TSK'dan terör hedefleri için yeni mevzi

TSK, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensupları ile Afrin’e yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı devam ederken, terör hedeflerinin vurulması için yeni mevziler açıyor.

'Ölmek üzere olan PKK'ya suni teneffüs yapıyorlar'

Yeni Şafak muhabiri Yılmaz Bilgen, terör örgütü PKK/PYD'yi desteklemek amacıyla Şii milislerin Afrin'e girmesine ilişkin "Şii milislerin bölgeye girişi, kampanya şeklinde köpürtülüyor. Reuters da bunun üstlenicisi konumunda. Bu PKK'yı koruma kalkanı. Bence hak ettiğinin çok üzerinde değer vererek, hadiseyi olduğundan farklı göstermeyi amaçlıyorlar. Bu girişimlerle, ölmek üzere olan PKK'ya suni tenefüs yapıyorlar. Paniğe kapılacak bir şey yok" ifadelerini kullandı.

Temizlik sürüyor

TSK ve ÖSO, Afrin’in İkidam, Şeltah, Merseva, Hantalli ve Divan Tahtani köyleri ile 687.Tepe, tarihi Nebi Huri Tepesi ve Kila Tepesi’ni YPG/ PKK-DEAŞ’tan temizledi.

İntikamı SİHA aldı

Raco’da sivillerin arasına karışan PKK’lı teröristlerin attığı el bombaları ve yardıma giden ATAK helikopterinin düşmesi sonucu şehit olan 12 askerin intikamı, silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) alındı. Kaçan 70 terörist aynı gün etkisiz hale getirildi.

İyice paniklediler

Zeytin Dalı Harekatı ile 80’e yakın stratejik noktanın kontrol altına alınması başta terör örgütü olmak üzere Suriye’deki farklı kesimleri panikletti. PYD/PKK, İran destekli milisler ve ABD, Türkiye’nin Afrin merkeze doğru kararlı ilerleyişi sabote etmeye yönelik adımları hızlandırdı. Çeşitli senaryolarla Türkiye’nin kararlılığı test edilmek isteniyor.

Jetler Halep yolunu vurdu

Türk Silahlı Kuvvetleri saatlerinde PKK işgalindeki Afrin’den Halep’e uzanan ikmal koridorunu vurdu. Afrin’in güneydoğu hattında bulunan Basuta ve Ziyara köylerindeki PKK noktaları Türk savaş uçakları tarafından bombalandı.

Teröristlerin kirli taktiği

Bir ayı geride bırakan Zeytin Dalı Harekatı’nda TSK ve ÖSO’nun ilerleyişi sürerken, çaresiz kalan teröristler farklı yöntemler kullanmaya başladı. Örgütün, genç yaştaki teröristlere, yaşlı sivillerin yanına saklanmaları talimatı verdiği ortaya çıktı.

Zeytin Dalı Harekatı 32'nci gününde devam ediyor

Zeytin Dalı Harekâtı 32'nci gününde devam ediyor. Harekatta önemli aşamalar kaydedildi. TSK'nın ilerleyişi devam ederken, ÖSO da sahada faaliyetlerini sürdürüyor. İlk günden bu yana 1715 terörist etkisiz hale getirildi.

Raco Dağı'ndaki PKK/PYD hedefleri ateş altında

Suriye'nin Afrin bölgesindeki terör örgütü PYD/PKK hedefleri havadan ve karadan vuruluyor.

Kamışlı’daki YPG’lileri korku sardı

Suriye’nin Kamışlı kentinde terör örgütü YPG’lilerin, olası bir Türkiye müdahalesi nedeniyle sınır hattında bulunan binaları boşalttığı öğrenildi. Kentin iç kesimlerinde hendekler kazıp barikatlar kurdukları bilgisi gelirken terör örgütü mahalle mahalle dolaşıp militan topladı.

'Mehmetçik'i tehdit etmişlerdi öldüler

Zeytin Dalı Harekatı başladığında, “Türk ordusuyla savaşmaya gidiyoruz” tehditleri savurarak Afrin’e geçen Avrupalı teröristlerden ikisi öldürüldü. “Kendal” kodunu kullanan Fransız uyruklu Olivier Francois Jean Le Clainche, yayınladığı video kaydında Mehmetçiğe hakaret etmişti. Cinderesi’nde Clainche ile birlikte etkisiz hale getirilen ikinci terörist İspanyol Samuel Prada Leon oldu. Hollandalı Sjoerd Heeger ise Suriye’nin doğusunda Esed rejimi ve Şii milislerce öldürüldü.

Kızlarımızıkaçırdılar

Mehmetçik ve ÖSO tarafından PKK teröründen kurtarılan Arap aileler, örgütün kızlarını zorla silah altına aldığını belirtti.

McGurk telaşta

Zeytin Dalı Harekatı’nın ardından birçok Batılı ülke temsilcisi, Haseke’de PKK elebaşlarını ziyaret ediyor. ABD’nin Suriye’deki katliamlarından sorumlu isim Brett McGurk ise Abu Dabi’de BAE, İsrail ve S. Arabistanheyetleriyle görüştü. McGurk’ün ana gündemi TSK’nın Afrin sonrası muhtemel Münbiç ve Tel Abyad harekatları.

Yerin altı delik deşik

Burseya çevresinde uzunluğu 50 kilometreyi bulan tünellerin aynısına Afrin batısındaki Raco'da da rastlanıyor.

TSK Afrin'de yardım ve şifa dağıttı

Komando birliği, Afrin’de terör örgütü PYD/PKK’dan temizlenen Mamel Uşağı köyünde ihtiyaç sahibi sivillere yardım ulaştırdı. Birliğin sıhhiyecisi, bacağında yarası olan bir köylüye tıbbi müdahalede bulundu.

