Ekonomi Cepten yapılan aramalara tavan fiyat geldi

Cepten yapılan aramalara tavan fiyat geldi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), mobil haberleşme hizmetlerinin serbest, adil ve sürdürülebilir bir rekabet ortamında sunulması ve tüketicilerin haklarının korunmasına katkı sağlamak amacıyla getirilen Mobil Elektronik Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret Tarifesi'nin 1 Ekim tarihinden itibaren geçerli olmak üzere onaylanmasına karar verdi. Tavan ücret uygulaması ile mobil şebekelerden sabit şebekelere yapılan aramaların dakikası 87,53 kuruşu, açma kapama ücreti ise 38 lira 58 kuruşu aşamayacak. Turkcell ve Vodafone tarafından uygulayacak tavan fiyat sınırlamasından TT Mobil ise muaf tutuldu.

Abone Ol Google News
Kenan Biter Yeni Şafak
Turkcell ve Vodafone hat kullananlar dikkat: Arama ve mesajlara tavan ücret geldi
BTK, Türkiye'nin iki büyük operatörü olan Vodafone ve Turkcell'e tavan fiyat sınırlaması getirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü’nün 17.08.2018 tarihli ve 63000 sayılı yazısı ile, mobil haberleşme hizmetlerinin serbest, adil ve sürdürülebilir bir rekabet ortamında sunulması ve tüketicilerin haklarının korunmasına katkı sağlamak amacıyla ilgili mevzuat gereği Mobil Elektronik Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret Tarifesinin Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. ve Vodafone Telekomünikasyon A.Ş. ile aynı koşullarda TT Mobil İletişim Hizmetleri A.Ş. için de tavan ücret olarak tespit edilmesine ve uygulanmasına karar verilmişti.

TT MOBİL MUAF TUTULDU

Söz konusu karar Türk Telekom tarafından mahkemeye taşınırken, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 25.06.2020 tarihli kararı ile TT Mobil İletişim Hizmetleri A.Ş. tavan fiyat uygulamasından muaf tutuldu.

1 EKİM'DEN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ise mobil haberleşme hizmetlerinin serbest, adil ve sürdürülebilir bir rekabet ortamında sunulması için getirilen Mobil Elektronik Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret Tarifesi”nin 1 Ekim tarihinden itibaren geçerli olmak üzere onaylanmasına karar verdi.

ARAMADA TAVAN ÜCRET 87,53 KURUŞ OLDU

TT Mobil İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin muaf tutulduğu karar ile birlikte Turkcell ve Vodafone'un mesajlaşma ve açma-kapama gibi ücretlerde uyacağı üst sınır da belli oldu. Yeni düzenlemeye göre mobil şebekelerden sabit şebekelere yapılan aramaların dakikası 87,53 kuruş, yurt dışını arama ücreti ise dakikası 8 lira 70 kuruş olarak belirlendi.

AÇMA KAPAMA ÜCRETİ 38 LİRA 58 KURUŞU AŞAMAYACAK

Aynı düzenleme kapsamında isim/ünvan değişikliği 11 lira 33 kuruş, numara değişikliği 37 lira 82 kuruş, hat devir ücreti 16 lira 58 kuruş, açma kapama ücreti 38 lira 58 kuruş, yurt içi kısa mesaj servisi 62,91 kuruş, yurt dışı kısa mesaj servisi ise 1 lira 54 kuruş oldu.

YEDİ GÜN ÖNCEDEN BİLDİRİM ZORUNLULUĞU

Mobil şebeke işletmecilerine, tarife değişikliklerini yeni tarifenin yürürlüğe girmesinden en az 7 gün önce Kurum’a bildirmekle yüküm zorunluluğu getirilirken, tarifelere yüzde 18 oranında Katma Değer Vergisi (KDV) ve yüzde 10 oranında Özel İletişim Vergisi'nin dahil olduğunun altı çizildi.

Türkiye'nin 57 yıllık gıda devi satışa çıkarılıyor
EKONOMİ
Türkiye'nin 57 yıllık gıda devi satışa çıkarılıyor

Doğalgazdaki arz krizi kömürün fiyatını dörde katladı
EKONOMİ
Doğalgazdaki arz krizi kömürün fiyatını dörde katladı

Tüketici fiyatlarının en fazla arttığı dört il: Yüzde 22'yi aştı
EKONOMİ
Tüketici fiyatlarının en fazla arttığı dört il: Yüzde 22'yi aştı

İşte eylül ayında fiyatı en fazla artan ve düşen iki ürün
EKONOMİ
İşte eylül ayında fiyatı en fazla artan ve düşen iki ürün

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.