'Rusya ve İran Türkiye'siz çözüm olmayacağını gördü'

Güvenlik politikaları uzmanı Yarar "Türkiye'nin Suriye’de olmadığı hiçbir çözüm yoktur. Bunu önce Rusya ve İran gördü" ifadelerini kullandı.

Afrin'de EYP yapımında kullanılan 19 bin adet pil ele geçirildi

TSK'nın Afrin'de terör örgütlerine yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı kapsamında sürdürülen arama-tarama faaliyetlerinde teröristlere ait bir okulda EYP yapımında ve telsizlerde kullanılan 19.000 adet pil bulundu.

Afrin'de toprağa gizlenmiş tespih tipi patlayıcı ele geçirildi

TSK, Afrin'in Halidiyeh bölgesinde, toprak altına gizlenmiş 15 patlayıcı düzenek ve bir el yapımı patlayıcı bulunduğunu açıkladı.

PKK'nın lüks tüneli

TSK ve ÖSO, Afrin kırsalında dev bir yeraltı karargahı buldu. Bir çamlığın altında tespit edilen “tünel tesisi” bin PKK’lıyı barındıracak büyüklükte inşa edilmiş. Tünelde dairesel biçimde inşa edilmiş bir lobi, konferans salonları ve onlarca oda bulunuyor.

Afrin şehidinin kendi el yazısıyla yazdığı vasiyeti ortaya çıktı

Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olan Piyade Er Muhittin Talha Çalışkan'ın 3 gün önce ailesine teslim edilen eşyaları arasında kendi el yazısı ile yazdığı ve şehadetinden sonra adına yetimhane yapılmasını istediği ortaya çıktı.

Afrin'de geçici meclis kuruldu

Afrin ilçe merkezinde Kürt, Arap ve Türkmen sivil temsilcilerden oluşan geçici yerel meclis kuruldu. 20 sandalyeli meclisin üyelerinin 11'i Kürt, 8'i Arap ve biri de Türkmenler arasından seçildi.

Akar: Ege ve Akdeniz'de oldubittiye asla izin verilmeyecek

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Afrin'de terör örgütlerine yönelik sürdürülen Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin "Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, icra edilen tüm faaliyetler, hem askeri hem insani değerler anlamında diğer dünya ülkelerine örnek olacak bir şekilde, BM kararları doğrultusunda, kullanılan silah ve mühimmat dahil uluslararası hukuka ve terörle mücadele esaslarına uygun, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak sürdürülüyor. " açıklamasında bulundu. Ayrıca Akar, Ege ve Doğu Ak...

Afrin‘serbestticaret bölgesi’

Afrin’i kalkındıracak ekonomik model netleşiyor. Türkiye’ye sığınan Suriyeli iş adamlarından fabrika kurmaları istenecek. Bir tür serbest ticaret bölgesi olarak planlanacak Afrin’de kamplarda meslek eğitimi gören mültecilere iş imkanı sağlanacak. Kadınlar tekstil konusunda teşvik edilecek. Ürünler dünya pazarına açılacak. Zeytin işletmeciliğinin geliştirilmesi ve hayvan çiftliklerinin kurulması hedefleniyor. Bölge kalkınırken tersine göç olacak.

Afrinli Zeynep ninenin yardımına Mehmetçik koştu

TSK ve ÖSO tarafından yürütülen Zeytin Dalı Harekatı kapsamında terör örgütü YPG/PKK'dan temizlenen Afrin ilçe merkezinde yalnız yaşayan, konuşmakta ve yürümekte güçlük çeken 89 yaşındaki Zeynep Hasalmanu'ya, Mehmetçik destek oluyor. Türk Kızılayı ve TSK tarafından dağıtılan yemek ve ekmekten almak için sıraya giren yaşlı kadının ihtiyaçları artık Mehmetçik tarafından evine teslim edilecek.

Sokağa bile çıkamıyor

Türkiye’nin harekat hazırlığı yaptığı Tel Abyad’da yerli halk PKK işgaline karşı 2 bin kişilik ordu kurdu. Buna Türk savaş uçakları ve İHA’ların keşif uçuşları da eklenince PKK’lı teröristler korkudan sokağa bile çıkamıyor. ÖSO komutanlarından Ammar Dede Yeni Şafak’a şu bilgileri verdi: Şubattan itibaren ana karargah, silah ve cephane depolarını, istihbarat merkezleri ile kamp malzemelerini taşımaya başladılar. Örgüt, Tel Abyad’dan kaçıyor; Rasul Ayn ve Ayn İsa bölgelerine yerleşiyor.

