Yazarlar Dünyayı değiştiren savaş

Dünyayı değiştiren savaş

Kemal Öztürk
Kemal Öztürk Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Bu savaş, dünyayı değiştiren savaştır.
Şu anda bu değişimin etkilerini tam olarak görmesek de, gelecekte herkes, Suriye savaşından sonra dünyanın nasıl değiştiğini görecektir.
Batı değişecek, Doğu değişecek, İslam dünyası değişecek, hepimiz değişeceğiz.
Çünkü insanlık bu denli acıyı, haksızlığı, adaletsizliği, zulmü bir arada, biranda görmedi. Herkesin gözünün önünde, herkesin vicdanlarının huzurunda, tüm dünyanın huzurunda yaşanıyor bu zulüm.
Batı imtihanı kaybetti, saygınlığı tükendi
Batı Suriye'de, Irak'ta, Yemen'de, yani İslam dünyasının her yanında yaşanan savaşları, acıları, ölümleri umursamadı. Ölen ve öldüren Müslüman olduğu sürece, yaşananlar umurunda olmadı. Biz ölürken öylece izlediler, çocuklarımız Akdeniz'de boğulurken öylece baktılar. Herkesin gözünde Batı, insanlığın ve vicdanının imtihanını kaybetti. Kimse bundan sonra Batıya eskisi gibi bakmayacaktır.
Türkiye'de Avrupa'ya olan hayranlık ve sevgi en dip seviyesine ulaştı. AB üyeliği için destek %30'a düştü. İstanbul'da, Ankara'da yüzlerce insan öldüğünde Eyfel Kulesi'nin ışığını yakmayan, ancak Brüksel'de insanlar ölünce yakan Fransa'nın, bu çifte standardı milletin ruhunu yaraladı.
Aynı durum tüm İslam ülkeleri için de geçerli. Batının vurdum duymaz, acımasız, vicdansız siyaseti, ona olan ilgiliyi azalttı ve gelecekte tamamen tükenecektir. Acımasız ve vicdansız Batı, gelecekte aynı muameleyi görecektir.
Bu yüzdendir ki, Paris'te, Brüksel'de terör saldırısı olduğunda, Doğu'da her gün aynı acıyı yaşayan insanlar, tıpkı Batılı gibi üzülmedi. 'Her gün çektiğimiz acıyı bir gün siz çekin de anlayın bizi' dedi insanlar içinden.
AB yakın vadede dağılacak
Avrupa, bu terör saldırıları ve ani mülteci akımlarıyla adeta felç oldu. Sorunlarını çözmeyen, politika üretemeyen, başarısız ve beceriksiz zenginler topluluğu olduğu ortaya çıktı. AB'nin ekonomik ve siyasi olarak, NATO'nun da askeri olarak, hiçbir işe yaramadığı anlaşıldı. Rusya bunu gördü ve bu yüzden cüretkar bir şekilde dünya sahnesine çıktı. Kırım'ı, Suriye'yi işgal etti, hiçbir Avrupa ülkesi sesini çıkaramadı.
Avrupa Birliği'nin geleceği asla parlak değil, dağılması da mukadderdir. Irkçılık, İslamifobiya, ayrımcılık ve şiddet her geçen gün esir alacaktır Avrupa'yı. Suriye Avrupa'nın dağılışını hızlandıracaktır.
İslam dünyası uyanacak ve değişecektir
İslam dünyası tüm bu yaşananları acı bir şekilde görüyor. Müslüman bir insan, Batı'nın çifte standardını artık kitaplardan okumuyor, ölerek, mülteci olarak bizzat yaşıyor. Ölümünü duyarsızca izleyen bir insana, bundan sonra kim sevgi besleyebilir ki?
Rusya Akdeniz'i, Suriye'yi işgal ettiğinde, yapayalnız olduğunu anladı tüm İslam dünyası. Ne Amerika, ne Avrupa, ne da başka bir güç bu işgali durdurabildi. Rus uçakları bomba yağdırırken, çocuklar, kadınlar, yaşlılar ölürken, bir Müslüman Batının ahlaksızca ve korkakça bunu izlediğini gördü.
Güvenecek bir dalı kalmayan İslam ülkeleri, birleşmekten, toparlanmaktan, kendini korumaktan başka yolunun olmadığını anladı. 'İslam Ordusu' fikri böyle doğdu. Gelecekte, bu ortak işbirlikleri daha da artacaktır. Müslümanın, Müslümandan başka dostu olmadığını, bu yüzden de hayatta kalmak için yeni birlikler, ittifaklar kurmanın şart olduğunu anladılar. Bunu İran da öğrendi, Suudi Arabistan da öğrendi, Mısır da öğrendi, Türkiye de öğrendi.
Türkiye güçlenecek, büyüyecek
Brüksel'de yaşanan saldırılardan sonra olanlara bakın. Tüm hayat durdu, Avrupa perişan oldu, hayatları karardı. Biz bu saldırıları kaçıncı keredir yaşıyoruz ve hayatımız nasıl etkilendi?
Birkaç yüz bin mülteci Avrupa'ya girdi, birlik dağılma noktasına geldi. Türkiye ise 3 Milyon mülteciyi evine aldı, yaşattı ve içselleştirdi. Bu yüzden herkesin hayranlığını, saygısını kazandı, insanlık ve vicdan imtihanını kazandı.
Tüm terör örgütleri saldırıyor, Suriye savaşı perişan ediyor, Rusya ambargo uyguluyor ve saldırıyor. Peki ne durumdayız? Ekonomimiz sağlam, devlet yapımız sağlam, dağılmıyoruz. Kürtleri, Alevileri, Türkleri, Arapları tahrik ettiler, fay hatlarını tetiklediler. Yine de iç savaş çıkartamadılar, toplumsal çatışma yaşatamadılar.
Bir gün bu savaş bittiğinde
Türkiye dimdik ayakta, tüm saldırıları göğüslüyor, kavga veriyor. Bir gün bu savaş bitecek, bir gün bu saldırlar bitecek ve o zaman Türkiye'yi kimse tutamayacaktır. Ekonomisi şimdi güçlü olan bu ülke, toplumsal yapısı bu kadar güçlü olan bu ülke, krizler bitince nasıl olacak sizce?
İnsanlığın vicdanı ve sığınacağı limanı olan Türkiye, geleceğin en güçlü ülkesi olmaya adaydır. Avrupa Birliği dağılmamak için Türkiye'yi almak için uğraşacak ancak o zaman Türkiye üyeliği kabul etmeyecektir.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.