Yazarlar Dünya sizi ve bizi görüyor ve izliyor

Dünya sizi ve bizi görüyor ve izliyor

Nazif Gürdoğan
Nazif Gürdoğan Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Yirmi birinci yüzyıl, bütün dünyada, herkesin birbirini, güvenlik kameralarında izlediği, televizyon ekranlarında gördüğü bir yüzyıldır. Yuvarlak küre dünya, gece ve gündüz farkının olduğu, gece kimsenin kimseyi görmediği bir dünyaydı. Düz, kare dünya, gece ve gündüz farkının olmadığı, herkesin herkesi gördüğü bir dünyadır. Kare dünyanın şehirlerinde, ışıklar gece ve gündüz hiç söndürülmez. Kare dünya karanlığı ve gizliliği olmayan bir dünyadır.

*

Küre dünyada ışıkların sönmesi gündüzün de geceye dönüşmesi, büyük bir korku kaynağıydı. New York''ta yetmişli yılların sonlarında, bir elektrik santraline yıldırım düşmesiyle, bütün bir şehir, büyük bir karanlığa gömülmüştü. New York yıllarından beri ilk defa ışıkların sönmesiyle karşılaşmıştı. Küre dünyanın bir günlük karanlığı, dünyada pek çok ülkeden daha büyük olan New York''ta dehşet verici bir yağmalama ve hırsızlık eylemlerine yol açtı.

*

Bütün dünyanın gündeminde olan kare dünyayı, ülkeler bir fırsat olarak gördükleri gibi, bir tehdit olarak da görebilirler. Ancak hiçbir ülke, kare dünyayı görmezlikten gelemez. Türkiye kare dünyadaki gelişmelere ayak uydurmak için, yeni bir döneme girmek, yeni hayata uyanmak zorundadır. Kare dünyada geceler ne kadar karanlık olursa, onları aydınlatacak olan yıldızlar da o kadar parlak olurlar. Oluşan dünyada kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur, herkes yaşadığı hayatın hesabını verecektir.

*

Yeni dünya, bütün duvarların, bütün kapıların ve bütün çatıların kaldırıldığı, kare bir bilgisayar ekranında, bütün ülkelerin buluştuğu, küresel açık bir pazardır. Bu pazarda küre dünyanın ürünleri, hizmetleri ve bilgileri satılır. Pazarın en önemli, en güçlü ve en az kazançlı sermayesi tek yüzlü olmak, iki yüzlülükten kaçınmaktır. Herkes, Mesnevi''de Mevlana''nın vurguladığı, gibi: ''Göründüğü gibi olmalı, olduğu gibi görünmelidir.''

*

Kare dünyada yalancının mumu yatsıya kadar yanmaz, karanlık basar basmaz söner. Camdan dünyada, kimse kimseye yüzüne karşı söyleyemeyeceği bir sözü, kapalı kapılar arkasında söyleyemez. Çünkü kare dünyada kapalı kapı yoktur, bütün kapılar açıktır. Açık kapalı dünyada, herkes derin ve zengin Anadolu''nun, '' kırk kere düşün bir kere konuş'' ilkesine özen göstermeli ve dört elle sarılmalıdır. Kim nerede ne yapmışsa, önünde ya da sonunda karşısına çıkar.

*

Gece gündüz farkının ortadan kalkması, işi, yaşı ve mesleği ne olursa olsun, kare dünyada yaşayan herkesi, hem dürüst olmaya, hem de alnın teri, gözünün nuru ve elinin emeğiyle yaşamaya zorluyor. Örtüsüz dünyada insanın, paranın ve bilginin işsiz ve işlevsiz kalması, hoş görülmez ve iyi karşılanmaz.

*

İyi değerlendirilirse, her insan dünyayı değiştirecek bir güçtür. İnsanın iki büyük erdemi vardır: Doğruluk ve iyilik. Ancak doğruluk hep iyi, iyilik hep doğru olmalıdır. Önemli olan iyiliği doğru yapmak değil, doğru iyiliği yapmaktır.

*

Gücünün sınırlarını bilmeyenler, güçlerinin altında kalmaktan kendilerini kurtaramazlar.

*

Güçlü nerede durulması gerektiğini bilir.

*

Kare dünyada hiçbir şey gizlenmez.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.