Hayat Bakan Ersoy Promosyon eşitliği bozuyor

​Bakan Ersoy: Promosyon eşitliği bozuyor

Bakan Ersoy: Promosyon eşitliği bozuyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bilet hasılatı konusunda yaşanan anlaşmazlığa yönelik açıklama yaptı. Ersoy, "Promosyonla bilet fiyatını aşağı çekerseniz hasılatta eşitliği bozmuş olursunuz. Bizim önerdiğimiz şekilde yasa geçerse sinemada bilet tartışması kalmaz" dedi. Bakan Ersoy, daha önce de tüm sinema salonlarında geçerli olacak bir yazılımın sorunu çözeceğini ifade etmişti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Arşiv
Arşiv

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bilet hasılatı konusunda şeffaflığı sağlamak için bütün sinema salonlarında geçerli olacak bir yazılımın mecbur tutulacağını geçtiğimiz günlerde söylemişti.

Yeni bir açıklama yapan Bakan Ersoy, "Promosyonla bilet fiyatını aşağı çekerseniz hasılatta eşitliği bozmuş olursunuz. Bizim önerdiğimiz şekilde yasa geçerse sinemada bilet tartışması kalmaz" dedi.

İleri tarihli filmleri öne çekiyorlar

Başta BKM, Şahan Gökbakar, Cem Yılmaz ve Mahsun Kırmızıgül olmak üzere birçok yapımcıyla sinema salonu zinciri Mars Cinema Group arasında bilet payları konusunda anlaşmazlık yaşanıyor. BKM'nin 'Organize İşler-Sazan Sarmalı'nın 1 Ocak'taki gösterimini ertelemesiyle ortaya çıktı. Yapımcılarla anlaşma yoluna girmek için henüz bir adım atmayan Mars Cinema Group, salonlardaki boşluğu doldurmak için gösterimleri ileri tarihli olan filmleri öne çekmeye başladı.

Cem Yılmaz: Filmlerimi bedava da gösteririm
HAYAT
Cem Yılmaz: Filmlerimi bedava da gösteririm

Mars Grup dediğini yaptı: Yeni Cem Yılmaz'ı buldu
HAYAT
Mars Grup dediğini yaptı: Yeni Cem Yılmaz'ı buldu

Kavga büyüdü: Mars Grubu geri adım atmayıp 'başka yapımcıların da filmleri var' dedi
FOTOĞRAF 12
Title
​1 Ocak’ta vizyona girmesi beklenen “Organize İşler 2: Sazan Sarmalı” filminin vizyon tarihi ertelenmesiyle yapımcılar ve salon işletmecilerinin büyük bir kriz içinde olduğu ortaya çıktı.
Title
Film yapımcıları haklarının verilmediğini, promosyonlarla bilet fiyatlarının sürekli yükseltildiğini söylüyor.
Title
Son 5 yılda sürekli artan bilet fiyatlarına rağmen yapımcılara bilet başına 4,5-5 liralık pay veriliyor.
Title
​Türkiye’nin en büyük sinema işletmecisi Mars Grubu sattığı biletin yanına mısır-meşrubat promosyonları ekliyor. Yapımcılar 'Sinema salonlarında bizim filmlerimiz gösterilirken neden bize sizin film için promosyon yapabilir miyiz diye sorulmuyor' diyor.
Title
2011'de biletlerin ortalama fiyatı 9,50 TL idi. 2018'de biletlerin ortalama fiyatı 12,72 TL. 2011'de yapımcıların bilet başına payı 5,34 TL idi. Yapımcıların payları 2018'de de bilet başına 5,34 TL. Yapımcılar, işte durumdan şikayet ederek bilet fiyatlarındaki yükselişe göre paylarının 7,77 TL olmasını talep ediyor.
Title
​Ayrıca Mars Grubu, yapımcılar ile salon işletmecilerinin payının yarı yarıya olduğunu iddia ediyor.
Title
Mars Cinema Group Kurumsal İlişkiler ve Uyum Direktörü Av. Aslı Irmak Acar, yapımcılarla aralarındaki sorun konusunda geri adım atmayacaklarını belirterek 'Başka yapımcıların da filmleri var. Salonlarımız boş kalmaz' dedi.
Title
Cem Yılmaz: Emek verdiğimiz filmlerin en adaletli şekilde seyircisiyle buluşacağı günü bekliyorum. Film bizim,film sizin..Mısıra değil filme bilet alan milyonlarca seyircimize sorumluluğumdur.
Title
Yılmaz Erdoğan: Ben kampanyalı biletin sakıncalarını ilk kez 3 yıl önce dile getirmiştim. Bugün yaptığımızı o zaman yapmalıydık. Bu iş sinemayı bitirme noktasına getirdi. Biz bir ayrıcalık istemiyoruz. Filmlerimizi adaletli bir şekilde izleyiciyle buluşturmak istiyoruz
Title
Anlaşma sağlanmazsa popüler filmlerin hiçbiri vizyona girmeyecek.
Title
Şahan Gökbakar'ın konuya dair Instagram hesabından yaptığı açıklama.
Title
İşte vizyon tarihi ertelenecek olan filmler: ◊ Organize İşler 2: Sazan Sarmalı (Yılmaz Erdoğan) ◊ Kara Komik Filmler (Cem Yılmaz) ◊ Recep İvedik 6 (Şahan Gökbakar) ◊ Mucize 2: Aşk (Mahsun Kırmızıgül) ◊ Çiçero (Erdal Beşikçioğlu) ◊ Öldür Beni Sevgilim (Murat Boz, Seda Bakan) ◊ Bir Aşk İki Hayat (Bergüzar Korel, Engin Akyürek) ◊ Can Dostlar (Güldüy Güldüy ekibi)
Kavga büyüdü: Mars Grubu geri adım atmayıp 'başka yapımcıların da filmleri var' dedi
Yapımcılar ve salon işletmecileri bilet fiyatı yüzünden birbirine girdi. Özellikle Mars Grubu'nun bilet fiyatlarını promosyonlar ile yükselttiğini söyleyen yapımcılar 5 senedir bilet başına aldıkları 4,5-5 lira payın yükselmesini istedi. Yapımcılar mısır-kola ile yapılan promosyonlardan da rahatsız. Mars Grubu yetkilileri ise anlaşmaya yanaşmayarak, "Başka yapımcıların da filmleri var. Salonlarımız boş kalmaz" diyor. 1 Ocak'ta vizyona girmesi beklenen filmini geri çeken Yılmaz Erdoğan konuyla ilgili, "Bu iş sinemayı bitirme noktasına geldi" derken, Cem Yılmaz Twitter hesabından, "Mısıra değil filme bilet alan milyonlarca seyircimize sorumluluğumdur" ifadelerini kullandı.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.