Gündem Ankesörden imama rapor

Ankesörden imama rapor

Paralel yapılanmanın MİT TIR''larına yaptığı operasyonun çarpıcı ayrıntılarına Yeni Şafak ulaştı: Hazırlıklar ihbardan 1,5 saat önce başladı. Ankara'da ankesörlü telefonla 155'i arayan yapılanmanın adamı, daha sonra imama rapor verdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Ankesörden imama rapor
Ankesörden imama rapor
Adana'da MİT'in Türkmenlere yardım götüren tırlarına yönelik yapılan paralel operasyonların ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Tırlara yönelik operasyonlar için bahane gösterilen ihbarın da paralel olduğu tespit edildi. İhbarın operasyonu meşrulaştırmak amacıyla yapıldığı, operasyon hazırlığının ihbardan saatler önce başlatıldığı belirlendi.

250 JANDARMA HAZIRLANDI

Karşı casusluk soruşturmasına neden olan tır ihbarıyla ilgili çarpıcı detaylar ortaya çıktı. Adana Savcısı Aziz Takçı'nın operasyondan 3 saat önce 250 jandarma ile tırların güzergahında operasyon hazırlığı yaptırdığı öğrenildi. Savcı Takçı'nın 3 saat önceden Jandarma komutanları ile yaptığı telefon görüşmesinde 'hazırlıkları yapın' talimatı vermesi de ihbarın sadece dijital sisteme kayıt için yapılan bir tezgâh olduğunu gösterdi. İhbar ise operasyondan 1,5 saat önce dijital sisteme geçti.

EMRE İTAATSİZLİK

Paralel yapının talimatı ile MİT görevlilerinin arama öncesi yere yatırılarak kelepçelendiği ve Ankara ile iletişim kurmalarının önüne geçildiği bildirildi. Paralel operasyonu haber alan MİT ise Valilik yanında Jandarma Genel Komutanı Org. Servet Yörük'e de bilgi verdi. Yörük de jandarma birimlerine operasyonun durdurulması ve MİT tırlarının bırakılması emrini verdi. Jandarma birimleri buna rağmen komutan yerine savcının emrini dikkate aldı.

PARALEL İMAMA RAPOR

Bu arada paralel tezgahın üzerine giden güvenlik birimleri, dijital sisteme gelen TIR ihbarının Ankara Çukurambar'daki bir ankesörlü telefondan geldiğini tespit etti. Aynı ankesörlü numaradan 3 saat içinde paralel yapıya uzanan 4 ayrı telefon görüşmesinin yapıldığı da ortaya çıktı. Görüşülen kişilerden birinin paralel yapının imamlarından biri olduğu öğrenildi. Bunun üzerine ihbar tezgâhı planlayan çevrelerin saatlerce aynı bölgede beklediğini değerlendiren güvenlik birimleri, söz konusu ankesörlü telefona yakın mobese kameralarını incelemeye aldı.

Vali'nin talimatına uyulmadı

Olayla ilgili Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu arayan Vali Hüseyin Avni Coş hemen aramaların yapıldığı olay yerine hareket etti. Vali Coş, arama yapılan TIR'ların MİT'e ait olduğunu ve 'Kod'lu talimatı göstermesine rağmen jandarma mülki amiri konumundaki Vali'nin bile emrini yerine getirmedi. Vali Coş'un tüm uyarılarına rağmen paralel savcının talimatını uygulayan jandarma birimleri MİT görevlilerini uzun süre gözaltında tutması da dikkat çekti.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.