Dünya ABDden Pekin Olimpiyatlarına diplomatik boykot Çinden yanıt gecikmedi

ABD'den Pekin Olimpiyatları'na diplomatik boykot: Çin'den yanıt gecikmedi

ABD ile Çin arasında olimpik gelirim yaşanıyor. ABD, insan hakları ihlalleri nedeniyle Pekin Olimpiyatları'na diplomatik boykot uygulayacağını duyurdu. Çin Dışişleri Bakanlığı da bu karara tepki göstererek, hatalarının bir bedeli olacağı konusunda ABD'yi uyardı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
ABDden Pekin Olimpiyatlarına diplomatik boykot: Çinden yanıt gecikmedi
Arşiv

Beyaz Saray, insan hakları ihlalleri nedeniyle Pekin Kış Olimpiyatları'na diplomatik boykot uygulanacağını açıkladı. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, düzenlediği günlük basın toplantısında, "Çin'in Sincan'da işlediği insanlığa karşı suçlar ve diğer insan hakları ihlalleri nedeniyle 2022 Pekin Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'na hiçbir diplomatik ya da resmi heyet göndermeyeceğiz" dedi.

  • Olimpiyatlara gidecek ABD'li sporculara desteklerinin tam olduğunu vurgulayan Psaki, ABD'nin insan haklarını korumak adına verdiği güçlü bir taahhüt olduğunun altını çizdi. Psaki, Pekin Olimpiyatları'na yönelik bu boykotun diplomatik seviyede olduğunu ve sporcuları etkilemediğini ancak Çin'in insan hakları ihlallerine yönelik sert bir mesaj olduğunu söyledi.

ÇİN'DEN YANIT GECİKMEDİ

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün düzenlediği basın toplantısında ABD'nin Oyunlar'a zarar vermeye çalıştığını ve böyle yaparak kendi güvenilirliğini zedelediğinin altını çizdi.

"BUNUN BİR BEDELİ OLACAK"

Diplomatik boykot kararının ikili diyalog ve önemli alanlardaki işbirliğine zarar verebileceği uyarısı yapan Zhao, ABD'nin bu 'komplosunun' suya düşmeye mahkum olduğunu, hatalarının bir bedeli olacağını, kendilerinin de güçlü karşı önlemler alacaklarını açıkladı.

Uygurları DNA örnekleri ile takip eden Çin'e tepki: Dünya, Pekin Olimpiyatları'nı boykot etmeli
DÜNYA
Uygurları DNA örnekleri ile takip eden Çin'e tepki: Dünya, Pekin Olimpiyatları'nı boykot etmeli

BIDEN BOYKOTU DÜŞÜNDÜKLERİNİ DUYURMUŞTU

Washington Post gazetesinin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı ve 16 Kasım'da yayımladığı haberinde, Biden ya da hükümet yetkililerinin, Pekin Kış Olimpiyatları'na katılmayarak insan hakları ihlalleri nedeniyle Çin'e diplomatik boykot uygulamayı planladığını öne sürmüştü.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.