Yazarlar Burası çok önemli

“Burası çok önemli”

Ali Saydam
Ali Saydam Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Sayın Berat Albayrak’ı yakından tanıma fırsatı bulmuş ve kendisine yönelik haksızlıkları fiilen izlemiş biri olarak uzunca süredir üzerinde çalıştığı kitabının yayınlanmasını heyecanla bekliyordum.

Bu satırları yazarken “Burası Çok Önemli: Enerjiden Ekonomiye Tam Bağımsız Türkiye” henüz elimize ulaşmamıştı maalesef.

Ancak kitabın adı (Burası Çok Önemli) ve alt başlığı (Enerjiden Ekonomiye Tam Bağımsız Türkiye) -hazırlık aşamasında çerçevesinin ne olacağı hususunda yapılan akıl yürütmelere tanıklık ettiğimizden- bize hayli ayrıntılı bilgi veriyor.

İletişim konularında haddimizi de fazla aşmadan fikir teatisinde bulunmak üzere tesis edilmiş ilişkimizin seyri sürecinde, kendisiyle (en azından bizim açımızdan) abi-kardeş düzeyinde duygusal bir bağ oluştuğunu itiraf etmeliyim. Yani ben, Berat Albayrak konusunda ‘hayli sübjektifim’… Ona ‘hayli objektif’ yaklaşanlarla da Albayrak’ın yetenekleri konusunda hemfikirim (Bkz. Gaffar Yakınca’nın yazısı: https://www.aydinlik.com.tr/ko...).

Bu vesileyle geçmişte yazdıklarım bir an gözümün önünde canlanıverdi.

30 Mayıs 2020“Bu çukur seviyesine inmeyi zül addediyorum”… Katıldığı bir televizyon programında böyle dedi Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak… Hâlbuki, Sayın Bakan’ı o çukura çekmek için yıllardır büyük uğraş içindeler… Siyasetin etik dışı, ahlak dışı her türlü iftira ve yalanla dolu, yerin kırk kat dibine gömülerek bir daha açılmaması gereken çukuruna… Siyasi muhalif olmakla ilgisi olmayan, itibar suikastçılarının cirit attığı, topluma da büyük zarar verenlerin o pis çukuruna… Sayın Bakan’a yıllardır demedik laf, atmadık iftira bırakmadılar bunlar… Muhalefet etmek için bulamadıkları siyasi argümanların yerine bu pislikleri doldurdular… Albayrak, çizgiyi çok kalın çizdi, ‘millî bağımsızlık’ konusunda siyasi tavrını ortaya koydu: “Biz burada olduğumuz sürece bu ülkenin anahtarı, bu ülkede, bu milletin elinde olacak.”

19 Ağustos 2020… 2017 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Albayrak, katıldığı güneş panelleri fabrikasının temel atma töreninde şöyle demişti: “Bugün, Türkiye’yi enerjide ve enerji teknolojilerinde dışa bağımlılıktan kurtarma hedefiyle yola çıktığımız Millî Enerji ve Maden Politikası’nın çok önemli bir idealini, çok önemli bir stratejisini hayata geçirdiğimiz gün.”

Türkiye’de millî bağımsızlığı savunan ve bunu bir yaşam felsefesi edinen her lideri bekleyen tehdit ve tehlikelerden bihaberdi… Haberi olsaydı da zaten umursamayacaktı…

22 Ağustos 2020… Sayın Cumhurbaşkanı’nın Karadeniz’de doğalgaz bulunduğu müjdesini vermesinin ardından sondaj gemisi Fatih’ten canlı yayına bağlanan dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak çok kıymetli şu sözü etti: “Ne Batı ne Doğu, eksen Türkiye” (Bkz. kitabının kapağı).

Bakan Bey, enerji kaynaklarını yıllardır arayıp da bulamamamızın yol açtığı düş kırıklıklarından sıyrılmamız gerektiğini ise şöyle ifade etmişti: “Ülkemizin makûs talihini tarihe gömdüğümüz büyük bir zafere imza attık!”