Bu da villa tüneli

Teröristlerden temizlenen Afrin ilçe merkezinde, PKK'nın Kandil'den gönderdiği teröristlerin kaldığı bir villa ile çevresinde sığınak amacıyla inşa edilen uzun beton tüneller bulundu.

Akar: Zeytin Dalı dünyaya örnek olacak şekilde yürütülüyor

Genelkurmay Başkanı Akar, "Zeytin Dalı Harekatı, kullanılan silah ve mühimmat dahil, uluslararası hukuka ve terörle mücadele esaslarına uygun sürdürülüyor. Harekatta tüm faaliyetler, hem askeri hem insani değerler anlamında diğer dünya ülkelerine örnek olacak şekilde yürütülüyor." dedi.

Kandil'den gelip Afrin'de kalıyorlardı

Afrin ilçe merkezinde, PKK'nın Kandil'den gönderdiği teröristlerin yaşadığı villa ile sığınak amacıyla inşa edilen tüneller ortaya çıkarıldı. Kandil'den gelenlerin burada kaldığı belirlenirken, villanın yakınlarında saldırılardan korunmak için beton duvarlardan yapılan uzun tüneller ile sığınak olarak kullanılan bölümler yer alıyor.

AFAD ve Kızılaydan Afrin'e yardım

AFAD ve Kızılay ekiplerince Afrin'de gıda ve hijyen malzemeleri dağıtıldı. AFAD ve Kızılay ekiplerince Afrin merkezi, Hacıkasımlı, Hacı Hasanlı, Birka, Alicaro, Hamaraço, Beremci ve Mirkan'da gıda ve hijyen malzemeleri dağıtımı yapıldı.

'Terör örgütleri köpek için bile haraç kesti'

Zeytin Dalı Harekatı ile köyleri terör örgütlerinden temizlenen Afrinliler, örgütün iç yüzünü anlattı. Hayvancılıkla geçimini sağlayan Afrinli Halaf, "Fakir veya zengin hiç fark etmez haraç ödeyeceksin. Benden beslediğim hayvan başına 25 bin Suriye lirası (190 Türk lirası) istediler. Köpek için bile haraç kestiler" şeklinde konuştu.

Afrin'de terörün izleri siliniyor

Zeytin Dalı Harekatı'yla teröristlerden temizlenen Afrin'de terör örgütünün izleri silinmeye başlandı. Sokaklar yeniden hareketlenirken ilçe merkezinde açılan iş yerlerinin sayısı arttı, caddelerde biriken çöpler toplandı, sokaklar temizlendi.

Mehmetçik'in Afrin'de 'patlayıcı' mesaisi

Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin'i teröristlerden temizleyen Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları, harekatın başından bu yana 650 civarında el yapımı patlayıcı ve 80 mayını etkisiz hale getirdi. Patlayıcı aramalarında mayın ve bomba köpekleri de görev alıyor.

2 yıl sonra aynı TIR

PKK/PYD, Nisan 2016’da katlettiği 60 ÖSO üyesinin cansız bedenini bir TIR’ın kasasına yükleyerek Afrin sokaklarında barbarca teşhir etmişti. ÖSO tam iki yıl sonra teröristlere en güzel cevabı verdi. Aynı TIR’a insani yardım malzemeleri yüklendi ve ihtiyacı olan sivillere dağıtıldı.

Afrin'de teröristlerce kullanılan bir eğitim yeri daha tespit edildi

Zeytin Dalı Harekatı kapsaımda Afrin merkezine dikilen Türk bayrağı sonrası bölgede arama ve tarama faaliyeletleri devam ediyor. Mehmetçik, Birka köyü çevresinde yapılan aramada teröristlerce eğitim/toplantı ve barınma yeri olarak kullanılan bir bölge daha tespit etti.

Afrin'de teröristlere ait mühimmat ele geçirildi

Afrin'in Samatek köyünde yapılan arama faaliyetinde, teröristlere ait 2 ayrı sığınakta muhtelif silah, mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildi.

Afrin'in karşısındaki tepeye dev Türk bayrağı asıldı

TSK'nın Afrin'deki terör örgütlerine yönelik sürdürdüğü Zeytin Dalı Harekatı, başarılı bir şekilde devam ediyor. Hatay'da çoban tarafından Afrin'i gören bir tepeye taşlarla yapılan Türk bayrağının bulunduğu alana bayrak dikildi.

