Ekonomi 1 milyon yazılımcı projesi Tarihi istihdam hamlesi

1 milyon yazılımcı projesi: Tarihi istihdam hamlesi

Türkiye yazılım alanında tarihi bir adım atıyor. Projeyi Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıkladı. ‘1 Milyon Yazılımcı Projesi’nin tamamlandığını belirten Albayrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı proje kapsamında gençlere online eğitim ile yazılımcı olma imkanı sağlayacaklarını söyledi.

Burak Karaca Yeni Şafak
Berat Albayrak
Berat Albayrak

Türkiye’nin milli teknoloji hamlesinde stratejik rol oynacak olan yerli yazılımcı istihdamı için hayati önemdeki Milyon Yazılımcı Projesi tamamlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Programa katılmak isteyenler internet üzerinden başvuru yapacak ve öz geçmiş dolduracak ve hemen eğitimleri almaya başlayacaklar. Genç arkadaşlarımızın aldığı her eğitim ve başarı dereceleri, hazırladıkları öz geçmişlerine otomatik olarak işlenecek. Halihazırda yazılımcı ihtiyacı duyan firmalar buradan aradıkları kriterlere uygun adayları bulabilecek” çağrısı yaptı.

GENÇLERE PARLAK GELECEK

Albayrak, Twitter hesabından “1 Milyon Yazılımcı Projesi”ne ilişkin videolu paylaşımda bulundu. Projenin kendilerini heyecanlandırdığına işaret eden Albayrak, “Tarihi bir istihdam hamlesi olan bu proje, Türkiye’ye ve gençlerimize yazılımda çok daha ileri noktaya ulaşma imkanı sağlayacak” dedi. Türkiye’nin 140 bin yazılımcı kaynağı olduğunu ve bu alanda ara eleman açığına dikkat çeken Albayrak, “Firmalarımız sürekli bu alanlarda çalıştıracak insan kaynağı bulamamaktan yakınıyor. Proje, sektördeki nitelikli eleman ihtiyacını giderecek ve yazılımcıların daha üretken çalışmasına imkan tanıyacak.”

SEKTÖR İÇİN MİLAT NİTELİĞİNDE

Gönül Kamalı

Başlatılan kalkınma hareketinin Türk yazılım sanayi için bir milat olduğunu söyleyen Yazılım Sanayicileri Derneği(YASAD) Başkanı Gönül Kamalı, yazılımın stratejik olarak konumlandırılması doğru bir hamle olduğunu vurguladı. Eylem planında üzerlerine düşecek her türlü sorumluluğa hazır oldukları bilgisini veren Kamalı, “Sektör hızla büyüdüğü için eleman açığımız artıyor. Nitelikli eleman bulmakta zorlanıyoruz” diye konuştu.

BAŞARIRSAK GLOBAL MERKEZ OLURUZ

Fotoğraf: Arşiv

“Beyin göçünün de önüne geçmek için yazılım sektörüne özel bir önem verilmesi gerekiyor” diyen Gönül Kamalı, başlatılan programın başarılı bir şekilde yürütülmesi durumunda Türkiye’nin bir yazılım merkezi olmasının önünün açılacağını söyledi. Daha önce turizm gibi bazı sektörler için özel olarak verilen desteklerin yazılım sektörü için de verilmesi gerektiğini belirten Kamalı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sektörümüzde büyüme potansiyeli çok yüksek olan ancak yeterli sermaye birikimine sahip olmadığı için bir türlü atılım gerçekleştiremeyen çok sayıda şirket var. Eğer yazılım sektörü oyuncularının önündeki engeller ortadan kaldırılır ve desteklenirse Türkiye ilk olarak bölgesinin ardından da çok geniş bir coğrafyanın yazılım merkezi olabilir.”

EĞİTİM HEMEN BAŞLIYOR

  • Bakan Albayrak, bu proje kapsamında gençlerin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesindeki eğitim portalı üzerinden eğitim alacaklarını söyledi. 13 kategoride 46 bin 742 dakikadan oluşan 31 eğitimin şu anda hazır olduğunu belirten Albayrak, “Yıl sonuna kadar eğitim sayısını 100’ün üzerine çıkaracağız. Programa katılmak isteyenler internet üzerinden başvuru yapacak ve hemen eğitimleri almaya başlayacaklar. Genç arkadaşlarımızın aldığı her eğitim ve başarı dereceleri, öz geçmişlerine otomatik olarak işlenecek” diye konuştu.

Bakanı Karaismailoğlu: Bilet iadeleri garanti altına alındı
EKONOMİ
Bakanı Karaismailoğlu: Bilet iadeleri garanti altına alındı


Abone Ol Google News
Kayıp doktordan acı haber geldi: Beş gündür aranıyordu
Gündem

Kayıp doktordan acı haber geldi: Beş gündür aranıyordu

Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde 13 Ocak'ta evinden aracıyla ayrıldıktan sonra haber alınamayan doktor Uğur Tolun ölü bulundu.
Bakan Akar: PKK ile mücadelede Irak'la her türlü iş birliğine hazırız
Gündem

Bakan Akar: PKK ile mücadelede Irak'la her türlü iş birliğine hazırız

Irak'ta temaslarda bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, terör örgütü PKK ile mücadelede iş birliği ve koordinasyonun çok önemli rol oynadığını belirterek, "Irak'la her türlü iş birliğine hazırız. Bizim tek amacımız halkımızın güvenliği, sınırlarımızı korumak, sınırlarımız dahilinde barış ve refah içinde yaşamak, hak ve menfaatlerimizi savunmaktır" dedi.
BM'nin
Dünya

BM'nin "muhalifleri Çin'e ispiyonladığı" skandal yazışmalar gün yüzüne çıktı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin çalışanı ve insan hakları avukatı Emma Reilly, OHCHR'de aktif görevdeyken tanık olduğu e-posta yazışmalarını ortaya çıkardı. E-posta yazışmalarının yanı sıra basın bildirileri ve röportajlar, BM'nin geçmişte etkinliklerine katılan çok sayıda Çinli aktivist ve diğer bazı muhaliflerin isimlerini Çin delegasyonuyla paylaştığını ortaya koyuyor. OHCHR Sözcüsü Rupert Colville, isim paylaşılması uygulamasının 2015'ten önce "sınırlı" şekilde yapıldığını ve bu tarihten sonra sona erdiğini savunurken, Reilly, 2017 tarihli bir basın bildirisinin ve 2019'daki duruşmada BM'nin uygulamanın halen devam ettiği yönündeki açıklamasının örgütün beyanıyla çeliştiğini belirtiyor. Reilly; "İsimleri Çin'e verilen kişilerin hayatları tehlike altında. Hiçbiri isimlerinin Çin'e verildiğinin farkında değil. BM İnsan Hakları çalışanı olarak benim görevim de bu konuyu gündeme getirmekti" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.