Gündem Suriyeli kadın aktivist ile gazeteci kızı İstanbulda katledildi

Suriyeli kadın aktivist ile gazeteci kızı İstanbul'da katledildi

Suriye'nin önde gelen muhalif aktivist Orouba Barakat ile 22 yaşındaki gazeteci kızı Halla Barakat, Üsküdar'daki evlerinde bu akşam canice katledildi. Orouba, Esed rejiminin cezaevi katliamlarıyla ilgili çok sayıda belgesel ve röportajı, İngilizce ve Arapça olarak dünyaya duyurmuştu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Suriyeli kadın aktivist ile gazeteci kızı İstanbulda katledildi
Suriyeli aktivist Orouba Bakarat ile 22 yaşındaki gazeteci kızı Halla Barakat

Savaştan dolayı Türkiye’de yaşayan Suriyeli önemli aktivistlerden ve muhalif kimliği ile bilinen Orouba Barakat ve gazeteci kızı Halla Barakat bu akşam saatlerinde İstanbul Üsküdar'daki evlerinde bıçaklanarak katledildi. Cinayet bürosu, katillerin anne ve kızını önce boğduğunu daha sonra bıçakladığını belirtti. Katillerin, cesetlerin kokmasını engellemek amacıyla detarjan kullandığı da öğrenildi. Aileyi tanıyanlar katledilen anne ve kızın bir süre önce Suriye rejimi tarafından tehdit edildiğini öne sürdü.

Esed rejiminin cezaevi katliamlarını dünyaya duyurdu

60 yaşındaki Orouba Barakat, Suriye'deki cezaevlerinde işkence gören muhaliflerle ilgili çok önemli röportajlara imza atmıştı. Orouba, Esed rejiminin cezaevi katliamlarıyla ilgili çok sayıda belgesel ve röportajı, İngilizce ve Arapça olarak dünyaya duyurmuştu.

Suriye'de iç savaşın ardından İngiltere'ye giden Orouba Barakat, bir dönem Birleşik Arap Emirlikleri'nde yaşadıktan sonra İstanbul'a gelmişti.

Orouba Barakat'ın genç gazeteci kızı Halla Barakat ise, Huffington Post Arabi'de editör olarak çalışıyordu. 22 yaşındaki genç gazetecinin bir dönem TRT için de çalıştığı öğrenildi.

  • Mavi Marmara gemisinde bulunan Shaaza Barakat, 60 yaşındaki ablası Orouba Barakat ve 22 yaşındaki yeğeni Halla Barakat'ın katledildiğini sosyal medya hesabından duyurdu:
  • 22 yaşındaki Halla Barakat, 2016 Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslarasi İlişkiler mezunuydu.
    22 yaşındaki Halla Barakat, 2016 Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslarasi İlişkiler mezunuydu.

İstanbul'da katledilen Suriyeli gazeteci anne-kızın katili yakalandı
GÜNDEM
İstanbul'da katledilen Suriyeli gazeteci anne-kızın katili yakalandı

Esrarengiz infaz
GÜNDEM
Esrarengiz infaz

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.