Zeytin Dalı Harekatı Haberleri

6 bin yıllık kedi

Mısır’da arkeologlar, Kahire yakınlarında, 6 bin yıldan daha eski bir geçmişi olan yedi yeni lahit keşfetti.

TSK'nın Afrin'de kullandığı 'karton tank'ın fotoğrafı ortaya çıktı

TSK ve ÖSO'nun Afrin'de terör örgütü PKK/YPG'ye yönelik yaptığı Zeytin Dalı Harekatı'nda teröristler bölgeden temizlendi. TSK'nın Afrin'de kullandığı Leo2A4 sahte hedef tankının görüntüleri ortaya çıktı.

Afrin'de bulvara Başkan Erdoğan'ın ismi verildi

Suriye'de TSK ve ÖSO'nun teröristlerden temizlediği Afrin ilçesinde yerel meclis, bulvarların isimlerini değiştirdi. Bulvarlara Recep Tayyip Erdoğan, Zeytin Dalı ve Selahhaddin Eyyubi gibi isimler verildi

Topraktan silah fışkırdı

Afrin’de Türk emniyet güçlerinin bölge insanına gösterdiği ilgi, şefkat ve iyi muameleden etkilenen bir terörist, güvenlik güçlerine yardım etme kararı aldı. Teröristin ifadeleri doğrultusunda bir evin bahçesi ve müştemilatında toprağa gömülü çok sayıda silah, binlerce hafif silah mühimmatı ve patlayıcı ele geçirildi.

FETÖ’nün prensine şok

İngiltere, FETÖ’nün en büyük finansörü firari Akın İpek ile ilgili önemli bir adım attı. İngiliz mahkemesi, Türkiye’nin iade talebine karşın ilk etapta pasaportuna el koyduğu ve kefaletle serbest bıraktığı İpek hakkında ev hapsi kararı verdi.

Türkiye bizi kurtarsın

Türkiye ve ABD arasındaki anlaşmaya rağmen PKK işgal ettiği Münbiç’ten henüz çekilmedi. Münbiç halkı, Türkiye’nin müdahale edip kenti teröristlerden temizlemesini istiyor.

Afrin'de suikast hazırlığındaki 2 terörist etkisiz hale getirildi

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında terörden arındırılan Afrin'de bombalı eylem ve suikast hazırlığında oldukları tespit edilen 2 YPG/PKK'lı terörist öldürüldü, bir terörist yaralı yakalandı.

Münbiç'te koordinasyon toplantısı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Münbiç'teki devriye faaliyetlerine ilişkin Türk ve ABD'li askeri yetkililer arasındaki koordinasyon toplantıları devam ediyor. Türk ve ABD'li askeri yetkililer planlanan 2 toplantının ilkini bugün gerçekleştirdi.

Münbiç'te ikinci devriye icra edildi

TSK ve ABD unsurlarınca, Fırat Kalkanı Harekatı alanıyla Münbiç arasında kalan hatta, ikinci koordineli/bağımsız devriye faaliyeti icra edildi.

Pentagon'dan Münbiç açıklaması: Bağımsız şekilde devriye nöbetlerine başladı

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Eric Pahon, "Türk ve Amerikan birlikleri, Münbiç Yol Haritası ve Münbiç Güvenlik Prensipleri uyarınca, koordineli ancak bağımsız şekilde 18 Haziran'da devriye faaliyetlerine başlamıştır. Her iki ülke de sahadaki duruma göre işbirliğini artırma amacına bağlı olarak ortak devriye faaliyetleri için çalışmalarını sürdürmektedir" dedi.

'Suriye'nin toprak bütünlüğü için bu çalışmalar titizlikle sürdürülecek'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, TSK'nın Münbiç devriyesine ilişkin "Ülkemizin güvenliği ve Suriye'nin toprak bütünlüğü için bu çalışmalar titizlikle ve kararlılıkla sürdürülecek." dedi.

Mehmetçik'ten Afrin halkına Ramazan pidesi

Mehmetçik, Afrin halkına iftar sofralarının vazgeçilmezi olan Ramazan pidesi dağıttı.

