Yazarlar Zararın tazmin edilmesi evrensel bir haktır

Zararın tazmin edilmesi evrensel bir haktır

Suzan Çelik
Suzan Çelik Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Bir süre önce bu köşede İstanbul İkitelli'de bulunan Başakşehir Konutlarında yaşayan bir okurumuzun sorununu gündeme getirmiştik. Bedrettin Bal, sene başında peşin olarak verdiği abonelik bedeline rağmen uydu antenini site içinde ikinci etaptan dörcüncü etaba taşınırken kullanamayacağı için dertliydi. Tüketicimiz, haklı olarak, alamayacağı hizmet nedeniyle ödediği bedelin iadesini talep ediyordu. Başak Konutlarında SMA TV ortak uydu anten sistemini uygulayan Prosan Mühendislik Firması Yetkilileri yazımızın yayınından sonra bizi arayarak tüketicimizin sorununun çözüleceğini bildirdiler. Firma ilgililerine, yazımızda ifade ettiğimiz gibi, sisteme dahil olma ve sistemden ayrılma halleriyle ilgili şartların abonelere anlatılıp anlatılmadığını sorduk. Firma Yetkilisi, blok girişlerindeki panolara ilanlar astıklarını, ayrıca blok yöneticilerini, apartman sakinlerine şartların anlatılması için bilgilendirdiklerini söyledi. Buna rağmen ortada bir yanlış anlaşılma ihtimali bulunduğundan, tüketicimizin sorununu çözmek için gerekli yardımın yapılacağı bildirildi. Okurumuz, site yönetiminde bu iş için Firma tarafından görevlendirilen Ömür Arslan ile temasa geçerek bir sonraki kiracının vereceği paranın kendisine ödenmesinin sağlanması yoluyla zararını tazmin edebilecek.
Paramız yerli olsun
Yabancı para kullanımı, tüketicilerle birlikte onlara mal ve hizmet sunan tüccarları da mağdur ediyor. Nitekim Ankara Ticaret Odası'ndan geçtiğimiz gün yapılan açıklama, bu tehlikeye işaret ederek, üyelerine dövizle satış yapma yasağı getireceğini açıkladı. 4077 Sayılı Tüketici Kanunu bunu yürürlükte bulunduğu 1995 yılından beri söylüyor. Biliyorsunuz Kanun gereği satışa sunulan ürünlerin üzerinde etiket bulundurulması şart. Kanun'un uygulanmasına ilişkin "Etiket, Tarife ve Fiyat Listeleri Yönetmeliği"nin dokuzuncu maddesi ise aynen şöyle diyor: "Etiket ve listelere satış fiyatlarının 'Türk Lirası' veya kısaca 'TL' şeklinde yazılması zorunludur." Bu bakımdan Ankara Ticaret Odası'nın kararı bir yeniliği ifade etmiyor ama en azından kendi üyelerini bilgilendirme ve yerli para kullanımının teşviki için güzel bir gelişme.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.