|

Yaptığı pazarlık çok şaşırttı!

Dünya Anti-Doping Ajansı Wada’nın, geniş yankı uyandıran raporunun ikinci bölümü yayımlandı. Rapora göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Uluslararası Atletizm Federasyonu ile doping pazarlığı yapmış.

Yeni Şafak
09:24 - 15/01/2016 Cuma
Güncelleme: 11:18 - 15/01/2016 Cuma
Diğer

Federasyonunun, rüşvet ve yolsuzluk batağına battığı ifade edilen raporda, şimdiki başkan Sebastian Coe da dahil, üst düzey yetkililerin, bu durumdan haberdar olmamalarının imkansız olduğu vurgulanıyor. Raporda, Rusya Devlet Başkanı Putin de, dopingli atletlerin dosyalarının örtbas edilmesi için, eski başkan Lamine Diack ile anlaşma yapmakla suçlanıyor.Ntvspor'da yer alan habere göre; Dünya Anti-Doping Ajansı WADA, Rus atletleri, devlet desteğinde doping yapmakla suçladığı raporunun 2. bölümünü yayımladı. Raporun 2. bölümünde, Uluslararası Atletizm Federasyonu içindeki rüşvet şebekesi gözler önüne seriliyor.Federasyonun tüm organlarıyla rüşvet batağına battığının vurgulandığı raporda, aralarında şu andaki başkan Sebastian Coe'nun da bulunduğu üst düzey yetkililerin, bu durumdan haberdar olmamasının imkansız olduğu belirtiliyor. Birçok atletin doping dosyalarının, rüşvet karşılığında örtbas edilmesinden, federasyonda görev yapan birkaç kişinin sorumlu tutulamayacağının vurgulandığı raporda; "Uluslararası Atletizm Federasyonu ile rüşvet içi içe geçmiş durumda. Sorunlar sadece kendi başlarına hareket eden birkaç kişiye mâl edilemez. Zira rüşvetin boyutları o kadar büyük ki; federasyonun üst düzey yöneticilerinin, bu durumdan haberdar olmamaları imkansız" denildi.
Dokuz atlet için konuşmuş

Raporda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dönemin Uluslararası Atletizm Federasyonu Başkanı Lamine Diack'ın, dokuz Rus atletin doping dosyalarının örtbas edilmesi için anlaştığı da belirtiliyor. Rapora göre Diack, Rusya Devlet Başkanı'na, 2013'te Moskova'nın ev sahipliği yaptığı Dünya Şampiyonası'nda yarışmamaları halinde, dokuz Rus atletin doping dosyalarını örtbas etmeyi öneriyor. Raporda, söz konusu dokuz atletin Moskova'da yarışmadığı; daha sonra da dosyalarının kapatıldığı ifade ediliyor.Diack ile Putin arasındaki anlaşma sonrası, Rusya'nın 6 milyon dolar olan yayın hakları için 25 milyon dolar ödediği de, raporda yer alan bir başka çarpıcı konu başlığı.#Lamine Diack
#Vladimir Putin
#Dünya Anti-Doping Ajansı Wada
#atletizm
9 yıl önce