Hayat Türk-İslam geleneğinin Amerikadaki izi

Türk-İslam geleneğinin Amerika'daki izi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla 2 Nisan'da açılacak olan ABD'nin ilk Türk İslam kuruluşu "Amerika Diyanet Merkezi"ni Gerçek Hayat mercek altına aldı. Merkezin en önemli hedefi ise İslamofobiyle oluşan önyargıları kırmak.

Haber Merkezi Gerçek Hayat Dergisi
Türk-İslam geleneğinin Amerikadaki izi
Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı'nın işbirliği sonucu ortaya çıkan Türk-Amerikan Kültür Merkezi, Washington'da 60 dönümlü bir araziye inşa edilmesiyle dünyanın en büyük külliyesi sıfatını taşıyor.

20 yıllık hayal

Washington'a 30 km uzaklıktaki Lanham eyaletinde bulunan külliyenin kökleri aslında 1993 yılına dayanıyor. Yehova Şahitleri'nden alınan araziye ilk olarak bir mescit inşası ile başlayan hayal, 20 yıl sonra külliyeye dönüştürülmüştü. Külliye ihtiyacının oluşmasında ise bölgede yaşayan yoğun Müslüman nüfus etkili olmuştu.

Ardından 2008'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Amerika'ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında aldığı bilgiler doğrultusunda kültürel-sanatsal organizasyonların tertiplenebileceği bir merkezin açılması yönünde talimat vermesi ile külliyenin hayata geçirilmesi planlanmıştı.Maliyeti 100 milyon TL

Proje çalışmalarının tamamlanması ile 2013 Mayıs ayında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez 'in bulunduğu temel atma töreni dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun katılı ile gerçekleşmişti. Birçok hayırseverin de yardımı ile iki buçuk senede bitirilen külliyenin maliyeti ise 100 milyon TL olarak belirlendi.Türk kültürünün tüm izlerini taşıyor

Türk-Amerikan Kültür Merkezi; klasik Osmanlı mimari tarzındaki camiyi, Selçuklu izlerini taşıyan araştırma enstitüsünü, atölyeler içeren bir kültür merkezini ve 10 adet Türk evinden oluşan bir mahalleyi kapsıyor. Ayrıca bir cemiyet merkezi olacak şekilde konferans salonu, kütüphane, Türk mutfağına yer veren restoran, kahve evi ve çeşitli dükkânları da içinde barındırıyor. Hamam, Medeniyet Tarih Müzesi açık spor ve piknik alanları Osmanlı çeşmeleri ile yaşam merkezi haline getiriliyor.Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'nin ilk çift minareli camisini açacak


Gerçek Hayat dergisinin yeni sayısındaki tüm dosya, röportaj, haber ve analizleri incelemek için gercekhayat.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz..
Gerçek Hayat dergisinin yeni sayısındaki tüm dosya, röportaj, haber ve analizleri incelemek için gercekhayat.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz..Abone Ol Google News
İzmirli bir grup depremzededen eylem: Enkaz altında kalan ziynet eşyalarımızın parasını istiyoruz
Gündem

İzmirli bir grup depremzededen eylem: Enkaz altında kalan ziynet eşyalarımızın parasını istiyoruz

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde evleri yıkılan veya hasar görenlerden oluşan 100 kişilik bir grup, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde toplandı. Depremzedeler adına basın açıklaması yapan Nilsu Karaman Aktarıcı, enkaz paralarını, içeride kalan hurda bedellerini, enkazda kalan ziynet eşyalarının parasını istediklerini dile getirdi. Depremzeler, eylem sonrası bakanlığa taleplerini içeren dilekçe sundu.
Nahda Hareketi'nden siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerine çağrı: Ülkedeki kazanımları koruyalım
Dünya

Nahda Hareketi'nden siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerine çağrı: Ülkedeki kazanımları koruyalım

Tunus'taki Nahda Hareketi, siyasi partilere ve sivil toplum örgütlerine, ülkenin demokratik kazanımlarının korunması hedefiyle yaşanan son gelişmeler konusunda istişareleri yoğunlaştırma çağrısında bulundu. Hareket ayrıca Cumhurbaşkanı Said'den kararlarından dönmesini ve sorunların çözümünde demokrasiye uygun anayasal çerçevede hareket etmesini istediklerini belirtti.
Sosyal medyada yeni provokasyon: Suriyelilerin “Gitmiyoruz mitingi” düzenleyeceği yalanı ortaya atıldı
Gündem

Sosyal medyada yeni provokasyon: Suriyelilerin “Gitmiyoruz mitingi” düzenleyeceği yalanı ortaya atıldı

Sosyal medyadaki yalan terörüne bir yenisi eklendi. 2019 yılına ait bir görsel üzerinde oynama yapılarak oluşturulan sahte afişle, Suriyelilerin İstanbul Saraçhane’de 'Gitmiyoruz mitingi' düzenleyeceği yalanı paylaşıldı. Haber platformları ve çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, bunu gerçek sanarak paylaştı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.