılı açıklamada, ''Bugün saat 11.25'te 49T hattında Taksim-Yeşilpınar servisini yapan İETT otobüsü Taksim Gümüşsuyu yokuşundan aşağı inerken kaza yaptı. Şoför kazaya frenlerin tutmamasının sebep olduğunu söyleyerek, aracı durdurmak için park alanına girdiğini belirtti. Fakat konuyla ilgili yapılan teknik araştırma aracın frenleri ile ilgili hiçbir sorunun olmadığını gösterdi'' denildi.

"KAZA KAYGAN ZEMİNDEN DOLAYI MEYDANA GELDİ"

Yapılan incelemede el freninin çekik olduğu belirtilen açıklamada, ''Kaza yerinde, araç üzerinde ve olay yerinde yapılan ilk incelemede el freninin çekik olduğu ve araç çalıştırıldığında ön göstergede hava tüplerinin dolu olduğu, el freninin normal çalıştığı tespit edildi. Arıza tespit cihazı ile yapılan kontrollerde de kazaya sebebiyet verebilecek herhangi bir arıza bulgusuna rastlanmadı. Üstelik otobüsün en son 1 hafta önce muayeneden geçtiği tespit edildi. Kazanın yağışlı hava sebebiyle yerin kayganlaşması neticesinde şoförün aracın teknik özellikleri, yol ve hava koşullarını dikkate almadan kullanması sonucu meydana geldiği anlaşıldı. Kağıthane Garajı'na çekilen aracın yapılan fren kontrolünde frenlerin aktif vaziyette olduğu görüldü. Teknik elemanlar tarafından çalışır durumda olan araca yapılan fren testlerinde el freni, durak freni ve ayak freninin çalışır vaziyette olduğu tespit edildi. Söz konusu araçlar 5 yıl her türlü garanti kapsamında olup, kilometrelik bakımları, onarımları belli periyotlarda düzenli olarak yapılmakta ve yapılan her işlem teknik elemanlar tarafından kontrol edilerek kayıt altına alınıyor'' ifadelerine yer verildi.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.