|

NATO'ya üye yaptırmak için bahane arayan ABD'den İsveç güzellemesi: Türkiye'ye verdiği sözü yerine getirdi

Teröre ev sahipliği yapmakta ısrar eden ancak Türkiye'nin taleplerini yerine getirmeyen İsveç'i NATO'ya üye yapmak için bahane arayan ABD, Stokholm yönetimini övdü. Atılan göstermelik adımları büyüterek yeterli gören ABD, İsveç'in PKK ile bağlantılı bir tutukluyu Türkiye'ye iade etme kararı ile Ankara'ya verdiği sözü yerine getirdiğini söyledi.

00:09 - 14/06/2023 Çarşamba
Güncelleme: 00:51 - 14/06/2023 Çarşamba
AA
ABD, İsveç'in Türkiye'ye verdiği sözü yerine getirdiğini iddia etti.
ABD, İsveç'in Türkiye'ye verdiği sözü yerine getirdiğini iddia etti.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, İsveç'in NATO Zirvesi kapsamında Türkiye'ye verdiği sözleri yerine getirdiğini söyledi.

Jean-Pierre, günlük basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İsveç'in PKK ile bağlantılı bir tutukluyu Türkiye'ye iade etme kararının hatırlatılması üzerine Jean-Pierre, "Böylece İsveç, NATO Zirvesi'nde Finlandiya ve Türkiye ile üzerinde anlaşmaya vardığı üçlü Mutabakat Zaptı kapsamında verdiği taahhütleri yerine getirmiş oldu." dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre

İsveç'in yürürlüğe koyduğu "terörle mücadele yasasının da" buna dahil olduğunu vurgulayan Jean-Pierre, "İsveç, NATO'nun değerlerini paylaşan, İttifakı güçlendirecek ve Avrupa güvenliğine katkıda bulunacak güçlü, yetenekli bir savunma ortağıdır." ifadesini kullandı.

Beyaz Saray Sözcüsü, bu nedenle "İsveç'in bir an önce NATO üyesi olması gerektiğine" inandıklarını ve bu konuda "umutlu olmaya devam ettiklerini" dile getirdi.


#Beyaz Saray
#İsveç
#NATO
#Türkiye
1 yıl önce