Dünya İkinci ekip Lübnandan

İkinci ekip Lübnan'dan

Cemal Kaşıkçı cinayetinde Ortadoğu’nun kiralık katili Muhammed Dahlan’ın da rol aldığı ortaya çıktı. Lübnan’dan sahte pasaportla İstanbul’a gelen 4 kişilik ekip, kanıtların yok edilmesinde Suudilere yardım etti.

Yılmaz Bilgen Yeni Şafak
Muhammed Dahlan
Muhammed Dahlan

Suudi asıllı gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine Filistin asıllı Muhammed Dahlan'ın da adı karıştı. Alınan bilgiye göre Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed'in tetikçisi olarak bilinen Dahlan'ın ekibi de Cemal Kaşıkçı cinayetinde aktif rol aldı. Kaşıkçı'nın katledildiği 2 Ekim'den bir gün önce Lübnan'dan Türkiye'ye gelen 4 kişilik ekip, cinayet günü Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdi. Ekibin, olay mahallinde bulunduklarını gösteren görüntüler Türk istihbarat birimlerinin elinde. Yeni Şafak'a konuşan kaynaklar, İstanbul'da 3 gece kalan Dahlan ekibine 'cinayetin izlerini silme görevinin verildiğini' kaydetti.

Mahmutel-Mabhih

HAMAS LİDERİNİ ÖLDÜREN KİŞİLER

Suudi Arabistan Konsolosluğu'nda işlenen menfur cinayete doğrudan katılan Dahlan ekibinin, 2010 yılında Hamas'ın üst düzey isimlerinden Mahmut el-Mabhih'i infaz eden isimlerden oluştuğu öğrenildi. Yeni Şafak, güvenlik birimlerinin şahısların isim ve faaliyet detaylarına ulaştığı bilgisini elde etti. Muhammed Dahlan'a bağlı 4 kişinin 1 Ekim günü sahte pasaportlarla Türkiye'ye giriş yaptığı ve Suud Konsolosluğuna bazı teknik araçlar ve kimyevi malzeme götürdüğü anlaşıldı. Cemal Kaşıkçı cinayetinde 'kanıt temizleme' işiyle görevlendirilen Dahlan ekibi, 4 Ekim'de Türkiye'den ayrıldı.

SUİKAST EKİBİ KURMUŞTU

Ortadoğu'nun Filistin asıllı kiralık katili Muhammed Dahlan'ın adı daha önce de birçok olayla birlikte anılmıştı. Muhammed Dahlan'ın başta Yemen olmak üzere Ortadoğu coğrafyasında suikastler düzenlemek üzere ABD'li paralı askerlerden bir ekip kurduğu belirlenmişti. Dahlan'ın yönlendirdiği ‘temizlik’ ekibinin, İstanbul’daki Cemal Kaşıkçı cinayetinin azmettiricisi olarak görülen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın akıl hocası BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed tarafından finanse edildiği biliniyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.