Yazarlar Bir Gazoz kolay yetişmiyor

Bir Gazoz kolay yetişmiyor

Ali Saydam
Ali Saydam Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Hükûmeti zor durumda bırakmaya yönelik yalan, iftira, tezvirat ve kara propagandadan size de bana da bıkkınlık geldi.

Reuters Institute for the Study of Journalism’in 2018’de yayınladığı Dijital Haber Raporu’na göre dünyada sahte habere en çok maruz kalan ülkenin Türkiye olduğu tespit edilmiş. Türkiye, ankete katılmadan önceki hafta içinde en az bir kez uydurma haberle karşılaştığını belirten ülkeler arasında birinci sırada yer almış.

Gelin bugün daha keyifli işlerden söz edelim.

Türk sporcuların olimpiyatlarda elde ettikleri başarıları yakından izliyorsunuzdur. Onların bu seviyelere nasıl ulaştıklarını tahlil etmek, başarıları çoklamak için en etkili yollardan biridir. Burada tecrübe ettiğimiz, toplumun üç temel dinamiğinin koordineli bir şekilde bir araya gelerek başarının yolunu açmasıdır:

Nedir bu üç temel dinamik?

1. Devlet; 2. Özel Sektör; 3. Sivil Toplum Örgütleri…

Bizim kuşağımızın gençliğinde en çok şikâyet edilen konu, tesis yetersizliğiydi. Bugün bu sorun neredeyse tamamen çözülmüştür. Öyle ki Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu yılın büyük bir kısmında boş kalan tesislerin nasıl daha etkili kullanılabileceği hususuna ciddi olarak eğilen projeler üzerine çalışmakta…

Spora yatkın gençlerin tespiti için yürütülen tarama çalışmaları, Bakanlık tarafından yaygınlaştırılan gençlik merkezleri ve kampları büyük olanaklar sağlamakta…

Yukarıda saydığımız üçlü dinamik içinde belki de en önemlisi özel sektörün tutumudur… Altyapı çalışmalarına önem veren, son derece ekonomik ve akıllı transfer politikalarıyla yerli oyunculara örnek olacak nitelikli yabancı oyuncuları bünyelerine katan Eczacıbaşı, Vakıfbank, bir zamanlar Güneş Sigorta gibi kuruluşların voleybola getirdikleri nitelik ve nicelik katma değer, diğer özel sektör kuruluşlarına da emsal olmuştur.

Sadece takım kurarak değil, aynı zamanda sponsorluk çalışmalarını da devreye sokarak voleybolu dünya seviyesinde iddialı olabilecek pozisyona getiren özel sektörün bu girişimini dikkatle izlemekte yarar var.

Türkiye Voleybol Federasyonu sponsorları web sitesinde şöyle sıralanıyor: Vestel, Amway, Spor Toto, Acıbadem, Elmacık Su, İddia, Mikasa, BTCTürk, Misli.com, Porçöz, İşbir Yatak, PTT Kargo, OPET, Otokoç.

Ülkemize okçulukta ilk kez altın madalya getiren Mete Gazoz’u son düzlükte değil, ta 2017 yılından bu yana destekleyen Uludağ Gazoz’u, Türkiye Okçuluk Federasyonu’nun çalışmalarını, Okçular Vakfı’nın desteklerini takdirle anmadan geçmeyelim.

Bir de son olarak değinilmesi gereken, başarının arkasındaki emek var… Yetenek herkeste olabilir ama başarı emeksiz olmuyor. Hazırlık, disiplin, tutarlılık şart. Fiziksel olduğu kadar mental olarak da bu işe baş koymak gerekiyor.

Mesela Mete Gazoz, her gün altı saat antrenman yapıyormuş. Sadece okçuluk değil, yüzme gibi farklı sporlarla da ilgilenerek vücudunu, kas yapısını geliştirmeye devam etmiş. Ayrıca lisanslı bir satranç oyuncusu… Böylece bir sonraki hamleleri hesap etme, stratejik düşünme becerisini de geliştirmiş… En son org çalmaya başlamış… Bu yolla el-göz koordinasyonunu geliştirmiş…

Yalanlarla uğraşmayı bırakıp üçüncü çeyrek sonuçlarındaki pozitif ekonomik göstergeleri, sporcularımızın ve tüm gençlerimizin gurur dolu serüvenlerini konuşmaya devam etmek niyetiyle esenlikler dilerim…

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.