Suriyeli polisler Afrin'de göreve başladı

TSK’nın Zeytin Dalı Harekatı kapsamında teröristlerden arındırdığı Afrin’de Suriyeli 620 polis göreve başladı.

Afrin'de inşası yarım kalmış terörist kampı bulundu

TSK'nın Afrin'deki faaliyetleri kapsamında, Hacıhasanlı bölgesinde, hava saldırılarına korumalı planlanan YPG/PKK'ya ait 700 metre kapalı alanı ve tünel sistemi bulunan, inşası yarım kalmış kamp alanı tespit edildi. Teröristlerin Zeytin Dalı Harekatı'nın başlamasının ardından, kamp alanını terk ettiği belirlendi.

Afrin'de şehit olan Astsubay Erkek'in ailesine şehadet haberi verildi

Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olan astsubay Erkek'in şehadet haberi ailesine verildi. Şehit Erkek'in Balıkesir'deki ailesinin evinin bulunduğu sokağa Türk bayrakları asıldı.

Afrin'den acı haber: Bir askerimiz şehit

TSK, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin'de icra edilen arama-tarama faaliyetleri sırasında el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu bir askerimizin şehit olduğunu bir askerimizin ise yaralandığını açıkladı.

Afrin'de teröristlerin zarar verdikleri camiler onarılıyor

TSK'nın Zeytin Dalı Harekatı'yla teröristlerden temizlediği Afrin'de hayat normale dönemeye devam ediyor. Terör örgütü PKK/YPG'nin zarar verdiği camiler onarılıyor.

Afrin, desteği yüzde 67’ye çıkardı

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı, hükümete desteği artırdı. Kamuoyu araştırması yapan uzmanlar, halkın yurtiçi ve dışında teröre vurulan darbeyi takdirle karşıladığını söyledi. Denge Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Yıldız, “Son araştırmada hükümete güven ve destek oranı yüzde 67’lere çıktı” dedi.

Afrin’de terör örgütüne ait mühimmat ve örgütsel doküman ele geçirildi

TSK, Afrin'de bölücü terör örgütü tarafından sözde karargah olarak kullanılan bir evin avlusunda mühimmat ve muhtelif örgütsel dokümanı ele geçirdi.

'Rusya ve İran Türkiye'siz çözüm olmayacağını gördü'

Güvenlik politikaları uzmanı Yarar "Türkiye'nin Suriye’de olmadığı hiçbir çözüm yoktur. Bunu önce Rusya ve İran gördü" ifadelerini kullandı.

Afrin'de EYP yapımında kullanılan 19 bin adet pil ele geçirildi

TSK'nın Afrin'de terör örgütlerine yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı kapsamında sürdürülen arama-tarama faaliyetlerinde teröristlere ait bir okulda EYP yapımında ve telsizlerde kullanılan 19.000 adet pil bulundu.

Afrin'de toprağa gizlenmiş tespih tipi patlayıcı ele geçirildi

TSK, Afrin'in Halidiyeh bölgesinde, toprak altına gizlenmiş 15 patlayıcı düzenek ve bir el yapımı patlayıcı bulunduğunu açıkladı.

PKK'nın lüks tüneli

TSK ve ÖSO, Afrin kırsalında dev bir yeraltı karargahı buldu. Bir çamlığın altında tespit edilen “tünel tesisi” bin PKK’lıyı barındıracak büyüklükte inşa edilmiş. Tünelde dairesel biçimde inşa edilmiş bir lobi, konferans salonları ve onlarca oda bulunuyor.

Afrin şehidinin kendi el yazısıyla yazdığı vasiyeti ortaya çıktı

Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olan Piyade Er Muhittin Talha Çalışkan'ın 3 gün önce ailesine teslim edilen eşyaları arasında kendi el yazısı ile yazdığı ve şehadetinden sonra adına yetimhane yapılmasını istediği ortaya çıktı.

