Gündem Evet milletin savcısıyım

Evet milletin savcısıyım

Başbakan Erdoğan, 'Ergenekon'un savcısı Başbakan'dır' diyen Baykal'a 'Savcı millet adına vardır. İddia makamı millet adına oradadır ve biz de milletin hakkını aramanın gayreti içerisindeyiz. Eğer bu anlamda savcılıksa, evet savcıyım” diye cevap verdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Evet milletin savcısıyım
Evet milletin savcısıyım
Başbakan Tayyip Erdoğan, Ergenekon iddianamesinin mahkemeye gönderilmesinden sonra ilk kez yorum yaptı. Erdoğan, “Hukuki süreç henüz işlerken, demokratik siyasi sürece darbe vurma iddiasıyla soruşturulan illegal yapılanmaların avukatlığına soyunmak, ancak demokratik hukuk devleti anlayışına inancı zayıf olan bir siyasi anlayışın kalkışabileceği bir iştir' dedi.

SAVCI MİLLET İÇİN VAR

Partisinin grup konuşmasında konuşan Başbakan Erdoğan, CHP lideri Deniz Baykal'ın 'Ergenekon'un savcısı Başbakan'dır' sözlerine “Evet ben milletin savcısıyım' diye cevap verdi.

Erdoğan, CHP lideri Baykal'ın son günlerdeki gayretkeşliğinin tarih kayıtlarına geçtiğini ifade ederek, “Millet bunları da kayda almıştır. Hukuki süreç henüz işlerken, demokratik siyasi sürece darbe vurma iddiasıyla soruşturulan illegal yapılanmaların avukatlığına soyunmak, ancak demokratik hukuk devleti anlayışına inancı zayıf olan bir siyasi anlayışın kalkışabileceği bir iştir. Bu tür siyasetçilerin ve böyle bir siyaset tarzının, siyasete verdiği zararı, demokrasiye verdiği zararı, hukuka verdiği zararı herhalde başka kimse veremez. İktidarı yıpratmak uğruna bindiği dalı kesen, içinde bulunduğu gemiyi batırmaya çalışan siyasetçi tipi, soruyorum size; bu millete ne verebilir? Bunların bu millete verebileceği bir şey var mı? İşte bu noktada bizler, milletimizle birlikte aynı çizgideyiz. Hiçbir sıkıntımız yok. İzliyor ve değerlendirmesini de buna göre yapıyor, çünkü kim kimlerin avukatlığına soyunmuş veya kimler kimlerin avukatlığına soyunmuş... Bu çok önemli. Biz kendimize hiç bir vasıf tayin etmemişken, bize de savcılık görevini sağolsun yine onlar veriyorlar. Bu da güzel bir şey. Niye? Savcı millet adına vardır. İddia makamı millet adına oradadır ve biz de millet adına hakkı aramanın, hakkı savunmanın gayreti içerisindeyiz. Eğer bu anlamda savcılıksa, evet savcıyım” dedi.

Türk siyaseti bedel ödüyor

Erdoğan, 50-60 yıl kesintisiz siyasi hayatına devam eden partilerin bulunmadığı bir ülkede siyasetin nasıl kurumsallaşabileceği sorusunu yönelterek, 'Siyasete dışarıdan müdahalelerin normalleştiği bir siyasi iklimdeyse bu türden gelenekler, teamüller oluşturmak zordur. İşte Türkiye bunun bedelini ödemiştir yıllardır. Demokratik siyasetin asli unsurları, siyasi partilerdir. Bu, Anayasamız'da yer alıyor. Özellikle demokrasiyi kökleştirmenin bir yolu da siyasi parti geleneklerini kökleştirmektir. Bunu da başarmaya mecburuz” dedi.

Ülkeyi karanlıklara döndüremeyecekler

Erdoğan, Türkiye'nin müteahhitlik sektörünün, dünyada ABD ve Çin'den sonra 3. sıraya çıktığını bildirerek, “Eğer iyi ilişkiler olmamış olsaydı bu zemini yakalayamazdık. İşte onun için 36 milyar dolar olan ihracatımız 124 milyar dolara ulaşmıştır. Eğer bu ilişkiler olmamış olsaydı bizler bunu yakalayamazdık” diye konuştu. Türkiye'nin büyük uğraşlarla, büyük fedakarlıklarla büyük hedeflere, demokratik istikrar içinde güvenle bu zemini yakaladığını anlatan Erdoğan, “Şimdi buradan feragat etmemiz mümkün değildir.