Tel Rıfat da tamam

Mehmetçik Afrin ile Halep arasında PKK işgalindeki son noktayı da temizledi. 2 yıldır terör örgütünün işgali altında olan Tel Rıfat, Ruslarla yürütülen müzakerenin ardından hızla ele geçirildi. PKK’nın bölgeden tehcir ettiği 300 bin kişi yeniden evlerine dönecek.

Almanları Suriye'den dönen PKK'lılar endişelendiriyor

TSK'nın Afrin'deki terör örgütlerine yönelik başarılı şekilde sürdürdüğü Zeytin Dalı Harekatı devam ediyor. Harekat kapsamında Mehmetçik'in Afrin merkezine Türk bayrağını dikmesinin ardından kaçan PKK'lılar Almanya'yı endişelendiriyor.

Afrin’de patlama: 10 ölü

Suriye’nin Afrin kentinde mayın patlaması sonucu aynı aileden 7 kişi hayatını kaybetti. AKşam saatlerinde meydana gelen ikinci patlamada ise 3 sivil öldü.

Afrin şenlendi

Suriye’nin Afrin kentine bağlı El Caviz köyünde terör örgütü YPG/PKK’nın baskısı nedeniyle okula gitmeyen çocuklar, Zeytin Dalı Harekatı ile bölgenin terörden arındırılması sayesinde yaklaşık iki yıl sonra sınıflarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

Güllerle karşılayacağız

Suriye’de PKK işgali altındaki birçok kentten Türkiye’ye "Bizi PKK'dan kurtarın" çağrıları geliyor. Son mesaj Münbiç’in önemli aşiret reislerinden Abdulkerim el Fahhel'den geldi. Fahhel, halkın TSK ve ÖSO’yu dört gözle beklediğini ve güllerle karşılayacağını söyledi.

TSK Cenderes'te el yapımı patlayıcı imha etti

TSK, Afrin bölgesindeki terör örgütlerine yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı harekatı devam ediyor. Harekat kapsamında teröristlerden temizlenen bölgelerdeki tuzaklanmış el yapımı patlayıcıları imha çalışmaları sürüyor.

Yeraltı hastanesi

Güvenlik güçleri Afrin’de PKK’lı yaralılar için hazırlanmış yeraltı hastanesini ortaya çıkardı. ABD malzemeleriyle dolu tam teşekküllü revire 50 metrelik tünelden giriliyor.

ABD ve PKK burayı derhal terk etsin

ABD’li bir heyet, son 10 gündür Münbiç’te PKK sorumluları ve aşiretlerle temas halinde. Ancak heyet umduğu sonucu elde edemedi. O görüşmelere katılanlardan ‘PKK Karşıtı Koalisyon Başkanı’ Kahtan Şarki, “Tüm aşiretlerin ortak görüşü, PKK ve ABD’nin Münbiç’ten çıkması yönünde. Ok yaydan çıktı. Halk için tek çözüm, PKK ve ABD’nin Münbiç’i terk etmesi” dedi.

Çocuk sesi gelince15 gün bekledik

‘Türkiye ve Güvenlik’ konferansında konuşan Genelkurmay Başkanı Akar, Zeytin Dalı Harekâtı başta olmak üzere teröre karşı yürütülen operasyonlardan çarpıcı detaylar paylaştı.

Hedef 25 bin

Türkiye’yi tehdit eden terör unsurlarına karşı 24 Ağustos’ta başlayan Fırat Kalkanı Harekâtı ile 2 bin 100 kilometrekarelik alan DEAŞ ve PKK unsurlarından arındırıldı.

Bizi kurtarın

Afrin’deki temizlik, Suriye’deki birçok kentte PKK tehdit ve baskıları altında yaşayanları umutlandırırken, “bizi kurtarın” çağrıları arttı. 70’den fazla Kürt aşiretinin imzaladığı bildiride, “Kürt halkı sokaklara insin. Deyrizor, Haseke, Rakka, Ayn İsa, Rasul Ayn, Kamışlı, Amude, Dırbesiye TSK ve ÖSO’yu bekliyor. Bizi PKK’dan kurtarın” dediler. Suriye Aşiretleri Konseyi Başkanı İsmail el-Assani de PKK’ya karşı yeni harekata Cezire bölgesinden binlerce kişinin katılacağını söyledi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.