İstifasından sonra ise şunları yazmıştık… 12 Kasım 2020… Albayrak bölgesel ve küresel krizlerin yanı sıra koronavirüsün dünya ekonomilerini tahrip ettiği bir dönemde Hazine ve Maliye Bakanı’ydı… 2013 yılından beri süregelen, biri 15 Temmuz hain darbe girişimi olmak üzere bazı finansal darbe girişimlerine de maruz kaldığımız süreçte ekonomimizi ayakta tutan başarılara imza attı…

Millî bağımsızlık ve millî ekonomi konusundaki ısrarı, ‘üretime dayalı’ ekonomi yaklaşımı, 1980’li yılların ‘tüketim ekonomisi’nden uzaklaşma kararlılığı ve ithalat rejimini kontrol altına alma konusundaki azmi bir araya gelse de işinin hiç de kolay olmadığını Albayrak da biliyordu. Büyük olasılıkla bu yüzden dostundan çok eleştireni oldu…

Kendisini hasbelkader yakından izleme fırsatı bulduğumuz dönemlerde Sayın Albayrak’ın ‘kılı kırk yarma’ hassasiyetinde çalıştığına tanıklık ettik… Çok az uyuduğuna, sürekli çalıştığına da şahidiz. Bu çalışma disiplininin sonunda ülkemize getirdiği katma değerler ise azımsanabilecek boyutlarda değil.

Tüm bu nedenlerin yanında, çok iyi yetişmiş bir beyin ve uluslararası bir kıymet olduğuna inandığımız Berat Albayrak’ın, sıkça tekrarladığı için küçümsenerek kullanılan “Burası çok önemli” sözünü kitabına ad olarak seçmesi de cesaretini bir kez daha ortaya koymuş…

Gözümüze takılanlar…

  • -Siber güvenlik şirketi ESET, İngiltere Ulusal Suç Ajansı (NCA) Ulusal Siber Suç Birimi’nden aldığı bilgileri paylaşmış. Buna göre; siber saldırıları yapan gençlerin yaş ortalaması 15 iken, bunların en genci ise 9 yaşındaymış. ESET’in bu çalışması konu yönetimi bağlamında dikkat çekici ve yerinde bir hamle olmuş. (Denove, Serhat Özkütükçü)
  • -Hayat Kimya, maske markası Evony için Konda ile bir araştırma yapmış: “Değişen Hayat: Pandemi ve Türkiye 2020-2022”. Buna göre, küresel problemlere karşı küresel çözüm üretecek kurumlara, ayrıca bilgiye ve güvene ihtiyaç duyulduğu gözlemlenmiş. Hayatımıza özen göstermek, empati ve dayanışma da öğrendiklerimiz arasındaymış. Sağlık konusundaki duyarlılığımız da artmış. (desiBel, Burcu Bildikseven)
  • -Hastanelerin iletişimini yapmak yasal engellerin yanı sıra olumsuz çağrışımlar nedeniyle de zor olabiliyor. Sağlık sorunlarını önleyici pratik bilgiler ve tavsiyeleriyle basın bültenleri aracılığıyla düzenli frekansta iletişim yapan Acıbadem Hastanesi bu zorluğu aşmış gibi görünüyor. (MAG, Dilara Yurtseven)
  • -Kriptopara işlem platformu BtcTurk, Zorlu PSM’nin kurumsal sponsoru olmuş. Daha önce TFF, Türkiye eMilli Takımı, Türkiye Voleybol Federasyonu’nun yanı sıra Ski Lab, Frozen Cup gibi etkinliklere destek ve sponsorluklarıyla bilinen marka, böylece toplumsal faydaya yönelik kültür-sanat aksiyonlarının da kapsamını genişletmiş. İletişim alanındaki itibar çalışmalarında aynı noktaya sürekli ateş etmek çok önemlidir. (Bersay, Sinem Sünör Kutlu)

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.