Yazarlar İstanbul AK Parti İl Teşkilatı 2023 için sahaya iniyor

İstanbul AK Parti İl Teşkilatı 2023 için sahaya iniyor

Hasan Öztürk
Hasan Öztürk Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

2019’da AK Parti’nin İstanbul’u ilk seçimde 10 bin oy fark ile kaybetmesinin nedenlerini bu köşede de çok tartıştık.

Teşkilatın motivasyonu ve eğitimi konusundaki eleştirilerimizi her vesile ile söyledik.

O seçimden alınan dersler sonrasında AK Parti İstanbul’da neredeyse yeniden yapılandı. Öncelikle son İstanbul İl Genel Kurulu’nda İl Başkanı değişti. Osman Kabaktepe yeni bir kan olarak AK Parti’nin İl Başkanı oldu.

Kabaktepe’nin ilk canlı yayınında ona soru soranlardan biri de bizdik. Ve “idealler ile gerçekleri” nasıl meczedeceğini merak ettiğimiz için uzun zamandır yakından takip etmeye de çalışıyoruz.

Takip ettiğimiz AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Kabaktepe ile önceki gün bir araya geldik.

YÜZ YÜZE 100 GÜN

Bize hafta sonundan itibaren başlayacak olan teşkilat çalışması ile ilgili bilgiler verdi. YÜZ YÜZE 100 GÜN kampanyasının felsefesini anlattı. Kabaktepe, “İstanbul konuşacak biz dinleyeceğiz” dedi. Ve “biz” dediklerinin içerisine Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoglu da var, Mili Eğitim Bakanı Mahmut Özer de, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da. Genel başkan yardımcıları da var, teşkilatın gönüllüleri de.

AK Partililer, İstanbulluları oturup dinleyecek. Sorunlarını, beklentilerini, taleplerini not edecek.

Daha önceki görüşmelerimizde Osman Kabaktepe, AK Parti’ye oy verenleri birkaç kademeye ayırmıştı. Mesela, bir kez oy vermişleri “uzak akraba”, birkaç kez oy vermişleri “yakın akraba” olarak nitelendirmişti. Uzak-yakın tüm akrabaları ziyaret edip, yeniden gönüllerine girmeyi planladıklarını anlatmıştı.

Bu yeni kampanya ile de 2019’un hasarlarını onarmayı amaçlıyor ve İstanbul’da 2023 seçim startını vermek istiyorlar.

“VATANDAŞIMIZIN HER BİR OYUNUN SANDIĞA VE SANDIK TUTANAĞINA YANSIMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Osman Kabaktepe’ye, kampanya kapsamının dışında bir soru yönelttim. Sorumda, Özellikle CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun, yıl başında “Sandık Savunma Hareketi” adı altında başlattıkları çalışmayı hatırlattım. Her sandığı bir avukat koymayı bile düşündüklerini söyleyip, “Sizin sandık güvenliği konusunda endişeniz var mı ya da oylara nasıl sahip çıkacaksınız” diye sordum.

Kabaktepe, İstanbul’daki sandık sayısından, oy kullanılacak okul sayısına kadar teknik bilgileri verdikten sonra şunları söyledi:

“Sandık görevlileri dışında, partimizin okul sorumlularını, hatta okullardaki katların sorumlularını da belirledik. Eğitim süreçlerini başlattık. 63 bin insanımızın resmi sandık görevlisi olarak ismini belirledik. Her sandıkta, her okulda, her seçim bölgesinden olacağız. Ama daha ötesi, sandık kurullarındaki oylamada demokrasinin işlemesi hususudur. Tartışmalı bir oyun kabul ya da reddi konusunda kalkacak elin vicdanlı olmasıdır. Sanırım rakiplerimiz şimdiden o vicdanı yok saymak istiyorlar. Vatandaşımızın oyunun sandığa ve sandık tutanağına aynen yansıması için çalışıyoruz.”

“İSTANBUL 2023 ZAFERİNİN KUTLU BELDESİ OLACAK”

YÜZ YÜZE 100 GÜN kampanyası ile ilgili de Kabaktepe şunları söyledi:

“İstanbul’u 2023 zaferinin kutlu beldesi olacak şekilde ev ev, sokak sokak, cadde cadde, meydan meydan azimle, aşkla işleyeceğiz. Gönülleri sefer kararlılığımızla, rakamlardan evvel kalplerdeki tesire talip olduğumuzu anlatacağız. Yeni üyeler kazanacağız, milyonlarca hanemizi, yüzbinlerce iş yerimizi, binlerce STK’mızı ziyaret edeceğiz.”

Kabaktepe, “İstanbul tek vücut, bugün yaşayan ve gelecek için çarpan tek kalp ülke ve millet bekasıyla varlık bulan tek ruh olarak 2023’e yürüyecek” diyerek iddialı bir hedef koyarken, bu hedefi gerçekleştirmek için de “İstanbul kişilerden, çekişmelerden, hesaplardan, rakamlardan çok daha büyük, kıymetli ve azizdir” dedi.

Son söz olarak şunları söyledi: “Yol, inanmışlara açılan, cefaya taliplerin yürüdüğü uzun bir hikâyedir. Biz 100 gün boyunca bu hikâyenin her kahramanının aslında kardeş olduğunu, hissetmek ve hissettirmek için çalışacağız.”

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.