HayatTürk-İslam geleneğinin Amerikadaki izi

Türk-İslam geleneğinin Amerika'daki izi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla 2 Nisan'da açılacak olan ABD'nin ilk Türk İslam kuruluşu "Amerika Diyanet Merkezi"ni Gerçek Hayat mercek altına aldı. Merkezin en önemli hedefi ise İslamofobiyle oluşan önyargıları kırmak.

Haber MerkeziGerçek Hayat Dergisi
Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı'nın işbirliği sonucu ortaya çıkan Türk-Amerikan Kültür Merkezi, Washington'da 60 dönümlü bir araziye inşa edilmesiyle dünyanın en büyük külliyesi sıfatını taşıyor.

20 yıllık hayal

Washington'a 30 km uzaklıktaki Lanham eyaletinde bulunan külliyenin kökleri aslında 1993 yılına dayanıyor. Yehova Şahitleri'nden alınan araziye ilk olarak bir mescit inşası ile başlayan hayal, 20 yıl sonra külliyeye dönüştürülmüştü. Külliye ihtiyacının oluşmasında ise bölgede yaşayan yoğun Müslüman nüfus etkili olmuştu.

Ardından 2008'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Amerika'ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında aldığı bilgiler doğrultusunda kültürel-sanatsal organizasyonların tertiplenebileceği bir merkezin açılması yönünde talimat vermesi ile külliyenin hayata geçirilmesi planlanmıştı.Maliyeti 100 milyon TL

Proje çalışmalarının tamamlanması ile 2013 Mayıs ayında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez 'in bulunduğu temel atma töreni dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun katılı ile gerçekleşmişti. Birçok hayırseverin de yardımı ile iki buçuk senede bitirilen külliyenin maliyeti ise 100 milyon TL olarak belirlendi.Türk kültürünün tüm izlerini taşıyor

Türk-Amerikan Kültür Merkezi; klasik Osmanlı mimari tarzındaki camiyi, Selçuklu izlerini taşıyan araştırma enstitüsünü, atölyeler içeren bir kültür merkezini ve 10 adet Türk evinden oluşan bir mahalleyi kapsıyor. Ayrıca bir cemiyet merkezi olacak şekilde konferans salonu, kütüphane, Türk mutfağına yer veren restoran, kahve evi ve çeşitli dükkânları da içinde barındırıyor. Hamam, Medeniyet Tarih Müzesi açık spor ve piknik alanları Osmanlı çeşmeleri ile yaşam merkezi haline getiriliyor.Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'nin ilk çift minareli camisini açacak


Gerçek Hayat dergisinin yeni sayısındaki tüm dosya, röportaj, haber ve analizleri incelemek için gercekhayat.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz..'Muhammed'in ordusu geri döndü'
Dünya

'Muhammed'in ordusu geri döndü'

TVNET Özel Yayını'nda Çanakkale Zaferi ve Afrin'in teröristlerden temizlenmesini değerlendiren ASSAM Güvenlik Uzmanı Ersan Ergür, "Bu ordu, Mescid-i Aksa'da, Mekke'de, Medine'de peygamberlik sancaktarlığını yaptı. Mehmetçik bu bölgelerden çekildikten sonra, Müslümanların kanadı kırılmış ve Kudüs'e ve Mescid-i Aksa'ya namahrem eli değimiştir. İşte bugün 18 Mart'ta Afrin'in alınmasıyla, şu sloganı rahatlıkla söyleyebilirim ki, 'Gidin emperyalistlere söyleyin ki, Muhammed'in ordusu geri döndü.." ifadelerini kullandı.
Başakşehir'den dikkati çeken galibiyet paylaşımı
Spor

Başakşehir'den dikkati çeken galibiyet paylaşımı

Başakşehir, Beşiktaş'ı 30 dakika 10 kişi oynadığı mücadelenin sonunda 1-0 mağlup etti. Mücadele sonunda İstanbul temsilcisi dikkati çeken bir paylaşımda bulundu.
Nihat Kahveci: Beşiktaş tarihinde var mıdır?
Spor

Nihat Kahveci: Beşiktaş tarihinde var mıdır?

Beşiktaş'ın eski oyuncularından Nihat Kahveci, siyah-beyazlıların Başakşehir maçındaki performansını sert bir dille eleştirdi.
'Özgür Suriye Ordusu'nda büyük değişim yaşandı'
Dünya

'Özgür Suriye Ordusu'nda büyük değişim yaşandı'

TVNET ekranları, Çanakkale Zaferi’nin 103’üncü yıldönümünün tüm yönlerini gün boyunca sürecek özel yayınla izleyicilerine aktarmaya devam ediyor. Gazeteci Mete Sohtaoğlu, Afrin operasyonun önemli bir parçası olan Özgür Suriye Ordusu ile ilgili "Bazı kesimlerce küçümsenen ya da askeri tecrübe bakımından tecrübesi olmadığı iddia edilen Özgür Suriye Ordusu'nun özgüveninin geriye geldiğini görüyoruz. Çatışmaların başladığı dönem itibariyle, daha önceki ÖSO birlikleriyle, mevcut ÖSO birlikleri arasında ciddi farklılıklar var" dedi.
Başakşehir-Beşiktaş maçına sürpriz misafirler
Spor

Başakşehir-Beşiktaş maçına sürpriz misafirler

Beşiktaş'ın Başakşehir'e konuk olduğu karşılaşmada tribünlerde bulunan 2 isim dikkati çekti. Bunun sebebi tribünlerdeki isimlerin Galatasaray'ın eski teknik direktörü Igor Tudor ve yardımcısı Ayhan Akman olmasıydı.