Yazarlar Ya bu deveyi güdersin ya bu diyardan gidersin

Ya bu deveyi güdersin ya bu diyardan gidersin

Ali Saydam
Ali Saydam Gazete Yazarı

Önce haberi hatırlayalım:

Juventus’ta oynayan, Portekiz Millî Takımı’nın kaptanı ve dünyaca ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo, Euro 2020’deki Macaristan-Portekiz maçından önce düzenlenen basın toplantısında bir tür ‘krizi’ tetikledi.

Bu sefer konu futbol değildi. Olay, marka itibarına yönelik olumsuz bir davranış biçiminden kaynaklanıyordu.

Basın toplantısı için masaya oturan Ronaldo, etrafına şöyle bir baktı. Gözü, masanın üzerindeki iki Coca-Cola şişesine ilişti. Coca-Cola bildiğiniz gibi turnuvanın resmi sponsorlarından… Yani o iki şişenin görünür biçimde masanın üzerinde durmasından daha doğal bir durum olamaz.

Ancak süperstar iki şişeyi aldı. Sol tarafına doğru, ekran dışına taşıyarak bıraktı. Sonra içinde su olan şişeyi aldı. Almakla da kalmadı “Aqua” (su) diye mırıldandı. Sanki, Coca-Cola ‘doğaya karşı’ da plastik su şişesi ‘doğa dostuymuş’ gibi…

Evet, Coca-Cola’nın obez yaptığı iddia ediliyor; şekersizini bile içseniz bu sefer kanserojen etkisinden söz ediyorlar. Evet, 1 lt. şişe Coca-Cola üretmek için 9 lt. su harcanıyor. Yani dünyanın su kaynaklarını tükettiği iddiası da söz konusu. Evet, Coca-Cola’nın uyku sorunlarına neden olduğu, kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkardığı uzmanlar tarafından sık sık dile getiriliyor.

Bunların hepsi tamam. Ancak Coca-Cola bugünkü yasalar çerçevesinde legal bir ürün ve Euro 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın resmi sponsoru olarak anlaşmasını yapmış, parasını ödemiş ve bu şekilde de bazı haklar elde etmiş.

Sen, 300 milyon Instagram takipçili Ronaldo olsan bile ya beğenmediğin Coca-Cola’nın sponsor olduğu turnuvada “Ben oynamam” diyerek evinde oturacaksın ya da bu organizasyonun bir parçası olmayı kabul etmişsen markanın haklarına saygı duyacaksın. Yani ya bu deveyi güdeceksin ya bu diyardan gideceksin…

Her ne kadar bazılarımızın iç sesi “Helal olsun adama, amma cesur hareket çekti” nidalarıyla bu davranışa destek çıksa da akıl ve izan konuya daha serin kanlı bakmayı gerektiriyor.

Coca-Cola’nın hisseleri, bu davranışla, bir anda 56,10 dolardan 55,22 dolara düşüvermiş. Şirketin piyasa değeri böylece 242 milyar dolardan 238 milyar dolara gerilemiş. Yani, pazar değeri 4 milyar dolar düzeyinde erimiş.

Kim bunun sorumlusu?

Yasal uygulamalar gereği o şişeleri oraya koyarken Ronaldo’nun böylesi absürt bir davranış içine gireceğini hesap etmeyenler mi? Onun bu hareketi çekeceğini kestirip kendisini “Eline, diline, beline hâkim ol” diye uyarmayanlar mı?

İnsan sağlığına zarar vermeyen hangi marka var acaba? Etrafa radyasyon yayan, elimizden düşürmediğimiz, gözümüzü ayırmadığımız elektronik cihazlar mı mesela? Karbondioksit emisyonlarını dünyaya salıp iklim değişikliğine neden olan yakıtları kullanan otomobiller, uçaklar, kamyonlar mı? Temizlik ürünü üretiyorum diye denizleri ve içme sularını mahveden deterjan markaları mı? Her türlü ambalaj, plastik mi?

Ronaldo’nun oynadığı Juventus’un sahibi kim? Agnelli Ailesi… Pekiyi, Agnelli ailesinin esas tanındığı alan ne? FIAT… Yani otomobil sektörü… Yani, Juventus’un arkasında havaya karbondioksit pompalayan bir sektör var… O zaman ucuz kahramanlık yapmayacaksın. Yüreğin varsa Juventus’ta da arkasında insan sağlığına ‘zararlı’ etkileri bulunan markaların sahip ya da sponsor olduğu başka bir takımda da oynamayacaksın.

Romantizme evet de ucuzluğa hayır…

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.