|

Süt içelim, eti ucuza yiyelim

Türkiye'de son dönemde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ürünlerde hile yaptığını tespit ettiği şirketleri teşhir etmesi, gıda güvenliğini bir kez daha gündeme getirdi. Üretim aşamasında en çok hileye başvurulan alanlardan biri olarak süt ürünleri öne çıkıyor.

00:00 - 21/05/2012 Pazartesi
Güncelleme: 14:57 - 21/05/2012 Pazartesi
Yeni Şafak
Süt içelim, eti ucuza yiyelim
Süt içelim, eti ucuza yiyelim

Kervan Süt Ürünleri Genel Müdürü Ali Sabit, piyasadaki ucuz kaşarlara dikkat çekti. Doğal tekniği ile üretilmiş taze kaşar peynirinin kilogram fiyatının en düşük 14 lira olabileceğini, bu fiyatın altının tehlikeli kabul edildiğini belirterek, market raflarındaki kaşar fiyatları arasında çok fark bulunduğunu dile getirdi.

“ Bugün en yüksek tonajla çalışanla onun yarınsında çalışanların yaptığı masraf belli. Sütün fiyatı ve süte yapılan masraf da belli. Herkes için maliyet aynıyken satış fiyatları arasındaki büyük farklılıklar nasıl oluşuyor?” diyen Sabit, Türkiye'de iki çeşit taze kaşar üretim tekniğinin olduğunu kaydetti.

Kervan Süt Ürünleri' nin Adapazarı' nda ki fabrikasında “90 ton taze kaşar üretimi olurken Biga'daki 30 tonluk üretimle birlikte toplam 120 ton ürün işleniyor. 120 kişi istihdam eden aile şirketinin cirosu yaklaşık 25 milyon lira. Ulusal zincirlerle birlikte tüm Türkiye'de faaliyet gösteren şirketin satışlarının yüzde 60'ını ise İstanbul oluşturuyor.”


Tüketicilere Uyarı

Kervan Süt ,tüketicilerin kaşar seçerken dikkat etmesi gereken noktalara dikkat çekiyor. “Taze kaşarın rengi sonbahar, kış aylarında beyaz, ilkbahar, yaz aylarında sarı tonlarda olur. Sert ve bıçağa yapışmayacak kıvamdadır.” Tüketicilerin doğru ürün için bu hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir.


21 Mayıs Dünya Süt Günü

Süt tüketiminin önemine değinen Ali İhsan Sabit, ülkemizde süt tüketiminin artırılması için kampanyalar yapılmasının, gerekli teşvik ve tedbirler alınmasının ve özellikle çocuklara yönelik sütü sevdirmeye yönelik etkinliklerin düzenlenmesinin önemini vurguladı.

Kervan Süt Ürünleri olarak, Adapazarı ve İstanbul' da çeşitli etkinlik ve organizasyonlarla 21 Mayıs Dünya Süt gününe destek olacak…

Kervan Süt Ürünleri şu anda okullarımızda yapılan süt kampanyasını destekliyor ve devamlılığını diliyor…


Süt içelim eti ucuza yiyelim…

Süt üretiminin ve tüketiminin devamı halinde et piyasasının önü açılacak olmasına değinen Sabit, süt hayvanlarımız kesilemez ve ürün devamlılığı sağlanırsa et fiyatlarının ucuzlayacağını, üreticiye ve tüketiciye yarar saylayacağını dile getirdi.


Kervan Süt Ürünleri Bilgi
:

1970 yılında bir aile şirketi olarak Sakarya' nın Adapazarı ilçesinde faaliyetlerine başlamış olan Kervan Süt Ürünleri 7000 m2 kapalı alan, 25000 m2 açık alan tesislerinde hizmet vermeye devam ediyor…


Kuruluşundan bu güne kalite, lezzet ve gıda güvenliği ile yola çıkan Kervan Süt, bugün sadece sütten peynir üretimi yaparak sektörün ilkleri arasında yer almıştır.


Kervan Süt; kaşar peyniri, pizza peyniri, Çerkez, Beyaz Peynir, Dilimli Kaşar, Lor Peyniri, Tereyağı, Yoğurt ve ayran üretimi ile ürünlerini tüketicilerinin hizmetine sunuyor.


12 yıl önce