Afrin'de geçici meclis kuruldu

Afrin ilçe merkezinde Kürt, Arap ve Türkmen sivil temsilcilerden oluşan geçici yerel meclis kuruldu. 20 sandalyeli meclisin üyelerinin 11'i Kürt, 8'i Arap ve biri de Türkmenler arasından seçildi.

Akar: Ege ve Akdeniz'de oldubittiye asla izin verilmeyecek

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Afrin'de terör örgütlerine yönelik sürdürülen Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin "Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, icra edilen tüm faaliyetler, hem askeri hem insani değerler anlamında diğer dünya ülkelerine örnek olacak bir şekilde, BM kararları doğrultusunda, kullanılan silah ve mühimmat dahil uluslararası hukuka ve terörle mücadele esaslarına uygun, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak sürdürülüyor. " açıklamasında bulundu. Ayrıca Akar, Ege ve Doğu Ak...

Afrin‘serbestticaret bölgesi’

Afrin’i kalkındıracak ekonomik model netleşiyor. Türkiye’ye sığınan Suriyeli iş adamlarından fabrika kurmaları istenecek. Bir tür serbest ticaret bölgesi olarak planlanacak Afrin’de kamplarda meslek eğitimi gören mültecilere iş imkanı sağlanacak. Kadınlar tekstil konusunda teşvik edilecek. Ürünler dünya pazarına açılacak. Zeytin işletmeciliğinin geliştirilmesi ve hayvan çiftliklerinin kurulması hedefleniyor. Bölge kalkınırken tersine göç olacak.

Afrinli Zeynep ninenin yardımına Mehmetçik koştu

TSK ve ÖSO tarafından yürütülen Zeytin Dalı Harekatı kapsamında terör örgütü YPG/PKK'dan temizlenen Afrin ilçe merkezinde yalnız yaşayan, konuşmakta ve yürümekte güçlük çeken 89 yaşındaki Zeynep Hasalmanu'ya, Mehmetçik destek oluyor. Türk Kızılayı ve TSK tarafından dağıtılan yemek ve ekmekten almak için sıraya giren yaşlı kadının ihtiyaçları artık Mehmetçik tarafından evine teslim edilecek.

Bu da villa tüneli

Teröristlerden temizlenen Afrin ilçe merkezinde, PKK'nın Kandil'den gönderdiği teröristlerin kaldığı bir villa ile çevresinde sığınak amacıyla inşa edilen uzun beton tüneller bulundu.

Sokağa bile çıkamıyor

Türkiye’nin harekat hazırlığı yaptığı Tel Abyad’da yerli halk PKK işgaline karşı 2 bin kişilik ordu kurdu. Buna Türk savaş uçakları ve İHA’ların keşif uçuşları da eklenince PKK’lı teröristler korkudan sokağa bile çıkamıyor. ÖSO komutanlarından Ammar Dede Yeni Şafak’a şu bilgileri verdi: Şubattan itibaren ana karargah, silah ve cephane depolarını, istihbarat merkezleri ile kamp malzemelerini taşımaya başladılar. Örgüt, Tel Abyad’dan kaçıyor; Rasul Ayn ve Ayn İsa bölgelerine yerleşiyor.

Akar: Zeytin Dalı dünyaya örnek olacak şekilde yürütülüyor

Genelkurmay Başkanı Akar, "Zeytin Dalı Harekatı, kullanılan silah ve mühimmat dahil, uluslararası hukuka ve terörle mücadele esaslarına uygun sürdürülüyor. Harekatta tüm faaliyetler, hem askeri hem insani değerler anlamında diğer dünya ülkelerine örnek olacak şekilde yürütülüyor." dedi.

Kandil'den gelip Afrin'de kalıyorlardı

Afrin ilçe merkezinde, PKK'nın Kandil'den gönderdiği teröristlerin yaşadığı villa ile sığınak amacıyla inşa edilen tüneller ortaya çıkarıldı. Kandil'den gelenlerin burada kaldığı belirlenirken, villanın yakınlarında saldırılardan korunmak için beton duvarlardan yapılan uzun tüneller ile sığınak olarak kullanılan bölümler yer alıyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.