Hayat Oğuz Atayın kirletilen mezarı temizlendi

Oğuz Atay'ın kirletilen mezarı temizlendi

Türk edebiyatının değerli isimlerinden biri olan Oğuz Atay'ın Edirnekapı'da bulunan mezarı, üzerine yapılan birçok karalamayla kirletildi. Sosyal medyada paylaşılan ve tepki gören mezarı yazar Bilal İşgören ve arkadaşları temizledi.

Haber Merkezi Diger
Oğuz Atayın kirletilen mezarı temizlendi
Oğuz Atay'ın Edirnekapı'da bulunan mezar taşına birçok yazı yazılmıştı.

43 yaşında hayata gözlerini yuman ve Türk edebiyatının en büyük yazarlarından birisi olarak gösterilen Oğuz Atay'ın mezarı, üzerine yapılan çok sayıda yazılama ile zarar görmüştü. Mezarın tahrip edilmesi sosyal medyada tepki görmesinin ardından, bir grup yurttaşın katıldığı çalışmayla Edirnekapı Sakızağacı Mezarlığı'nda bulunan kabir, yazar Bilal İşgören ve arkadaşları tarafından temizlenerek eski haline döndürüldü.

Sosyal medyada yüz binlerce takipçisi olan genç yazar, Oğuz Atay'ın mezarının son halini de paylaştı.

Bilal İşgören ve arkadaşları Oğuz Atay'ın mezarını eski haline getirdi.
Bilal İşgören ve arkadaşları Oğuz Atay'ın mezarını eski haline getirdi.

Oğuz Atay'ın vasiyetini yerine getirmek istiyor

Habertürk'ün haberine göre, Oğuz Atay’ın “Tutunamayanlar” kitabında, “Hiç olmazsa mezar taşıma yazın: Burada insanlara başka türlü hayran olan biri yatıyor” diye bir ifadenin bulunduğunu aktaran İşgören, sözlerini şöyle sürdürdü:

  • “Bir kişi ‘Burada insanlara başka türlü hayran olan biri yatıyor’ şeklindeki ifadeyi mezar taşına yazmış. Hatta bu kişi bana da ulaştı. Onun ardından hiç ilgisi olmayan yazılar yazılmış, tarihler atılmış. Oğuz Atay’ın kızına ulaşmaya çalışıyorum. Eğer ulaşırsam, ‘Babanızın kitabında böyle bir ifade var. Bu bir vasiyettir diye düşünüyorum. Bunu mezar taşına yazdıralım’ diyeceğim.”
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.