Yazarlar İstanbul Konseyi kararı uygulansın

İstanbul Konseyi kararı uygulansın

Suzan Çelik
Suzan Çelik Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

İstanbul Ticaret Odası haftalık bir gazete yayınlıyor. Bu gazetelerin 15 Haziran 2001 tarihli nüshasında tüketiciyi yakından ilgilendiren bir haber var. Haber, İstanbul Valiliği''nce, İstanbul Ticaret Odası''nın dönem başkanlığında düzenlenen İstanbul Konseyi''nden söz ediyor. Dönem başkanlığını İstanbul Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yıldırım''ın yaptığı toplantıda tüketicinin korunması konusu için bir komisyon oluşturulmuş. Komisyon Başkanı da yakından tanıdığımız bir isim; Dr. Renan Baykan. Baykan''ın önerisi şu; tüketicinin korunması için el kitapçıkları hazırlanarak vapur, otobüs durakları gibi yerlerde dağıtılsın ve tüketiciye yönelik bilgilendirici afişler asılsın. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Tüketici Bürosu 1997-1998 yılında bu uygulamanın bir örneğini gerçekleştirmiş; tüketiciye billboardlar ve broşürlerle hakkını araması gerektiği mesajını vermiş, bu uygulama takdirle karşılanmıştı. Umarım Konsey kararı bunun tekrarına vesile olur. Böyle bir girişimin İstanbul Ticaret Odası ve Konsey''e katılan diğer kuruluşlardan da destek göreceği inancındayım. Bu tür uygulamaların diğer illerde de gündeme gelmesi gerekir. Konsey, Ağustos ayında bir daha toplanacak. Bu toplantıyı da projeler açısından takip edeceğim.

Kapıdan satış çilesi bitsin

Yurt dışından gelip İstanbul''da ikamet eden Okurum Hasan Bostan, 6''ıncı ayda kapılarına gelen pazarlama elemanlarının, eşinin dilimizi iyi konuşamamasından da istifade ederek emrivakiyle mal sattıklarını, bu satışı reddetmelerine rağmen firma ilgililerince oyalandıklarını, nihayetinde satış elemanlarının her akşam kapılarına gelerek, ödeme yapmadıkları takdirde kapılarına icra geleceği tehdidinde bulunduklarını ifade ediyor. Okuruma üzerinde sadece tarih, satış elemanı ismi ve firma adı gibi bilgilerin yazılı olduğu bir kart verilmiş. Ödeme planı yok, ödenecek paranın tutarı yok... Şirinevlerdeki Ömür Alışveriş Merkezi adlı firmanın telefonunda karşıma adının Haydar olduğunu söyleyen bir satış elemanı çıktı. İlgili, sanki bütün yükümlülük tüketicininmiş gibi konuştu. Daha sonra görüştüğüm Firma Yetkilisi anlattıklarımın doğruluğunu kabul etti ve elemanlarını bu konuda bilgilendireceğine söz verdi. Umarım sorun daha fazla büyümeden çözülür. Ayrıca tüketicimi ilgili yerlere yönlendirdim. Rehberlik hizmetimiz sonuna kadar sürecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.