|

Kediler 'köşkte' yaşayacak

Fatih Belediyesi tarafından hayata geçirilen projeyle, kediler 'evlerinde' yaşayacak...

Yenisafak.com.tr / Aktüel
00:00 - 9/02/2013 Cumartesi
Güncelleme: 09:27 - 9/02/2013 Cumartesi
Yeni Şafak
Kediler 'köşkte' yaşayacak
Kediler 'köşkte' yaşayacak

Belediye, ilçenin 24 farklı noktasına yerleştirdikleri ''Kedi Evleri'' ile sokak kedilerini koruma altına aldı. Özel ahşaptan yapılan evlere yerleştirilen kediler hem soğuk havalardan korunacak, hem de sağlıklı bir ortamda yaşama fırsatı bulacak. Fatih Camii önüne yerleştirilen kedi evlerini bizzat yerinde inceleyen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, belediyenin kedilerin her türlü sağlık, yeme, içme ihtiyacını bu evlerde karşılanacağını söyledi.


Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, kedi evlerinin ilçede 24 ayrı bölgeye ihtiyaç doğrultusunda konulduğunu belirterek, ''Özellikle Fatih Camii bölgesinde çok kedi vardı. Hayvan severler kendi mahallelerinde, sağda solda buldukları kedileri buraya getiriyorlar. Genelde de yemek artıklarını buraya koyuyorlardı. Zaman içerisinde gelen kediler sahipsiz kalıyorlar. Soğukta, yağmurda, çamurda sıkıntı yaşıyorlar. Hem de yemeklerin rastgele dökülmesiyle bir çevre kirliliği oluşuyordu. Sadece Fatih Camii civarı değil, 24 bölge tayin ettik. Kedi evlerini oraya koyuyoruz. Bizde Fatih Belediyesi olarak zaten onların lojistik desteğini sağlayacağız. Mamalarını sağlayacağız. Zaman zaman ilaçlanacak, bu evlerin bakımı yapılacak. Kullanımı açısından örnek bir yer olduğunu düşünüyorum'' dedi.


"Yemek kadar sevgiye de ihtiyaçları var"

''Fatih Camii civarında sahipsiz 300 tane kedi var'' diyen Başkan Demir, hayvanların yemek, içmek kadar sevgiye de ihtiyacı olduğunu söyledi. Başkan Mustafa Demir, ''Her yerden getirip, bırakıyorlar. Artık bunun yerine mahallesinde, sokağında, parkında muhafaza edilsin istiyoruz. Şuanda 28 tane ev var, ama siparişler devam ediyor. Onların hizmeti sadece lojistik desteklerini sağlamak değil, onların temel ihtiyacı yemekleri kadar sevgiye ihtiyaçları var. Bunun yolu da kedileri, köpekleri bir yere hapsedip, ömürleri boyunca orada hapis hayatı yaşatmaktansa, bunları kontrol altına alıp, aşılarını yapıp yaşam alanlarında korunmasında fayda var'' dedi.

"15 senedir bunlara bakıyorum"

Fatihli hayvan sever Çetin Çimrilli, projeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ''Bugüne kadar en iyi icraat bana göre bu oldu. O kadar mutlu oldum ki, anlatamam. 15 senedir gece gündüz bunlara bakmakla mükellefim. Evde 14 tane kedim var'' şeklinde konuştu.

11 yıl önce