Bu noktadan geriye gidiş olmayacaktır. Vicdan sahibi hiç kimse, bu ülkenin karanlık koridorlara dönmesine göz yummayacak, izin vermeyecektir. İçinden geçtiğimiz süreçte siyasi aktörlerin temel görevi, demokratik siyaseti savunmak ve siyasetin imkanlarını genişletmek, büyütmektir. Siyaseti ve siyasetçiyi değersiz kılma gayreti içinde olanlar, şunu bilmelidirler ki siyaseti gerçek manada savunanlar, bunlar karşısında suskun kalmayacaktır. Siyaset kurumunun itibarının korunması, bir ülke için hayati önemdedir ” dedi.

Uzlaşmak için tek çıkar yol siyasettir

Birilerinin siyaseti tümüyle çatışma üzerinden yürütme arzusunda olabileceğini ifade eden Erdoğan, oysa siyasetin özünün çatışma olmadığını belirtti. Demokratik siyasetin özünün, medeni anlamda yarışma ve uzlaşma olduğuna işaret eden Erdoğan, “Ama uzlaşma hiç bir zaman yüzde 100 değildir. Nedir? Kısmi azamisinin üzerinde mutabık kaldığı bir konudur. Bunu başarmak durumundayız” dedi. Erdoğan, “Biz, siyaseti daha iyi, daha demokratik, daha özgür, daha müreffeh bir toplum arayışının tek mümkün yolu olarak görüyoruz. Bu yolun tahrip edilmesine var gücümüzle karşı çıkıyoruz” diye konuştu. Erdoğan, geçmişte siyasetin yıpranmasına seyirci kalan siyasi aktörlerin, nasıl kendi sonlarını hazırladıklarının, millet tarafından nasıl tasfiye edildiklerinin hep birlikte görüldüğünü söyledi. Erdoğan, “Bugün siyasetin yıpratılmasına sessiz kalan hatta bu yıpratma ameliyesine destek veren siyasetçileri de hiç şüphesiz, açık söylüyorum; aynı akıbet beklemektedir” dedi.

Kumandadanuyuşturucu çıktı

Kumandadan
uyuşturucu çıktı

​Düzce'deki operasyonda ilginç görüntü.
Karayoluulaşıma kapandı

Karayolu
ulaşıma kapandı

​İzmir'de aşırı yağış sonrası heyelan meydana geldi.
Cono aşiretineşafak operasyonu

'Cono aşiretine'
şafak operasyonu

​Özel harekat polisleri kapıları koçbaşlarıyla kırdı.
Üç genç<br>son anda kurtuldu

Üç genç
son anda kurtuldu

Freni boşalan TIR kameriyenin üzerine düştü.
Yürekleri<br>ağza getiren kaza

Yürekleri
ağza getiren kaza

​Taklalar atıp karşı şeride geçti: Dört yaralı var.
İzleyici<br>salona dönmedi

İzleyici
salona dönmedi

​Beklenen filmler vizyonda ama izleyici yok...

Özel hayata
sözleşme saldırısı

Özel hayata sözleşme saldırısı

İ​nsanların kişisel verileri, GSM şirketleri veya dijital mecralarca para ile satılıyor
Merkez'i<br>siyasete alet etme

Merkez'i
siyasete alet etme

Kavcıoğlu, ​CHP liderine üslup dersi verdi
Suriye'deki mücadelemiz<br>çok farklı devam edecek

Suriye'deki mücadelemiz
çok farklı devam edecek

"​ABD'nin malum güçlerine karşı gerekli her türlü mücadeleyi vereceğiz."
CHP milletle kavgasını İHL üzerinden yürüttü

CHP milletle kavgasını İHL üzerinden yürüttü

​Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP, bu okulları daima tehdit olarak görmüştür.
Aliyev'den ağır suçlama

Aliyev'den ağır suçlama

"​İran, Karabağ'da uyuşturucu hattı kurdu"
HDP’den tezkere şartı

HDP’den tezkere şartı

Kritik öneme sahip askeri tezkereler Millet İttifakı için pazarlık konusu haline geldi
Tuzağı kadın ajan kurdu

Tuzağı kadın ajan kurdu

İranlı pilot, ders vermeye gittiği kadının evinde bayıltılmış
Bütçenin aslan payı
eğitime

Bütçenin aslan payı eğitime

​2022 bütçesinin yüzde 15.6'sı eğitime ayrıldı
Yine camiye saldırı

Yine camiye saldırı

​Kanlı eylemde 47 kişi hayatını kaybetti, en az 70 kişi yaralandı
Temkinli diplomasi

Temkinli diplomasi

Taliban heyetini kabulde sadece Türk bayrağı asıldı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.