Afrin'de 3 köy PYD/PKK'dan temizlendi

TSK ve ÖSO, Afrin'in Aşağı Hacıkanlı, Yukarı Hacıkanlı ve Derviş Obası köyü terör örgütü PYD/PKK'dan temizledi.

PKK mevzileri havadan ve karadan bombalandı

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait uçaklar ile Çok Namlulu Roketatarlar (ÇNR) ve obüsler Darmık Dağı çevresindeki ve Bülbül Beldesi kırsalındaki PKK/PYD/YPG terör örgütüne ait mevzilere bomba yağdırdı.

Zeytin Dalı Harekatı'nda 30 gün geride kaldı

Zeytin Dalı Harekâtı 31'inci gününde devam ediyor. Harekatta önemli aşamalar kaydedildi. TSK'nın ilerleyişi devam ederken, ÖSO da sahada faaliyetlerini sürdürüyor. İlk günden bu yana 1614terörist etkisiz hale getirildi.

Burseya tünelleri örümcek ağıgibi

Mehmetçik, terör örgütü mensuplarından arındırılan stratejik Burseya Dağı’ndan Bafilyon, Marin, Kestel ve Dikmetaş köyleri ile çevredeki hakim noktalara uzanan onlarca kilometre uzunluğundaki tünellerde teröristlerin peşini bırakmıyor.

JÖH-PÖH emri Beştepe’den

Afrin’e intikal eden JÖH ve PÖH birlikleriyle SAT-SAS komandoları Cinderesi önlerinde konuşlandı. Doğu ve Güneydoğu’daki hendek-barikat terörü sırasında meskûn mahal temizliği konusunda deneyim kazanmış jandarma ve polis ekipleri, Afrin’in Cinderesi beldesini de hem PKK’dan hem de bombalı tuzaklardan arındıracak.

Kilis'e bir roket daha atıldı

Afrin bölgesindeki terör örgütü PYD/PKK mensuplarınca Kilis'e roketli saldırı düzenlendi. Kocabeyli köyü yakınlarındaki bir evin bahçesine düşen roket nedeniyle ölen ya da yaralanan olmadı.

TSK: 2 askerimiz şehit

TSK, Hakkari ve Afrin'de devam eden operasyonlarda toplam 2 askerimizin şehit olduğunu açıkladı.

Oyunun sonu

Esed ordusunda yıllarca pilotluk yaptıktan sonra muhalifler safında mücadeleye katılan Albay İsmail Molla Umeyr, ABD’nin PKK-DEAŞ tiyatrosuna Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekâtı ile son verdiğini kaydetti: “3 yıl süren oyun bitti. Yaşananlar ABD tarihine kara bir leke olarak geçti”

Esed PKK’nınemanetçisi

PKK’lı teröristler, Zeytin Dalı öncesi Afrin’de örgüte biat edenler ve kendi akrabalarını korumak için bunları Esed rejimi kontrolündeki Halep’e yerleştirirken, PKK’ya boyun eğmeyen sivilleri ise silahların önüne attı.

PKKCinderesi'niboşaltıyor

PKK, Afrin merkezinden bile daha önemli gördüğü Cinderesi’ni gözden çıkardı. Beldeyi boşaltan Kandil kadrosu, ABD’nin uydu sistemleriyle karargâh kurduğu Meydanki’ye çekildi. Teröristler Cinderesi’nin her sokağını bombalarla tuzakladı.

İHH'den Afrin'in batısındaki köylere yardım

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında PYD/PKK terör örgütünden kurtarılan Cinderes'in Deyr Ballut, Dükkan, Mısrin ve Muhammediye köylerinde yaşayan ailelere gıda kolisi, çocuk paketi ve hijyen kiti yardımı ulaştırdı.

Atak helikopterleri Afrin'de terör hedeflerini vurmaya devam ediyor

Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı kapsamında insansız hava araçlarının Suriye sınırında belirlediği terör hedefleri Atak helikopterleri tarafından vurulmaya devam ediyor.

TSK Afrin'deki terör hedeflerini vuruyor

Zeytin Dalı Harekatı’nın 28. gününde TSK'ya ait uçaklar ve obüsler, Afrin'in Şeyh Horoz bölgesindeki PKK/YPG terör örgütüne ait hedefleri vurdu. Bombardıman saat 17.30’da başladı.

Yabancı kaynıyor

PKK içerisindeki yabancı teröristlerin yüzlerini maskeyle sürekli gizlemesi dikkat çekiyor. Afrin kökenli ya da Kandil’den gelen teröristler yüzlerini saklamazken bölgeye dışarıdan gelenler, kimliklerini PKK’lılardan bile gizliyor.

Tetikteyiz

Afrin-Azez hattında stratejik öneme sahip Burseya Dağı’nda eller tetikte. Mehmetçik, zorlu hava şartlarına rağmen eli tetikte 24 saat esasına göre nöbet tutuyor. Harekatın 9. gününde (28 Ocak) teröristlerden temizlenen Burseya’da komandolar, oluşturdukları üs bölgelerinde PKK’lı teröristlerin her hareketini izliyor.

Teröristinyok olmakorkusu

Afrin’de köşeye sıkışan PKK’yı ‘bilgi sızdırma’ korkusu sardı. İlçede sivil halka yönelik baskıyı her geçen gün daha da artıran teröristler, silah zoruyla topladığı sivillere Zeytin Dalı’na karşı zorla eylem yaptırıyor.

TaşnaklarAfrin’de

Amerikalı ve Avrupalı ajanlar, İranlı milisler, Iraklı Peşmerge ve DEAŞ’lı teröristlerin ardından Türkiye’ye karşı savaşmak üzere Afrin’e gelen son grup Ermeni Taşnaklar oldu.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.