|

Evlenen çiftlere 48 ay vadeli 150 bin lira faizsiz evlilik kredisi verilecek

2. tur seçimleri tamamlandı. Seçim sonuçlarına göre, Recep Tayyip Erdoğan yeniden seçilerek 13. cumhurbaşkanı oldu. Erdoğan'ın seçimi kazanmasından sonra AK Parti'nin seçim beyannamesi daha da merak kazandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim vaatlerinden biri evlilik kredisi oldu. Erdoğan yeni evlenecek çiftlere faizsiz 150 bin lira evlilik kredisi vereceklerini müjdelemişti. Peki, evlilik kredisi başvuru şartları neler, başvuruları ne zaman başlayacak? Faizsiz evlilik kredisi ne zaman verilecek, yaş sınırı var mı? İşte 150 bin evlilik kredisi başvuru detayları.

17:11 - 8/06/2023 Perşembe
Güncelleme: 09:55 - 14/06/2023 Çarşamba
Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan evlenecek gençlere vaat: 2 sene geri ödemesiz 48 ay vadeli 150 bin TL sıfır faizli evlilik kredisi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan evlenecek gençlere vaat: 2 sene geri ödemesiz 48 ay vadeli 150 bin TL sıfır faizli evlilik kredisi

Türkiye 28 Mayıs'ta 2. tur seçimi için sandık başına gitti. YSK Başkanı Yener, 28 Mayıs'ta yapılan Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci oylama kesin sonuçlarının ilan edilmek üzere Resmi Gazete'ye gönderildiğini açıkladı. YSK Başkanı Ahmet Yener, Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci oylaması kesin sonuçlarına göre Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 52,18, Kemal Kılıçdaroğlu'nun yüzde 47,82 oranında oy aldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden seçilmesinin ardından, AK Parti'nin Seçim Beyannamesinde yer alan yeni evlenen çiftlere faizsiz 150 bin lira evlilik kredisi merak edilir oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Seçim Beyannamesi ve Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısında; "
Yeni evlilikleri teşvik etmek üzere, Aile ve Gençlik Bankası üzerinden yeni evlenen çiftlere iki yılı geri ödemesiz 48 ay vadeli 150 bin lira faizsiz evlilik kredisi vereceğiz
." demişti.

Faizsiz evlilik kredisi ne zaman verilecek?

Seçimler sonrası gözler evlilik kredisi müjdesine çevrildi. 2023 seçimleri kapsamında AK Parti Seçim Beyannamesi duyuruları arasında en çok dikkat çeken konulardan birisi de 2 yıl geri ödemesiz 48 ay vadeli faizsiz evlilik kredisi oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada yeni evlenecek çiftlere destek olmak amacıyla iki yıl geri ödemesiz 48 ay vadeli 150 bin lira faizsiz evlilik kredisi verileceğini açıkladı. Ayrıca Aile ve Gençlik Bankası üzerinden çocukların eğitimi başta olmak üzere aile kurumunu koruyan ve güçlendiren çeşitli hizmet desteği de sağlanacağı duyuruldu.

Faizsiz evlilik kredisi şartları neler ve kaç vade olacak?

AK Parti'nin seçim beyannamede şunlara yer verildi: "Yeni evlilikleri teşvik etmek üzere, Aile ve Gençlik Bankası üzerinden yeni evlenen çiftlere iki yılı geri ödemesiz 48 ay vadeli 150 bin lira faizsiz evlilik kredisi verecek. Ayrıca, Aile ve Gençlik Bankasının faaliyetleri arasında, çocukların eğitimi başta olmak üzere aile kurumunu koruyan ve güçlendiren çeşitli hizmetler de desteklenebilecektir. Bu üç unsurlu programın Gelir Tamamlayıcı Aile Destek Sistemi ile uyumunu gözetecek, programlar arasındaki dengeyi, çalışma hayatında yer almayı caydırmayacak bir seviyede kuracak.

Sosyal destek programlarımız ekonomik ve sosyal yan etkileri de dikkate alınarak gözden geçirilecek, aile bütünlüğünü koruyucu ve geliştirici vasfı güçlendirilecektir. Sosyal yardımlardan yararlanma koşullarını standardize edecek. Annelere olduğu gibi babaların da esnek çalışma imkanlarını genişletecek. Kadın ve erkeğin evlilik bağıyla kurulan aileyi her türlü zararlı eğilimden koruyucu tedbirler alacak."

Faizsiz evlilik kredisi şartları

Evlilik kredisi ne kadar? Faizsiz evlilik kredisi şartları neler ve kaç vade olacak?

Evlilik kredisinin kaynağını kurulacak olan Aile Ve Gençlik Bankası sağlayacak. Uluslararası standartlarda kurulacak bu sosyal amaçlı banka dijital ortamda hizmet verecek. Banka para kaynağını Karadeniz gazı ve diğer petrol gelirlerinden oluşturulan fondan alacak. Böylelikle bu gelirler banka tarafından kontrol edilip sosyal desteklerde kullanılacak.
Evlilik kredisi
veren bankalar, başvuru tarihleri ve şartları henüz belli olmadı. Konuyla ilgili detayların yakın zaman içerisinde belli olması bekleniyor.

Beyannamede ayrıca, şunlara yer verildi:

  1. Yeni evlilikleri teşvik etmek üzere, Aile ve Gençlik Bankası üzerinden yeni evlenen çiftlere iki yılı geri ödemesiz 48 ay vadeli 150 bin lira faizsiz evlilik kredisi verecek. Ayrıca, Aile ve Gençlik Bankasının faaliyetleri arasında, çocukların eğitimi başta olmak üzere aile kurumunu koruyan ve güçlendiren çeşitli hizmetler de desteklenebilecektir. Bu üç unsurlu programın Gelir Tamamlayıcı Aile Destek Sistemi ile uyumunu gözetecek, programlar arasındaki dengeyi, çalışma hayatında yer almayı caydırmayacak bir seviyede kuracak.
  2. Sosyal destek programları ekonomik ve sosyal yan etkileri de dikkate alınarak gözden geçirilecek, aile bütünlüğünü koruyucu ve geliştirici vasfı güçlendirilecektir. Sosyal yardımlardan yararlanma koşullarını standardize edecek. Annelere olduğu gibi babaların da esnek çalışma imkanlarını genişletecek. Kadın ve erkeğin evlilik bağıyla kurulan aileyi her türlü zararlı eğilimden koruyucu tedbirler alacak.

Faizsiz evlilik kredisi şartları neler, yaş sınırı var mı?

Yeni evlenecek çiftlere devlet destekli faizsiz evlilik kredisi başvuru şartları, vade sayısı ve tarihleri ile ilgili detaylar henüz açıklanmadı.

150 bin TL evlilik kredisi geri ödeme ve taksitleri nasıl olacak?

150 bin TL evlilik desteği toplamda 72 aya yayılan bir ödeme planıyla gerçekleşecek. 48 ayda belirtilen ana para olarak ödenecek. İlk 24 ay yani iki yıl herhangi bir taksit ödemesi yapılmayacak.

#Evlilik kredisi
#faizsiz evlilik kredisi
#Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
#AK Parti Seçim Beyannamesi
6 ay önce
default-profile-img