Yazarlar Mustafa Sarıgül kalmadı, Hayri İnönü verelim

Mustafa Sarıgül kalmadı, Hayri İnönü verelim!

Tamer Korkmaz
Tamer Korkmaz Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Derin Baronlar''ın Hürriyet''i, geçen cumartesi yan manşetine Şişli''nin yeni belediye başkanı Hayri İnönü''nün ''dövmeli pazusunu gösterdiği'' fotoğrafı yerleştirmişti.

Hayri İnönü pazusunu gösteriyor ama -en azından şimdilik- Sarıgül gibi yumruklarını konuşturmuyor!

Hürriyet''te sahne alan ''Türkiye Vücut Geliştirme Şampiyonu'' falan mı?

Hayır, İsmet İnönü''nün torunu!

Ömer İnönü''nün (1924-2004) oğludur, Hayri Bey...

Yıllardır gözlerden ırak bir isimdi...

Buna mukabil, geç de olsa (60 yaşında) ''Dövmeli Başkan'' sunuşuyla, pazularıyla adamakıllı sahne aldı!

Peki, Hayri İnönü ile konuşan Hürriyet muhabiri kim?

-Zeynep Bilgehan...

-Annesi Gülsün Bilgehan Toker, İsmet İnönü''nün torunudur.

Günümüzün CHP milletvekili Gülsün Bilgehan, Özden-Metin Toker çiftinin kızıdır; Zeynep Bilgehan da üç çocuğundan birisidir.

Gülsün Hanım, başlangıçta gazeteci-yazar olmak istemiş...

Hatta Paris''te yükseköğrenimini bitirdikten sonra kısa bir süre Hürriyet gazetesinin Ankara Bürosu''nda muhabirlik yapmıştı...

1981''de Mustafa Bilgehan''la evlenince gazetecilik koşusu yarıda kaldı; epeyce sonra 1999''da ''Paşa Dedesi''nin ölüm yıldönümünde'' CHP''ye girdi, politikacı oldu...

2007 genel seçiminin ardından yapılan CHP Parti Meclisi toplantısında Baykal yönetimine güvensizlik oyu veren on bir kişi arasında yer aldı!

*

Gülsün Bilgehan''ın kayınpederi Cihat Bilgehan, Adalet Partisi''nin kurucularındandır ve uzun yıllar Demirel''in kabinelerinde bakanlık yapmış bir isimdir.

1961-1980 arasında milletvekiliydi; Meclis''teki son döneminde Aydın Menderes de Adalet Partisi milletvekilleri arasındaydı. Oğlu Mustafa Bilgehan, Aydın Bey''in 1993''te kurduğu çok kısa ömürlü olan Büyük Değişim Partisi''nde yer almış isimlerdendir!

Gülsün Bilgehan Toker''in babası Metin Toker''in çıkardığı Akis dergisi, 27 Mayıs Darbesi''nin matbuat ayağında başı çekmiştir:

DP liderlerinin fotoğraflarıyla birlikte bir ''idam sehpası'' resmi Akis''te ''kolaj''lanarak yayınlanmış, Akis''in bir başka kapağında ise Menderes''in resmine çarpı işareti atılmıştı!

O UÇAKTA KİM VARDI?

Hayri İnönü''nün, dövmeli pazusunu gösterdiği röportajın Hürriyet''te yayınlandığı gün...

Kaderin cilvesi, babası Ömer İnönü''nün de yer aldığı THY uçağının (03.05.1972) kaçırıldığı günün yıldönümüne rastladı!

Türkiye''deki ilk uçak kaçırma eylemiydi...

Ankara-İstanbul seferini yapan ''Boğaziçi'' uçağı 62 yolcusu ve 5 mürettebatla...

Dört eylemci tarafından Sofya''ya kaçırılmıştı...

Hava korsanları, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının serbest bırakılmasını istiyorlardı!

TBMM, 24 Nisan 1972 tarihinde Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan''ın idam kararlarını bir defa daha onaylamıştı...

Derin senaryo gereği, devrimci uçak korsanlarına ''yol verilmişti!''

Uçağın kaçırılmasından bir gün sonra (4 Mayıs 1972) Jandarma Genel Komutanı Kemal Eken, dört ''kontra'' teröristin saldırısına uğrayıp yaralanmıştı!

6 Mayıs''ta ''Deniz''ler'' idam edildi!

8 Mayıs''ta da CHP Genel Başkanı İsmet İnönü...

Olağanüstü Kurultay''da yaşadığı ''güvensizlik'' yenilgisinden sonra istifa etmişti: ''Rejim''in Simgesi İsmet Paşa''nın final sahnesiydi!

*

Hayri İnönü''nün amcası Erdal İnönü, 24 Kasım 1969''da başladığı ODTÜ Rektörlüğü görevinden, 12 Mart 1971 muhtırasından iki gün önce ayrılmıştı...

Deniz Gezmiş ise muhtıradan dört gün sonra...

Sivas''ın Gemerek ilçesinde yakalanmıştı.

Gezmiş, 12 Mart''tan sekiz gün önce 4 Amerikalı askerin Balgat''taki Tuslog tesislerinden kaçırılması eyleminde başı çekmişti!

ABD-NATO vesayetindeki Eski Rejim''in ''gözde projesi'' olan ODTÜ, Amerikan fonlarıyla kurulmuş bir üniversitedir.

Türkiye''deki Gladio''nun sol bayrak gösteren ''sinek kağıdı'' örgütlerinin karargahı idi, ODTÜ!

Deniz Gezmiş, Erdal İnönü''nün rektörlük yaptığı ODTÜ''nün yurtlarında kalıyordu!

Bir ''ODTÜ Efsanesi'' olan Deniz Gezmiş...

ODTÜ yurdunda ikamet ettiği esnada, İstanbul Üniversitesi''nin öğrencisiydi!

İstanbul ve Ankara''daki devasa eylemler arasında mekik dokuyan Deniz Gezmiş''in ODTÜ yurtlarında odası vardı! Bu nasıl mümkün olabiliyordu?

''Amerikan Karşıtı gibi görünen'' ve dahi ''Sol Direniş''in sembolü ODTÜ...

Dönemin ABD Ankara Büyükelçisi Commer''in arabası yakıldığı vakit de (6 Ocak 1969) sonrasındaki yıllarda da Amerikan Projesi olmayı sürdürmüştür!

ODTÜ''nün idealist devrimcileri de aynen idealist sağ eylemciler gibi ''İçerideki Gladio'' tarafından tepe tepe kullanılmıştır.

ACABA?

Dövmeli pazularını gösteren Hayri İnönü, babası Ömer İnönü''nün de içinde bulunduğu THY uçağının neden kaçırıldığı üzerine kafa yormuş mudur, acaba?

Yine, dedesi İsmet İnönü''nün Atatürk''ün vefatını müteakip neden fevkalade kolaylıkla Cumhurbaşkanı seçildiği üzerine hiç düşünmüş müdür?

Son bir soru daha...

İsmet Paşa''nın Çankaya''ya çıktığı andan itibaren (54 yaşında iken!) neden aniden İngilizce öğrenmeye heveslendiğini merak etmiş midir?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.